"Zerówkowicze" już rozpoczęli rok szkolny
Choć rok szkolny w tym roku oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 4 września, to uczniowie z klas "0" rozpoczęli go już w piątek, 1 września. W Osowej zakończyła się bowiem, jeszcze przed wakacjami, budowa nowego budynku szkolnego. Zainteresowanie nim było ogromne - Osowa jest jedną z bardziej rozwijających się dzielnic Gdańska, wciąż powstaje tu nowa zabudowa mieszkaniowa, a wraz z nią nowi, młodzi mieszkańcy.
W uroczystym otwarciu nowej filii ZSO nr 2 uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- W szkole, która kosztowała 22 miliony złotych, będzie uczyło się niemal pół tysiąca młodych gdańszczanek i gdańszczan z klas 0-3 - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Osowa to jedna z tych dzielnic, która dynamicznie się zmienia, i "jak kania dżdżu" potrzebowała tego miejsca. Dlatego cieszę się, że powstała w rok z zastosowaniem unikatowej, nowoczesnej, energooszczędnej technologii. Rodziców proszę z kolei, by wspierali swoje dzieci, nauczycieli i panią dyrektor, bo szkoła to wspólnota - dodała.
Zobacz jak budowano obiekt:
Szkoła dla blisko pół tysiąca dzieci
- W nowej szkole będą uczyć się dzieci z tzw. rejonu, czyli z Osowej. Mamy łącznie 453 uczniów w klasach 0 - 3. Przygotowaliśmy 17 oddziałów szkolnych i 3 oddziały przedszkolne, które działają już od 1 września - wylicza Marzena Majerowska, dyrektor ZSO nr 2 w Osowej. - Wyjątkowość naszej szkoły to wyjątkowi nauczyciele z pasją i wyjątkowi uczniowie, to po pierwsze. Ale mamy też wyjątkową "bazę", super wyposażoną. Mamy bibliotekę z czytelnią, salkę korekcyjną i aulę. W każdej sali lekcyjnej są monitory interaktywne, jest mnóstwo komputerów, dużo pomocy naukowych, więc jeśli chodzi o wyposażenie, to jest ono z "górnej półki". Bardzo się z tego cieszymy - dodaje.
W uroczystym otwarciu szkoły uczestniczyła także posłanka Małgorzata Chmiel, miejscy radni: Karol Ważny i Jan Perucki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa Bartosz Stefański, a także aktor Jerzy Kiszkis - przyjaciel szkoły, i dyrektor Wydziału Edukacji UM Grzegorz Kryger.
Symboliczne trzy dęby zasadzone
Po oficjalnych przemowach i występach artystycznych w wykonaniu uczniów, prezydent Gdańska wraz z dyrektor szkoły i kilkorgiem dzieci zasadziła przed szkołą symboliczne trzy dęby.
Po tym rozpoczął się okolicznościowy szkolny festyn. Uczniowie, wraz z rodzicami, mieli też okazję obejrzeć nowe szkolne sale lekcyjne - te dedykowane "zerówkowiczom" połączone są bezpośrednio z łazienkami. Jest duża świetlica, pokój logopedy, a nawet salka szachowa. Na zewnątrz, pomiędzy skrzydłami budynku szkoły, zorganizowano ogród sensoryczny i tzw. zieloną klasę w plenerze.
Nowa szkoła przypadła do gustu najmłodszym.
- Fajne są klasy, dużo nowych, ładnych rzeczy. Ale nie widziałam jeszcze całej szkoły, jeszcze zobaczę - przyznała 9-letnia Zuzia, która rozpocznie naukę w tej szkole od poniedziałku, 4 września. - Idę już do 3. klasy, więc koleżanki znam od dawna.
W nowej szkole spodobało się również 6-letniej Magdzie.
- Ławki fajne, chyba wygodne, i duże tablice. Moje koleżanki z klasy też są fajne - oceniła dziewczynka.
Budynek z ekologiczną technologią
Parterowy budynek szkoły składa się z trzech skrzydeł. Pierwsze skrzydło przeznaczone jest dla najmłodszych uczniów - znajdą się tu "zerówki". W tej części są również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.
W centralnej części znajduje się pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, stołówka oraz aula. W środkowym segmencie jest też przestronna świetlica. Z kolei w skrzydle południowym umieszczona została biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W nowej filii powstało w sumie 16 sal lekcyjnych wyposażonych w ekrany interaktywne. Każde ze skrzydeł posiada osobny węzeł sanitarny.
Bezpośrednio przy budynku zbudowano miejsca postojowe oraz parking rowerowy na 60 jednośladów. Powstały place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i tzw. zieloną klasą. W jej ramach dzieci od najmłodszych lat będą się uczyć hodowli i pielęgnacji roślin. Uczniowie będą mieli do dyspozycji m.in. ogromne donice do nasadzeń zieleni.
Budynek szkoły tańszy w utrzymaniu
Nowa filia zbudowana została w ekologicznej technologii z prefabrykatów. Konstrukcja obiektu wykonana jest z drewna. W szkole funkcjonować będzie ogrzewanie podłogowe. Nowy obiekt odnotowywać będzie mniejsze koszty zużycia energii - do 40 proc. niższe w porównaniu do budynków tradycyjnych murowanych. Jednym z wyróżników tej technologii jest również jej szybkość w realizacji inwestycji - efekty prac budowlanych widoczne są bardzo szybko.