Do dyspozycji mieszkańców oddano:
-
basen pływacko – rekreacyjny o wymiarach 25 m x 12,5 m; z czterema torami o głębokości od 1,1 m do 1,8 m
-
strefę rekreacyjną o głębokości od 1,1 m do 1,22 m z urządzeniami do masażu: masaż ścienny (3 stanowiska po 2 dysze), masaż karku szeroki, masaż karku wąski, gejzer, ławeczka masażu powietrznego (3 stanowiska)
-
basen rekreacyjny o wymiarach 12,5 m x 5 m i głębokości od 0,8 m do 0,9 m z atrakcjami wodnymi: masaż karku szeroki, masaż karku wąski
-
wannę z hydromasażem o głębokości od 0,65 m do 0,85 m
-
saunę fińska dla ośmiu osób
Od 27 lipca do 2 września 2018 r. godzinne wejście na basen będzie miało promocyjną cenę - 5 zł
Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podkreślał w trakcie uroczystości, że Orunia jest matecznikiem inicjatyw społecznych, a w najbliższych latach planowane są tu działania rewitalizacyjne. Przed kilkoma laty narodził się pomysł, by dzielnice takie jak Stogi i Orunia "wzmocnić" poprzez budowę nowoczesnych pływalni. Lokalni aktywiści i radni przekonali do niego władze Gdańska, a efektem tego są otwarte w tym roku oba obiekty.
- Przez Gdańsk przetoczyła się ostatnio dyskusja o basenach, o tym, czy budować, ile, jak finansować ich budowę. Warto pamiętać, że poza budową nowych obiektów, czeka nas także modernizacja, a czasem wręcz budowa od nowa już istniejących – zaznaczył prezydent Adamowicz, dodając też, że stopień wykorzystania gdańskich basenów wynosi obecnie 50 proc. Hotelowe baseny mają z kolei obłożenie na poziomie 80 proc.
Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce stwierdziła, że otwarcie tego obiektu to wielka radość dla Oruni, ale i dla całego Gdańska.
- Basen jest tu bardzo wyczekiwanym obiektem, i to od wielu lat. 3-4 lata temu spotkaliśmy się z prezydentem Adamowiczem i zaczęliśmy rozmawiać o tym, że mając kompleks sportowy w tej dzielnicy, przydałby się właśnie basen, i to z wielu powodów. To, oczywiście atrakcja, ale też kwestie zdrowotne dla dzieci. Mamy daleko do pływalni w innych dzielnicach, dlatego ten obiekt sprawi, że dzieciaki będą miały teraz po prostu bliżej. To także urozmaicenie naszej dzielnicy, które wzmocni jej rewitalizację – podkreślała przewodnicząca Bartków.
Walentyna Redłowska, wicedyrektor CKZiU nr 2 przyznała, że orunianie czekali od dawna na ten obiekt.
- To możliwość dla naszych dzieci, by mogły nauczyć się pływać i, po prostu, pływać - zaznaczyła. - Mamy już rozpisany plan zajęć od września, bo to nie tylko nasza szkoła, ale wszystkie oruńskie szkoły będą mogły uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach z wychowania fizycznego, właśnie na tym basenie, w godz. 8 - 16. Zobaczymy, jak to będzie funkcjonowało. Myślę, że będzie super – podkreślała wicedyrektor Redłowska.
Pływalnia jest dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Do wejścia prowadzi rampa podjazdowa, natomiast w samej hali basenowej można skorzystać m.in. z dźwigu ułatwiającego samodzielne wejście niepełnosprawnego pływaka do basenu.
Do 2 września obiekt będzie czynny każdego dnia w godz. 10 - 22. Jednorazowy bilet promocyjny w tym okresie będzie kosztował 5 zł za godzinę. Wejścia odbywać się będą w "systemie aquaparkowym", co oznacza, że skorzystać z pływalni będzie można o dowolnej godzinie. Po upływie 60 minut chętni będą mogli przedłużyć czas przebywania na basenie dopłacając 10 gr za każdą dodatkową minutę. Ponadto, od godz. 17 do godz. 20 w cenie biletu będzie można skorzystać z sauny fińskiej. Sprzedaż wejść promocyjnych (do 2 września) będzie odbywać się wyłącznie w kasie pływalni.
Po przerwie wakacyjnej, od poniedziałku do piątku w godz. 7 - 16 na pływalni odbywać się będą bezpłatne zajęcia dla uczniów w ramach lekcji WF. W dni robocze, w godz. 6.20 - 7 oraz po godz.16, będzie można korzystać z pływalni na zasadach ogólnodostępnych. Funkcjonować będą tu również komercyjne szkoły pływalnia.
W weekendy basen będzie działał we wspomnianym już systemie aquapark, w godz. 7 - 22.
Budowa obiektu przy ul. Smoleńskiej rozpoczęła się w maju 2017 r. Inwestycję zrealizowała firma EBUD – Przemysłówka z Bydgoszczy, która wyceniła swoje prace na 13,4 mln złotych.