Do 6 września był czas rejestrację list wyborczych. KO zrobiła to jako pierwsza

Środa, 6 września, była ostatnim dniem na rejestrację list wyborczych. Koalicja Obywatelska na Pomorzu pochwaliła się dzień przed terminem, że zarejestrowała już swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Pierwsze tematy podniesione przez KO to konieczność naprawy polskiego systemu edukacji, obrona praw kobiet, odpolitycznienie spółek skarbu państwa i działania proekologiczne, w tym powstrzymanie masowej wycinki drzew i sprzedaży drewna do Chin.
05.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa około 30 osób pozuje do zdjęcia
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej na granicy Sopotu i Gdyni, która jest także granicą okręgów wyborczych nr 25 i nr 26
fot. materiały prasowe

Spotkanie na podwójnej granicy

Briefing kandydatów Koalicji Obywatelskiej zorganizowano we wtorek, 5 września, na granicy Sopotu i Gdyni - jest to jednocześnie granica dwóch obwodów wyborczych nr 25 i nr 26, które obejmują Pomorze. Pierwszy z nich, ze względu na największe miasto nazywany jest “gdańskim”, drugi - “gdyńsko-słupskim”.

– Chcielibyśmy Państwa poinformować, że zarejestrowaliśmy wszystkie listy wyborcze. Liczba zebranych podpisów poparcia w okręgach sejmowych to ponad 14 tysięcy podpisów w każdym okręgu - powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i lider PO w regionie.

Wybory do parlamentu i referendum. Jak zostać członkiem komisji wyborczej i mężem zaufania?

Bogdan Borusewicz mówi, jak rozliczyć PiS

W okręgach senackich udało się zebrać w sumie ponad 22 tysiące głosów.

Według Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu, zbieranie podpisów przebiegało sprawniej niż cztery lata temu, co świadczy o większym zaangażowaniu wyborców. Wiele osób pytało, co z rozliczeniem ludzi PiS, którzy dopuścili się nadużyć.

- Uważam, że przez pierwszy rok, ale tylko przez rok, nie należy zmieniać prawa, które wprowadziło PiS i przy pomocy tego pisowskiego prawa zaprowadzić w Polsce porządek - stwierdził Bogdan Borusewicz, który jest kandydatem do Senatu. - Prawem PiS-u rozliczymy PiS.

Ruch 2050 chce zmian w oświacie. Konfederacja prezentuje kandydatów do parlamentu

Barbara Nowacka: lepsza szkoła i prawa kobiet

O potrzebie gruntownej reformy systemu oświaty mówiła Barbara Nowacka, liderka listy KO do Sejmu w Okręgu Wyborczym nr 26.

- Idziemy po dobrą szkołę. Po szkołę w której nauczyciele będą godnie zarabiali i będą szanowani. Po szkołę, w której uczeń i jego prawa będą widzialne i reprezentowane. Po szkołę, w której uczeń nie będzie przeuczony. 

Reformy dokonać ma - tak jak za czasów Stanisława Staszica - nowa Komisja Edukacji Narodowej, która powołana będzie, jeśli tylko opozycja wygra wybory. W jej skład wejdą niezależni eksperci, dydaktycy, metodycy, rodzice i nauczyciele. 

W każdej szkole uczniowie mają mieć dostęp do psychologa. Większe znaczenie mają mieć samorządy uczniowskie.

- Naszym zadaniem jest odpartyjnienie szkół i kuratoriów - podkreśliła Barbara Nowacka. 

Kandydatka KO zauważyła, że jest jeszcze jeden temat, szczególnie dla niej istotny: - To zapewnienie praw i bezpieczeństwa kobiet. (…) Mamy gotowy program, który zapewni kompleksowe bezpieczeństwo, dobrostan i godność kobietom. Po to idziemy wygrać te wybory - powiedziała Barbara Nowacka.

ABC wyborcy przedstawia Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMG

Agnieszka Pomaska: - Z tym trzeba skończyć

O innych kluczowych tematach mówiła Agnieszka Pomaska, liderka listy KO do sejmu w okręgu wyborczym nr 25. 

- Spółki Skarbu Państwa nie powinny być narzędziem w rękach polityków. (…) Spółki Skarbu Państwa zostały zagrabione, wręcz skradzione przez obecną opcję rządzącą - ocenia posłanka. 

Zdaniem Agnieszki Pomaskiej, z jednej strony widać ekstremalnie wysokie marże, jeśli chodzi o prąd, gaz i paliwo. Z drugiej strony - miliony złotych wydawane na kampanię wyborczą PiS przez spółki Skarbu Państwa. 

- To jest proceder nie tylko haniebny, ale także niezgodny z prawem - mówiła Agnieszka Pomaska. 

Pierwszą kwestią do pilnego załatwienia po wyborach jest odpolitycznienie spółek skarbu państwa, wprowadzenie tam fachowców. Chodzi o to, by ceny gazu, prądu i benzyny przestały być narzędziem w rękach rządu do drenowania kieszeni obywateli. 

- Prąd dzisiaj w Polsce jest najdroższy w Unii Europejskiej - przypomniała posłanka KO.

Jako kluczową kwestię numer dwa Agnieszka Pomaska  przedstawiła przywrócenie ładu w zakresie ochrony środowiska, polskich lasów, polskiej zieleni. 

- Trzeba skończyć z eksportem drewna do Chin. Trzeba skończyć z upolitycznieniem lasów państwowych. Trzeba skończyć z rabunkową polityką w polskich lasach i upolitycznieniem lasów państwowych. To są nasze zobowiązania - zadeklarowała Agnieszka Pomaska.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy