Orunia-Św.Wojciech-Lipce
W tej dzielnicy prace prowadzone są obecnie na obszarze dwóch skwerów: przy ul. Związkowej i Gościnnej. Przy ul. Związkowej dominującym elementem będzie mini boisko do piłki nożnej oraz siłownia „pod chmurką”. Zamontowane zostaną także dwa stoły do gier w szachy i chińczyka, a także ławki i stojaki rowerowe. Przebudowana zostanie również nawierzchnia placu zabaw, pojawi się nowa roślinność. Poza tym zamontowane zostanie oświetlenie oraz monitoring.
W zielonej przestrzeni przy ul. Gościnnej wybudowany zostanie z kolei deptak, wzdłuż którego pojawi się oświetlenie. Przewidziano tu także miejsce do grillowania z przenośnymi grillami. W jego sąsiedztwie zbudowany zostanie parking rowerowy wraz z ławkami. Na skwerze przewidziano również strefę do gier podwórkowych. Sporą atrakcją będzie zapewne mini górka saneczkowa.
Na obu skwerach układana jest obecnie nawierzchnia nowych ścieżek spacerowych. Wkrótce rozpoczną się nasadzenia nowej zieleni i trawników, a także montaż elementów tzw. małej architektury.
Prace w obu lokalizacjach powinny zakończyć się w grudniu 2020 r. Ich koszt wyniesie blisko 2,8 mln zł. Wykonawcą jest firma TRAKT Sp. z o. o.
Oba skwery sąsiadują ze sobą. Rozdzielają je jedynie tory kolejowe biegnące przez dzielnicę. Oba miejsca wymagały prac rewaloryzacyjnych. Taką potrzebę wskazali też mieszkańcy dzielnicy w trakcie konsultacji społecznych, prowadzonych przez Biuro Rozwoju Gdańska, przygotowujących późniejsze projekty w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic.
Ratusz przy Gościnnej
Intensywne prace prowadzone są także w zabytkowym ratuszu, który także mieści się przy ul. Gościnnej. Budynek ten jest przebudowywany i dostosowywany dla potrzeb m.in. filii miejskiej biblioteki. Przed tygodniem na ratuszu zawisła wiecha, co oznacza, że wykonawca inwestycji wykonał więźbę dachową. Obecnie kontynuowane są prace wewnątrz obiektu. Montowana jest m.in. nowa instalacja elektryczna i zabezpieczane ściany nośne.
Chełm
Ciężki sprzęt i robotników widać także na skwerze przy ul. Styp-Rekowskiego. Wbudowano tu już fundamenty pod słupy oświetleniowe. Wykonano też część ścieżek spacerowych i wyrównano grunt w miejscu, gdzie zamontowane zostaną urządzenia zabawowe dla najmłodszych.
Zgodnie z założeniami, na zielonym placu utworzone zostaną alejki spacerowe, ustawione zostaną ławki i kosze na śmieci. By bezpieczniej było tu także po zmroku, zamontowany zostanie monitoring i oświetlenie. W ramach inwestycji zdecydowano także o doposażeniu istniejących w tym miejscu placu zabaw i siłowni "pod chmurką". Projekt rewitalizacyjny przewiduje również budowę fontanny, ale ta zrealizowana zostanie w późniejszym terminie.
Wykonawcą prac jest firma Trakt Sp.z.o.o sp.k. Realizacja inwestycji pochłonie blisko 1,1 mln złotych. Prace zakończą się w marcu 2021 r.
Przygotowania do drugiej edycji rewitalizacji wybranych gdańskich dzielnic rozpoczęły się ponad cztery lata temu. Cały projekt nadzoruje i prowadzi Biuro Rozwoju Gdańska. To pracownicy BRG przeprowadzili w ostatnich latach kilkadziesiąt spotkań i konsultacji z mieszkańcami. Zapraszali ich także na warsztaty, by wspólnie określić potrzeby i wypracować pomysły, które w najbliższych miesiącach i latach będą wdrażane we wspomnianych obszarach Gdańska. Poza Chełmem i Orunią, działaniami rewitalizacyjnymi objęto też Biskupią Górkę, Dolne Miasto i Nowy Port.