Wykonawca ogrodził teren wokół budynku ratusza. Roboty prowadzone są obecnie wewnątrz obiektu. Wyburzono już część ścian działowych. Ustawiono też lewary podtrzymujące stropy. Trwa zrywanie posadzek i tynków.
Wykonawcą prac jest firma ECOZET Sp.z.o.o, która oszacowała prace na około 5,9 mln złotych. Inwestycja zakończy się we wrześniu 2021 r.
Decyzja o dostosowaniu dawnego Ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. W ten sposób ustalono, iż w murach Ratusza znajdzie się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Wnętrze budynku zostanie przebudowane tak, by został on dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostanie zainstalowana winda, która ułatwi poruszanie się po obiekcie, a sam budynek przejdzie gruntowny remont. Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się ławki i stojaki na rowery. Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”.
Dawny Ratusz przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią do dziś płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Do końca II wojny światowej znajdowała się tu siedziba lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.
Realizowana właśnie inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Zrewitalizowane zostaną w sumie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Część kosztów inwestycji zostanie pokryta dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
Koordynatorem rewitalizacji czterech dzielnic Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska.
ZOBACZ PREZENTACJĘ KONCEPCJI REWITALIZACJI