"Obecna nazwa wprowadza w błąd"
- Nazwa "Maćkowy" jest związana z historycznym regionem tej dzielnicy. Wiadomo, o którą część miasta chodzi. Natomiast Gdańsk Południe jest traktowany przede wszystkim jako obszar urbanistyczny. To wprowadza w błąd. Ludzie nie wiedzą, o jaki teren chodzi, kiedy słyszą "Gdańsk Południe": czy to jest Jasień, Ujeścisko, czy Orunia Górna. Z członem "Maćkowy" wszystko będzie jasne - tłumaczy Zenobia Glac - Ściebura, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.
W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, Przemysław Haluk.
- Tu była kiedyś wieś Maćkowy. To historyczna nazwa. Potem działała w tym miejscu mleczarnia, która używała tej nazwy. Wielu mieszkańców utożsamia się z nią, mówią, że mieszkają "na Maćkach". Nikt nie mówi, że mieszka na Gdańsku Południu. To zbyt ogólna nazwa. A Maćkowy to m.in. okolice ul. Starogardzkiej i tereny aż do obwodnicy południowej - wyjaśnia Przemysław Haluk.
Prezydent Gdańska służbowo na Oruni Górnej - Gdańsku Południu
Jest uchwała radnych dzielnicy
Radni dzielnicy podjęli nawet, pod koniec ubiegłego roku, uchwałę w tej sprawie. W uzasadnieniu napisano m.in.:
W skład Urbanistycznej Dzielnicy Gdańsk Południe wchodzi: Jasień, Chełm, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe. Wprowadza to zamieszanie i trudność w budowaniu tożsamości lokalnej i integracji mieszkańców. Budowanie tożsamości oraz więzów lokalnej społeczności stanowi historia miejsca, w którym się zamieszkuje, dziedzictwo historyczne danego obszaru. Wzorując się na innych historycznych miejscach, które zachowały swoje nazwy administracyjne, tj. Oliwa, Orunia, Wrzeszcz, Chełm, Łostowice, zwracamy się do Radnych Miasta o przywrócenie dziedzictwa kulturowego i historycznego dla obszaru Maćkowy [...] Warto również wspomnieć o byłej Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Mleczarnia istniała blisko 40 lat i na stałe utrwaliła nazwę Maćkowy nie tylko w Gdańsku, ale również w Polsce.
Co istotne, zmiana nazwy dzielnicy wymaga zmiany statutu dzielnicy i przeprowadzenia konsultacji, dlatego uchwała została przekazana pierwotnie do Komisji ds. reformy jednostek pomocniczych. Ostatecznie trafiła jednak do innej komisji.
ZOBACZ ORUNIĘ GÓRNĄ - GDAŃSK POŁUDNIE Z LOTU PTAKA
Nowa nazwa do komisji
Radny Bogdan Oleszek, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego w Radzie Miasta Gdańska, zapowiedział już podczas wspomnianego wyżej służbowego spaceru po dzielnicy z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, że zanim powstanie projekt uchwały dotyczący tej kwestii, wcześniej przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnicy.
- Konsultacje w tym przypadku to najlepsze rozwiązanie. Będzie to też okazja, by mieszkańców zaangażować bardziej w ten temat - uważa Bogdan Oleszek.
Uchwała radnych dzielnicy trafi na posiedzenie Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, które zaplanowano pod koniec października br. Wówczas prawdopodobnie zapadną decyzje o terminie przeprowadzenia konsultacji.
Rada Miasta Gdańska podzieliła Chełm i jest już nowa, 35. dzielnica
Najmłodsza dzielnica ma już 5 lat
30 sierpnia 2018 roku - tego dnia Rada Miasta Gdańska zdecydowała o utworzeniu 35. dzielnicy w naszym mieście. Orunia Górna - Gdańsk Południe została wyodrębniona z dzielnicy Chełm. Inicjatywa podziału Chełmu wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Zanim sprawą zajęła się Rada Miasta Gdańska, to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną.
Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.