Orszak Trzech Króli w Gdańsku! Zobacz kiedy, co, gdzie

Będą mędrcy na koniach, będą werbliści, chórzyści i halabardnicy. Przede wszystkim jednak - tłumy gdańszczan. W środę, 6 stycznia, już po raz szósty, ulicami Głównego Miasta przejdzie Orszak Trzech Króli.
04.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdański Orszak Trzech Króli A.D. 2015.

Gdański Orszak Trzech Króli cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w ubiegłym roku uczestniczyło w nim blisko 15 tys. osób. Czy teraz padnie rekord frekwencji? Organizatorzy nie mieli by nic przeciwko temu, choć podkreślają, że nie o bicie rekordów chodzi.

W tym roku hasło przewodnie wydarzenia to: "Cały orszak śpiewa kolędy!".

- Chcemy wprowadzić szkołę wspólnego śpiewania przez Polaków, gdańszczan. Oczywiście, będzie chór, ale chcemy wzmocnić ich śpiew - podkreśla Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, które współorganizuje gdański orszak.

Tradycyjnie już obecnym rozdawane będą śpiewniki i papierowe korony (od godz. 11), które w ostatnich latach stały się znakiem rozpoznawczym imprezy. Orszak przejdzie ul. Piwną, Tkacką, Długą i Długim Targiem.


Zło, dobro i pokłony

Co będzie się działo?

- O godz. 11.30, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej, rozpoczęcie orszaku

- O godz. 12, przed Bazyliką, odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański. Po tym orszak ruszy ul. Piwną

- Budynek Zbrojowni. Tutaj Trzej Królowie odwiedzą Heroda

- W okolicach Fontanny Neptuna rozegra się walka dobra ze złem. Wezmą w niej udział diabły i anioły

- Przy Zielonej Bramie zaplanowano uroczysty pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną. Pokłon dzieciątku Jezus będą mogli też złożyć mieszkańcy.


Po zakończeniu pochodu, przy Zielonej Bramie zaplanowano koncert kolęd. Wykonywać je będą członkowie Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf z Trąbek Wielkich.

W role trzech Mędrców wcielą się: Michał Targowski (dyrektor gdańskiego ogrodu zoologicznego), Michał Juszczakiewicz (aktor i prowadzący program "Od przedszkola do Opola") oraz Larry Ugwu (artysta i animator kultury). Swoją obecność zapowiedziały też dzieci z gdańskich szkół i przedszkoli oraz młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, z gdyńskiego "Domu Marzeń", która nieść ma własnoręcznie wykonane gwiazdy. Blisko 100 młodych osób z całego Trójmiasta będzie niosło z kolei flagi Światowych Dni Młodzieży, przypominając, że w tym roku odbędą się one w Krakowie.

Uroczystość powinna zakończyć się ok. godz. 14.



Nie tylko pokłon

Popularne święto Trzech Króli w liturgii i teologii Kościoła katolickiego ma rangę uroczystości liturgicznej i zwykle funkcjonuje pod nazwą Objawienia Pańskiego lub Epifanii (z języka greckiego). Jego sens polega na czczeniu obecności Boga w trzech aspektach: objawienia się człowiekowi, obecności w historii, a także uzdolnienia człowieka do rozumowego poznania Boga. Każdy z tych trzech aspektów ma swoje symboliczne odzwierciedlenie w trzech scenach z życia Chrystusa: pokłonie trzech Królów (Mędrców lub Magów) w Betlejem, chrzcie w Jordanie oraz w cudzie przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

W Kościele łacińskim święto obchodzono od IV w., w ciągu stuleci główną jego treścią stał się pokłon Trzech Mędrców. Ma on oznaczać oddanie hołdu Chrystusowi przez ludzi bez względu na rasę, wiarę religijną i wiek. Dlatego też w roli Magów powinny występować trzy osoby, z których jedna jest czarna, a dwie białe - stara i młoda.

Orszak Trzech Króli jest odnowieniem tradycji ulicznych jasełek, która w Polsce była żywa do początku lat 60., XX w,. gdy Sejm PRL zlikwidował święto jako dzień wolny od pracy.

Z dniem Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy i pisania nią na drzwiach wejściowych liter C+M+B lub K+M+B, co wbrew powszechnemu przekonaniu nie oznacza pierwszych liter imion Magów (Kacper, Melchior, Baltazar), ale jest skrótem od łacińskiego hasła Christus Mansionem Benedictat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki