• Start
  • Wiadomości
  • Osowa. Będzie zbiornik retencyjny - ale taki, przy którym wypoczną mieszkańcy

Osowa. Będzie zbiornik retencyjny - ale taki, przy którym wypoczną mieszkańcy

Jeszcze trwa przetarg, ale już w najbliższych tygodniach powinna ruszyć budowa kolejnego, już 48, zbiornika retencyjnego na terenie Gdańska. Jego główną rolą będzie ochrona przeciwpowodziowa. Będzie on jednak zbudowany i zagospodarowany w taki sposób, by na co dzień mógł funkcjonować jako miejsce rekreacji dla mieszkańców.
13.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Osowej powstanie zbiornik retencyjny, którego pojemność będzie podobna do tej w zbiorniku Subisława

Zbiornik Osowa II powstanie w pobliżu skrzyżowania ulic Nowy Świat i Koziorożca. Wyglądem będzie przypominać miejski staw, przy którym będzie można spędzać wolny czas - a więc podobniejak przy już istniejących w Gdańsku tego typu obiektów technicznych. W ramach inwestycji, poza typowo ochronnymi rozwiązaniami, zaplanowano ścieżkę spacerową, wykonaną z płyt z betonu architektonicznego szlifowanego, a także montaż 16 ławek, kosze na śmieci i stojaki na "dwa kółka". Bezpiecznie i wygodnie będzie można tu zostawić zarówno rower z przyczepką, jak i z obustronnie zamocowanym koszykiem.

Pojemność osowskiego zbiornika retencyjnego wyniesie 15000 metrów szesc. To niemal tyle samo, co w zbiorniku "Subisława", znajdującym się na granicy Przymorza i Żabianki (w zlewni Potoku Oliwskiego). Pojemność retencyjna tego obiektu to 15,5 tys. metrów szesc.

Zbiornik Osowa II powstanie w pobliżu skrzyżowania ulic Nowy Świat i Koziorożca

To nie wszystko. Zbudowana zostanie również ul. Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową, wodociągową, sanitarną i gazociągiem, a także kanalizacja sanitarna w ul. Zeusa. Miasto zaplanowało też, w ramach tego zadania, montaż oświetlenia i nasadzenia zieleni.

To, jak bardzo potrzebna jest w tej dzielnicy budowa zbiornika retencyjnego i kanalizacji deszczowej wiedzą najlepiej osowianie, a także... strażacy. W trakcie niemal każdego bardziej intensywnego deszczu w Gdańsku to właśnie stąd przychodzą zazwyczaj pierwsze zgłoszenia o podtopieniach piwnic czy garaży. Tak było zresztą w trakcie ostatnich, poniedziałkowych opadów. Bryg. Marian Hinca z Miejskiej Straży Pożarnej w Gdańsku informował wówczas, że jako pierwsi prosili o wsparcie mieszkańcy Osowej i to tu przeprowadzono najwięcej interwencji.

W tej dzielnicy w wielu miejscach brakuje kanalizacji deszczowej. Miasto realizuje ją etapami, ale ze względu na powstające wciąż, a także planowane zabudowania, potrzeba kolejnych sieci.

W najbliższych tygodniach nastąpi przekazanie wykonawcy placu budowy pod nowy zbiornik. Inwestycja powinna być gotowa do końca listopada 2018 r.

Ile będzie kosztować ten projekt, okaże się po wyłonieniu wykonawcy. Najtańsza oferta opiewa na blisko 20 mln złotych.

Zbiorniki to obiekty techniczne, ale w Gdańsku, z powodzeniem, pełnią też rolę miejsca rekreacji

- To inwestycja realizowana zgodnie z wieloletnim planem, ale odpowiadająca także na rekomendacje Panelu Obywatelskiego, mówiące o tym, by starać się zatrzymywać jak najwięcej wody na górnym tarasie miasta, przed "wejściem" do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. 

Zadanie w Osowej realizowane jest w ramach projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. Przewiduje on budowę nowych zbiorników retencyjnych także w Kokoszkach (na potoku Strzelniczka) i w rejonie Jaśkowej Doliny. Obejmuje on również planowaną regulację Potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera (kolektor Kołobrzeska) i zagospodarowanie wód opadowych z terenu cmentarza św. Franciszka (rejon ul. Kartuskiej).

Całkowity koszt tego projektu to 131 315 005,59 zł. W maju br. NFOŚiGW przyznał dofinansowanie na ten cel w wysokości 80 778 113 zł.

Co ważne, w latach 2016 - 2017 zrealizowano pierwszy etap inwestycji na Osowej, który zakładał m.in. wykonanie kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Keplera, a także budowę drogi technologicznej w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy - na potrzeby budowy i eksploatacji kanalizacji deszczowej w ul. Keplera

W Gdańsku funkcjonuje obecnie 47 zbiorników przeciwpowodziowych, a w najbliższych kilku dekadach ma ich powstać niemal drugie tyle. Miasto zabezpieczyło tereny pod ich realizację w projekcie studium rozwoju przestrzennego miasta na najbliższe 30 lat. 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane