• Start
  • Wiadomości
  • Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Czas na termomodernizację szkoły muzycznej

Orunia - Św. Wojciech - Lipce. Czas na termomodernizację budynku szkoły muzycznej

Kolejny budynek szkolny w Gdańsku przejdzie termomodernizację, dzięki której będzie ładniejszy, cieplejszy, a dzięki temu i tańszy w utrzymaniu. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na prace izolacyjne i ociepleniowe w gmachu Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Gościnnej. Wpłynęły trzy oferty.
07.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niewykluczone, że już za kilka tygodni w tym budynku szkolnym przy ul. Gościnnej prowadzone będą prace termomodernizacyjne
Niewykluczone, że już za kilka tygodni w tym budynku szkolnym przy ul. Gościnnej prowadzone będą prace termomodernizacyjne
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Na Oruni wyremontowano już kilka budynków

Pod koniec grudnia 2022 r. informowaliśmy o zakończeniu prac remontowych w budynku Przedszkola nr 9 przy ul. Nowiny, w sąsiedztwie Parku Oruńskiego, a w połowie ubiegłego roku - o zakończonych remontach kilku kamienic, także w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, m.in. przy ul. Trakt Św. Wojciecha oraz Gościnnej. Kamienice odzyskały dawny blask w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.

Orunia Św. Wojciech-Lipce. Remont przedszkola dobiega końca, a dom sąsiedzki ma okna

Jakie prace zaplanowano w budynku szkoły muzycznej?

Wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa i termiczna ścian zewnętrznych z tynkowaniem i malowaniem, a także hydroizolacja ścian wewnętrznych. Ściany zewnętrzne zostaną dodatkowo docieplone. Poza tym zaplanowano wykonanie izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasów oraz docieplenie stropodachu. W ramach prac wymienione zostaną także rynny i rury spustowe, oraz nawierzchnia schodów przylegających do elewacji. Przy okazji wyremontowane zostaną balustrady i murki.

Oruńskie kamienice z nowymi elewacjami

Jak wygląda dziś szkolny gmach przy ul. Gościnnej?

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej znajduje się przy ul. Gościnnej 4. To dwukondygnacyjny obiekt, podpiwniczony. Trzecią kondygnację stanowi strych, który określany jest jako nieużytkowy. Powierzchnia budynku wynosi 762 mkw.

Powstał on pod koniec XIX wieku, a rozbudowany został w latach 50. ubiegłego stulecia. W piwnicach znajdują się pomieszczenia użytkowe i techniczne, a na wyższych kondygnacjach sale lekcyjne. Stolarka okienna w większości jest drewniana, podobnie jak drzwi w budynku. Budynek ogrzewany jest dzięki kotłowni gazowej znajdującej się w piwnicy.

Ściany nośne, wykonane z cegły ceramicznej, mają dużo rys i pęknięć, podobnie zresztą jak ściany działowe - na nich także widoczne są zarysowania i pęknięcia. Widać też zawilgocenia na wysokości cokołu budynku, a także korozję mrozową.

Przy posesji znajduje się historyczne ogrodzenie oraz przedogródek.

Budynek ten znajduje się na terenie objętym strefą konserwatorskiej ochrony archeologicznej.

Szkoła sąsiaduje z urzędem pocztowym, a także z budynkiem mieszkalno- usługowym oraz działką zagospodarowaną tzw. zielenią nieurządzoną, czyli drzewami i krzewami.

Pięknieją dzielnicowe parki w Kokoszkach. Dzięki BO

Trzech zainteresowanych termomodernizacją szkoły na Oruni

Na realizację inwestycji zabezpieczono dokładnie 2 944 500 zł. W ramach ogłoszonego przez DRMG przetargu wpłynęły trzy oferty, które są obecnie analizowane:

  1. Usługi Ogólnobudowlane i Handel Justyna Miesikowska - 3 370 000 zł

  2. FHU SARDAW Marcin Plichta - 2 936 748,52 zł

  3. Kompleks Krzysztof Dziemiński - 3 884 340 zł

Realizacja robót ma potrwać 35 tygodni od daty podpisania umowy.

Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020;współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!