Skwery sąsiadują ze sobą. Rozdzielają je jedynie tory kolejowe biegnące przez dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Każdego dnia przechodzą tędy setki mieszkańców, mało kto jednak zatrzymywał się tu na dłuższą chwilę. Oba miejsca, choć zielone, wymagały prac rewaloryzacyjnych. Taką potrzebę wskazali też przed kilku laty mieszkańcy dzielnicy w trakcie konsultacji społecznych prowadzonych przez Biuro Rozwoju Gdańska, przygotowujące późniejsze projekty w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic.
Skwer przy ul. Gościnnej i skwer, zwany też parkiem, przy ul. Związkowej to tereny po dawnym cmentarzu ewangelickim św. Jerzego (przecinały go tory kolejowe). Dzięki Programowi Rewitalizacji zyskały zupełnie nowy, przyjazny oku wygląd. Obie przestrzenie zostały przede wszystkim uporządkowane - zniknęły samosiejki i chwasty. Jednym z najważniejszych elementów skweru przy ul. Związkowej stała się siłownia „pod chmurką”. Do dyspozycji mieszkańców są również, zamontowane na stałe, dwa stoły do gier w szachy i chińczyka. Nie zabrakło też elementów małej architektury, czyli estetycznych i solidnych ławek oraz stojaków rowerowych. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię placu zabaw i zasadzono nową roślinność. Na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu powinno wpłynąć nowe oświetlenie i monitoring.
Na skwerze przy ul. Gościnnej pojawił się natomiast oświetlony deptak. Nieopodal placu zbudowano parking rowerowy wraz z ławkami. Lokalną atrakcją zapewne stanie się tzw. strefa gier podwórkowych i mini górka saneczkowa.
Koszt prac na obu zieleńcach wyniósł około 2,8 mln złotych. Ich wykonawcą była firma Trakt Sp.z.o.o.
Zagospodarowanie skwerów to projekt, który jest elementem Programu Rewitalizacji Dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Zrewitalizowane zostaną w sumie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.
Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu, oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, realizują także Gdańskie Nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe.
Na terenie dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce trwa obecnie rewitalizacja zabytkowego budynku przy ul. Gościnnej, w którym przed laty mieścił się oruński Ratusz. W ostatnich latach przed zamknięciem obiekt ten pełnił funkcję komisariatu policji. Po zakończeniu prac adaptacyjnych funkcjonować tu będzie m.in. filia miejskiej biblioteki.
W tej dzielnicy zaplanowano także inne inwestycje w ramach programu rewitalizacji. Niedawno Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na budowę domu sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej, który ma powstać do maja 2022 r. Ponadto w planach jest zagospodarowanie Rynku Oruńskiego.