• Start
  • Wiadomości
  • Osowa od 50 lat dzielnicą Gdańska. Wspólne zdjęcie i rondo klubu Olimpia

Osowa od 50 lat dzielnicą Gdańska. Wspólne zdjęcie mieszkańców, tort i rondo klubu Olimpia

Sobota, 2 września, należała do dzielnicy Osowa. W dzielnicy od rana do wieczora świętowano 50 rocznicę przyłączenia do Gdańska. Podczas festynu w parku Chirona wykonano wspólne zdjęcie mieszkańców, był wielki urodzinowy tort. Uroczyście odsłonięto też tablicę z nazwą ronda u zbiegu ulic Wodnika i Junony. Patronuje mu działający od 71 lat Klub Olimpia Osowa, który zrzesza ponad 500 zawodników.
02.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tłum ludzi na rondzie
Rondo Olimpii Osowa z odsłoniętą tablicą, przed nią sportowcy klubu i inni uczestnicy sobotniej uroczystości, na ten właśnie moment lunął deszcz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rondo klubu Olimpia Osowa

Klub Olimpia Osowa w 2022 roku świętował 70-lecie działalności. W związku z tak zacnym jubileuszem, Rada Dzielnicy Osowa zwróciła się do Rady Miasta Gdańska z prośbą o uhonorowanie klubu poprzez nadanie imienia jednemu z rond w ciągu ul. Wodnika - jednej z głównych osowskich arterii komunikacyjnych. Radni miasta przychylili się tej propozycji.

W sobotę, 2 września, na skrzyżowaniu ul. Wodnika z ul. Junony odbyło się uroczyste odsłonięcie nazwy “Rondo Olimpii Osowa”. W wydarzeniu uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, posłanka Małgorzata Chmiel, radni miejscy Jan Perucki i Karol Ważny oraz Bartosz Stefański przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Osowa oraz Robert Brzeziński - prezes zarządu klubu Olimpia Osowa. 

Wśród uczestników uroczystości nie zabrakło sporej reprezentacji aktualnych zawodników w klubowych strojach i ich najbliższych oraz osób związanych z Olimpią w przeszłości.

"Zerówkowicze" powitali rok szkolny w nowej filii ZSO nr 2 w Osowej WIDEO I ZDJĘCIA

Sportowcy tworzą wspólnotę lokalną

- Klub sportowy to instytucja, która także buduje lokalną wspólnotę. Oczywiście, troszczy się o kondycję sportową, ale tu nie chodzi tylko o regularne treningi, ale także o to, by robić coś razem - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Cieszę się, że klub Olimpia, który ma tak długą tradycję, będzie uhonorowany w tym miejscu. Osowa to dynamicznie rozwijająca się dzielnica, przyciągająca nowych mieszkańców i mam nadzieję, że ci, którzy będą tędy przejeżdżać, być może staną się też w przyszłości zawodnikami klubu. Dziękuję za pielęgnowanie ciekawej historii dzielnicy i klubu, i za to, że rozwijacie go nadal.

wymienione osoby w rzędzie, mówi prezydent
Od lewej: Jan Perucki - radny miasta Gdańska, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Robert Brzeziński - prezes zarządu klubu Olimpia Osowa, posłanka Małgorzata Chmiel
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Oby więcej lokalnych patronów

Jan Perucki podkreślił, że przez te 71 lat przez klub przewinęło się mnóstwo osób, które tworzyły lokalną tożsamość i kulturę sportową.  Karol Ważny dziękując obecnemu prezesowi Olimpii Osowa Robertowi Brzezińskiemu, który przez trzy lat szefowania klubowi zaktywizował zwłaszcza piłkarskie drużyny juniorów i seniorów, przypomniał nazwiska kilku byłych prezesów organizacji: Tadeusza Litwina, Mariana Wandtke, Dariusza Milczyńskiego. 

- 71 lat to ogromny szmat czasu, świetni ludzie i budowanie w naszej Osowej sportowej kultury, ale także szacunku do innego człowieka - dodał Bartosz Stefański. - Dziękuję radnym za przychylenie się do propozycji uhonorowania klubu w nazwie ronda - oby więcej było takich inicjatyw dotyczących lokalnych patronów, żebyśmy czuli się dumni z tego, kim jesteśmy.

- To piękny moment dla założycieli klubu i jego obecnych członków, niezwykłe uhonorowanie 70-lecia istnienia Olimpii Osowa. To ukoronowanie naszego lokalnego patriotyzmu, sportowego DNA dzielnicy - podkreślił Robert Brzeziński. - Sport to sposób na życie, który uczy pokory i szacunku, a porażki wzmacniają, aby sukces smakował jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że rondo imienia Olimpii Osowa, chociaż nie jest pomnikiem, to będzie symbolicznym pomnikiem klubu, trwalszym niż ze spiżu.

Przed odsłonięciem nazwy ronda, zawodnicy i zawodniczki Olimpii przedefilowali symbolicznie wokół ronda dzierżąc atrybuty swoich dyscyplin w rękach. 

sportowcy maszerują wokół wysepki ronda
Zawodnicy i goście uroczystości odsłonięcia nazwy ronda przeszli w symbolicznej defiladzie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kiedy boisko treningowe dla piłkarzy Olimpii?

W trakcie uroczystości wspomniano również temat budowy boiska piłkarskiego przy Szkole Podstawowej nr 81 w Osowej, na którym trenować mogliby zawodnicy Olimpii. Klub od lat zabiega o to boisko. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że projekt budowlany i pozwolenie na budowę boiska już są, zarezerwowano również 50 proc. kosztów inwestycji w miejskim budżecie. Na rozpatrzenie w Ministerstwie Sportu i Turystyki czeka wniosek o dofinansowanie budowy obiektu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ODSŁONIĘCIA NAZWY RONDA I JUBILEUSZOWEGO FESTYNU

O klubie sportowym Olimpia Osowa

Klub sportowy Olimpia Osowa Gdańsk powstał w 1952 roku i jest jednym z największych i najdłużej działających klubów sportowych na Pomorzu. Aktualnie w klubie zrzeszonych jest ponad 500 zawodniczek i zawodników w pięciu sekcjach: piłki nożnej, unihokeja, lekkiej atletyki, nordic walking oraz skate (deskorolka i hulajnoga). Klub organizuje również liczne imprezy sportowe i rekreacyjne.

Jubileusz 70-lecia klubu Olimpia Osowa. Jaki był gdański klub, jaki jest i będzie

tłum ludzi zebranych w ciasnym kadrze
Wspólne zdjęcie osowian i osowianek na 50-lecie dzielnicy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Sto lat, tort, życzenia

W czasie gdy odsłaniano tablicę z nazwą ronda, w Parku Chirona w najlepsze trwało “V osowskie pożegnanie lata”. Festyn, z propozycjami dla każdego pokolenia przebiegał w podziale na trzy strefy: integracji społecznej, sportu i rozrywki oraz gastronomii.

W ramach wydarzenia odbywał się też pchli targ oraz wystawa Muzeum Gdańska poświęcona historii Kokoszek, Matarni i Osowej. Warsztaty dla uczestników festynu poprowadził m.in. Gdański Archipelag Kultury.

O godz. 15 w sąsiedztwie parkowej sceny stanął olbrzymi tort jubileuszowy. Zanim został podzielony, odśpiewano sto lat i wykonano wspólne zdjęcie osowian.

wielki płaski tort, przy nim stoją dzieci, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i inne osoby
Tort był olbrzymi - żeby nie zabrakło dla nikogo
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Życzenia dzielnicowej jubilatce złożyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, posłanka Małgorzata Chmiel (niegdyś radna miejska reprezentująca m.in. Osowę), radni miejscy Jan Perucki i Karol Ważny oraz Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa. 

Festyn “V osowskie pożegnanie lata” zrealizowano ze środków Rady Dzielnicy Osowa, sponsorem urodzinowego tortu był Urząd Miasta Gdańska.  

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza