• Start
  • Wiadomości
  • Orunia. Remont Traktu Św. Wojciecha. W wakacje kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Orunia. Remont Traktu Św. Wojciecha. W wakacje kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Zakończył się właśnie przetarg na remont ostatniego już odcinka Traktu Św. Wojciecha, wymagającego naprawy. Prace na popularnym ciągu komunikacyjnym, z którego korzystają głównie mieszkańcy Oruni, południowych dzielnic Gdańska i Pruszcza Gdańskiego, prowadzone będą w okresie wakacyjnym oraz przez cały wrzesień.
20.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do wyremontowania został już ostatni odcinek Traktu Św. Wojciecha - od budynku ZREMB do wysokości wiaduktu Biskupia Górka

Remont tej gdańskiej arterii podzielony został na kilka etapów. Pierwszy odcinek, wyznaczony od granicy miasta w kierunku centrum, zmodernizowany został przed pięcioma laty. Potem, kolejno, odnawiano następne. Tegoroczny, ostatni już, to odcinek o długości około 600 metrów: od posesji przy ul. Trakt Św. Wojciecha 31/37 (to charakterystyczny budynek "ZREMB") do wiaduktu Biskupia Górka. 

Różnicę pomiędzy już wyremontowanymi odcinkami Traktu, a tym, który zostanie dopiero zmodernizowany, widać gołym okiem

Prace, które rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca, podobne będą do tych, które przeprowadzano na poprzednich odcinkach Traktu. Poprawiony zostanie przede wszystkim stan nawierzchni: drogowcy położą nakładkę bitumiczną z warstwą przeciwspękaniową na istniejącej jezdni. Poza tym zbudowane zostaną nowe chodniki, zjazdy, krawężniki i obrzeża, a także zatoki autobusowe. Przy jedynym, na remontowanym odcinku, przejściu dla pieszych powstanie tzw. pas rozdziału o szerokości dwóch metrów. Dzięki temu rozwiązaniu przechodzący, w razie potrzeby, będą mogli się na nim zatrzymać i bezpiecznie poczekać, aż przejadą samochody. W ramach inwestycji wyrównane zostaną też studnie i włazy, odnowione zostanie oznakowanie poziome i pionowe, a także pojawi się nowy trawnik.

Inwestycja powinna być gotowa do 30 września br.

Takie widoki na Trakcie Św. Wojciecha przejdą do historii. Już we wrześniu br.

Jej realizacją zainteresowanych jest pięć firm. Na ile oszacowały swoje usługi?

- Firma Budowlano-Drogowa MTM z Gdyni - 2 708 307,48 zł

- WPRD GRAVEL z Gdańska - 2 998 837,80 zł

- Eurovia Polska z Kobierzyc - 3 250 383,44 zł

- Konsorcjum firm: Kruszywo oraz Bituminium z Linii - 2 715 632,77 zł

- Strabag z Pruszkowa - 2 866 015,76 zł

Oferty są obecnie weryfikowane pod względem formalno-prawnym.

Istniejący wiadukt "Biskupia Górka", który także jest jednym z elementów Traktu Św. Wojciecha, nie będzie remontowany. Estakada jest w kiepskim stanie technicznym, ale zdecydowano, że lepszym rozwiązaniem będzie budowa nowej i rozebranie obecnej. Ta inwestycja rozpocznie się jednak nie wcześniej niż we wrześniu br. Aktualnie trwa procedura przetargowa

W najbliższych dniach, także na Oruni, powinnna rozpocząć się jeszcze jedna ważna inwestycja drogowa – budowa mostu w ciągu ul. Starogardzkiej, który prowadzi m.in. na Trakt Św. Wojciecha. Prace będą tu prowadzone przez około 12 miesięcy. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje projekt, wybrała już wykonawcę i podpisała umowę. Drogowcy powinni się pojawić wkrótce. 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo