• Start
  • Wiadomości
  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Umowa podpisana, będzie dokumentacja dla bezkolizyjnych przejść pod torami

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Umowa podpisana, będzie dokumentacja dla bezkolizyjnych przejść pod torami

Coraz więcej pociągów przejeżdżających przez tę dzielnicę dla jej mieszkańców oznacza coraz więcej utrudnień w przedostaniu się z jednej części dzielnicy do drugiej. Orunia "przecięta jest" bowiem torami kolejowymi biegnącymi m.in. do centrum Gdańska i Gdyni. Miasto postanowiło wybudować więc, z myślą o pieszych, bezkolizyjne przejścia podziemne. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wybrała już wykonawcę dla dokumentacji projektowej i podpisała z nim umowę.
22.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DRMG podpisało umowę na wykonanie dokumentacji dla bezkolizyjnych przejść pod torami kolejowymi na Oruni
DRMG podpisało umowę na wykonanie dokumentacji dla bezkolizyjnych przejść pod torami kolejowymi na Oruni
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dokumentacja, dotycząca budowy trzech przejść dla pieszych przez magistralę kolejową, powinna być gotowa w kwietniu 2021 r. Nowe tunele i przejazdy zastąpią istniejące kolizyjne przejazdy w poziomie torów. Mieszkańcy zyskają trzy bezpieczne przejścia podziemne pod torami wraz z dojściem do przystanków SKM i PKP.

Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Budowę drugiego tunelu przewidziano w ciągu ul. Dworcowej i ul. Smętnej. Będzie on w przyszłości stanowił dojście na przystanek PKP Gdańsk - Orunia. Natomiast do stacji PKP Gdańsk - Lipce poprowadzi podziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Niegowskiej. W opracowaniu znajdzie się również budowa bezkolizyjnego przejazdu dla aut pomiędzy skrzyżowaniem ulic Dworcowej i Smętnej a Niegowską. W projekcie uwzględniony zostanie montaż monitoringu i elementów małej architektury.

 

 

Inwestycja ta będzie kolejnym krokiem ku zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców. Ułatwi także poruszanie się po dzielnicy. W przyszłości z przestrzeni dzielnicy mają zniknąć szlabany. Dokumentacja projektowa powinna powstać do końca kwietnia 2021 r. Opracuje ją Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. Jej koszt to 950 tys. złotych.

Zadanie koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Zamówienie może być w przyszłości przewidziane do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Gdańsk będzie starał się o dofinansowanie tego projektu w ramach środków funduszu europejskiego CEF (Connecting Europe Facility) „Łącząc Europę”.

Oprac. KG

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu