Wielkie otwarcie Domu Sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej

Już za kilka dni będzie tu działać m.in. przedszkole, świetlica i Klub Młodych Wataha. Zajrzyjcie tam w najbliższą sobotę, 22 kwietnia. W ramach oficjalnego otwarcia przygotowano sporo atrakcji, w tym występy artystyczne, zajęcia sportowe i... wspólne sadzenie drzewek. Będzie się działo!
18.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mat. Biuro Rozwoju Gdańska

Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej 11

Oficjalna nazwa tego obiektu to: Gościnna Przystań na Oruni. Festyn z okazji jego otwarcia rozpocznie się o godz. 13 i potrwa do godz. 16. W trakcie imprezy zaplanowano m.in. występy i pokazy grup działających w Gościnnej Przystani: przedszkolaków, seniorów oraz Klubu Młodych Wataha. Będzie też koncert i warsztaty Obywatela MC, warsztaty ISTO Graffiti, zajęcia sportowe, wspólne sadzenie drzewa oraz roślin. Nie zabraknie również konkursów i animacji.

Na miejscu znajdziecie też dodatkowe stoiska kilku miejskich jednostek. I tak:

  •  Przy stoisku Gdańskiej Organizacji Turystycznej działać będzie mobilne centrum obsługi Karty Mieszkańca,
  •  Gdańskie Centrum Kontaktu oraz Referat Ewidencji Ludności prowadzić będzie akcję „Zamelduj się w Gdańsku”,
  •  Gdańskie Nieruchomości zaproponują specjalną strefę mieszkańca,
  •  Biuro Rozwoju Gdańska przygotuje z kolei gry, zagadki i konkursy.

Mieszkańców przywita w nowym miejscu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Biskupia Górka odzyska dawny blask. Zobacz, ile dało dzielnicom Gdańska 10 lat rewitalizacji

ZOBACZ NOWY DOM SĄSIEDZKI PRZY UL. DWORCOWEJ 11 Z LOTU PTAKA

Inwestycja w ramach rewitalizacji Oruni

Budynek został zbudowany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, który koordynuje Biuro Rozwoju Gdańska.

Powstał w sąsiedztwie siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, w którym prowadzone będą różnego rodzaju działania społeczne.

W ramach inwestycji zagospodarowano także teren wokół tego obiektu. Powstały nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki zaplanowano przestrzeń przeznaczoną na ogród warzywny. Zaprojektowano również miejsce do grillowania, zamontowano ławki i stojaki na rowery. Koszt prac wyniósł ponad 8 mln złotych, a wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A.

Aniołki mają swój klub sąsiedzki

Budynek przy ul. Dworcowej został zaplanowany w taki sposób, aby na jego tyłach powstała zaciszna, oddzielona od ruchliwej ulicy, przestrzeń z placem zabaw dla najmłodszych, miejscem spotkań dla młodzieży, ławkami i ogrodem warzywnym. Budynek składa się z dwóch brył połączonych łącznikiem. W jednej części zaplanowano m.in. świetlicę, w drugiej - pomieszczenia Domu Sąsiedzkiego wraz z dwoma salami przedszkolnymi. Punkt przedszkolny zaplanowano na parterze. Na tym poziomie znalazła się też sala wielofunkcyjna. Na piętrze znajdują się: sala sportowa, otwarta kuchnia oraz klub młodych. W budynku przewidziano też salę do zajęć sensorycznych, pomieszczenia do spotkań indywidualnych, do nauki, salę do zajęć z małymi dziećmi, zaplecze gospodarcze i biurowe.

na zdjęciu nowy budynek, dwukondygnacyjny z dużą ilością okien i białą elewacją, przed budynkiem widać plac zabaw i jego ogrodzenie
W sobotę uroczyste otwarcie nowej siedziby Domu Sąsiedzkiego. Zajrzyjcie koniecznie!
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowa siedziba "Gościnnej Przystani"

Placówka przy ul. Dworcowej 11 prowadzona będzie przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Działać będzie tu m.in. przedszkole, świetlica, Klub Młodych Wataha, spotykać się będą także seniorzy z grupy polsko-ukraińskiej.

Do nowego obiektu przeniesie się, znany okolicznym mieszkańcom, Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, który będzie kontynuować działalność skierowaną przede wszystkim do dzieci i rodzin. "Gościnna Przystań" działa na Oruni od 2010 roku. Dotychczas jego siedziba mieściła się kilkaset metrów dalej, przy ul. Gościnnej, w budynku użyczonym przez Towarzystwo Salezjańskie.

W Osowej powstanie Dom Sąsiedzki i biblioteka

Inwestycja w ramach rewitalizacji

Dom sąsiedzki to kolejna z inwestycji realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. W ubiegłym roku, w lutym, uroczyście otwarto zrewitalizowany budynek Dawnego Ratusza przy ul. Gościnnej. W murach zabytkowego budynku działa obecnie filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. W ramach prac zagospodarowano też teren wokół gmachu, pojawiły się ławki i stojaki na rowery.

Ratusz Oruński oficjalnie otwarty. Serce dzielnicy znów bije przy ul. Gościnnej. WIDEO i ZDJĘCIA

Mieszkańcy mogą też korzystać ze skwerów, które zostały przebudowane i atrakcyjnie zagospodarowane przy ul. Związkowej i ul. Gościnnej - także w ramach rewitalizacji. Skwer przy ul. Gościnnej i skwer, zwany też parkiem, przy ul. Związkowej to tereny po dawnym cmentarzu ewangelickim św. Jerzego (przecinały go tory kolejowe). Obie przestrzenie zostały przede wszystkim uporządkowane - zniknęły samosiejki i chwasty. Jednym z najważniejszych elementów skweru przy ul. Związkowej stała się siłownia „pod chmurką”. Nie zabrakło też elementów małej architektury, czyli estetycznych i solidnych ławek oraz stojaków rowerowych. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię placu zabaw i zasadzono nową roślinność. Zamontowano również nowe oświetlenie i monitoring.

Na swoją kolej czeka obecnie teren Rynku Oruńskiego, przy ul. Gościnnej, który także zmieni swoje oblicze w ramach rewitalizacji tej części Gdańska.

na zdjęciu fragment nowego budynku, dwukondygnacyjny o białej elewacji, przed nim rośnie wysokie iglaste drzewo, widać też fragment ogrodzenia budynku
W budynku przy ul. Dworcowej działać będzie też przedszkole i świetlica dla mieszkańców
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nie tylko rewitalizacja

W 2017 roku zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem i rewaloryzacją terenu Parku Oruńskiego, dzięki którym zyskał on dodatkową funkcję rekreacyjną. Jego obecny wygląd nawiązuje do historycznego układu funkcjonującego w tym miejscu w okresie międzywojennym.

Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Objęte są nim cztery podobszary rewitalizacji: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto ze Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Koordynatorem Programu Rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane