Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdańska. A w nim tłumy gdańszczan i przyjezdnych

Tysiące gdańszczanek i gdańszczan, przybyszów z kraju i zagranicy uczestniczyło w tegorocznym Orszaku Trzech Króli w Gdańsku. W sobotę, 6 stycznia, barwny orszak wyruszył spod Bazyliki Mariackiej i dotarł do stajenki przy Dworze Artusa pod hasłem „W jasełkach leży!”. Na zakończenie uczestnicy odśpiewali piękne polskie kolędy. 
06.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Anioł Pański przed rozpoczęciem orszaku

Dzień 6 stycznia w Kościele katolickim obchodzony jest jako Święto Objawienia Pańskiego, w naszym kraju nazywane Świętem Trzech Króli. W Gdańsku co roku w południe sprzed Bazyliki Mariackiej zgromadzony tłum uczestników Orszaku Trzech Króli wspólnie odmawia modlitwę Anioł Pański i rusza w kolorowym pochodzie. W tym roku modlitwę poprowadził tradycyjnie ksiądz Ireneusz Bradtke, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Choinka w doniczce ? Daj jej drugie życie, zasil gdańską wypożyczalnię świątecznych drzewek

- Wielki dzwon Kościoła Mariackiego, który waży prawie siedem ton, a który został umiejscowiony na wieży kościoła z dedykacją na powrót Gdańska do Polski zaprasza nas do modlitwy - mówił ksiądz Bradtke. - Dlatego przenieśmy się najpierw do Nazaretu i odmówmy modlitwę Anioł Pański, aby później wspólnie przeżywać to przesłanie z Ewangelii, które nas tu gromadzi. 

20240106-orszak-kroli-13_949x633
Orszak Trzech Króli to ulubione święto mieszkańców Gdańska. W sobotę, 6 stycznia 2024 roku tradycyjnie tłumy gdańszczanek i gdańszczan, przybyszów z kraju i zagranicy uczestniczyło w tegorocznym orszaku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Franciszkanin Piotr Kurek: - Bóg zaprasza do orszaku  

- Ta tradycja narodziła się osiemset lat temu, gdy święty Franciszek przygotował szopkę, aby można było doświadczyć tego, co wydarzyło się w Betlejem - tłumaczył zgromadzonym franciszkanin Piotr Kurek. - Ważne byśmy otworzyli nasze serca na to, co Bóg chce z nami zrobić podczas orszaku. To święto rodzinne i radosne kiedy odwołujemy się do naszej tradycji, kiedy nazywamy tych podróżujących do Pana Jezusa królami. Pierwotnie w Biblii oni byli nazwani mędrcami, mędrcami ze Wschodu, którzy przynieśli trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ofiarować komuś takie właśnie dary, to uznać jego władzę, jego autorytet  Dzięki gwieździe, którą posłał im Bóg, krok po kroku przebyli drogę, od wiary w swoich bogów, do odkrycia Boga żywego w ich życiu.

Jak podkreślił franciszkanin Święto Trzech Króli przychodzi do nas jako dobra nowina, Bóg posyła nam gwiazdy i mówi: - "możesz wyruszyć, zapraszam cię do tego orszaku, zapraszam cię do drogi twojego serca".

20240106-orszak-kroli-32_949x633
W Gdańsku co roku w południe sprzed Bazyliki Mariackiej zgromadzony tłum uczestników Orszaku Trzech Króli wspólnie odmawia modlitwę Anioł Pański i rusza w kolorowym pochodzie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Aleksandra Dulkiewicz: Nieśmy ducha wspólnotowości przez cały 2024 rok

Patronat nad Orszakiem sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Dziękuję wszystkim, którzy organizują to wydarzenie - mówiła prezydent Gdańska pod Bazyliką Mariacką. - Stowarzyszeniu SUM, ale też szkole Fregata i wam kochane gdańszczanki i gdańszczanie, dziękuję też tym przybyłym z różnych stron, bo po drodze poznałam państwa ze Szczecina, Wrocławia, są dziś z nami liczni obcokrajowcy.

Nowe związki małżeńskie w Gdańsku w 2023 roku: coraz mniej w kościele, więcej w plenerze

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przeszła, wraz z tysiącami gdańszczan w Orszaku Trzech Króli
Fot. Piotr Połoczański

Prezydent Gdańska dodała, że spotkanie 6 stycznia, u progu nowego roku, wspólnie w orszaku ze śpiewem na ustach, z kolędowaniem buduje wspólnotę. 

- I niech tak będzie nie tylko dzisiaj - dodała prezydent Dulkiewicz. - Postarajmy się tego ducha wspólnotowości nieść przez cały 2024 rok.

Trzej Mędrcy i Herod pod Zbrojownią  

Po modlitwie orszak ruszył w stronę Wielkiej Zbrojowni. Na jego czele - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - szli razem z prezydent Gdańska, trzej Mędrcy ze Wschodu. W tym roku w rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się: Maciej Szemiel, aktor teatru Wybrzeże, Harris Mavusi, Ghańczyk, od wielu lat mieszkający w Polsce oraz Kuba Gorski, pedagog i dyrektor Szkoły Fregata (która współorganizuje orszak). Pod Zbrojownią mędrcy spotkali Heroda, który za wszelką cenę próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.

20240106-orszak-kroli-78_949x633
Tradycją gdańskiego orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Po przejściu ulicą Tkacką i Długą orszak dotarł pod stajenkę, gdzie czekała Święta Rodzina, a którą w tym roku umieszczono na przedprożach Dworu Artusa. Tradycją gdańskiego orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i małego Jezuska wcieliła się rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich, „leżący w jasełkach”, 4 miesięczny syn Adam.

Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki

Na zakończenie, odbyło się - wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich - wspólne śpiewanie kolęd. Ostatnim akcentem był kolędowy koncert carillonowy wykonany przez Monikę Kaźmierczak. 

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie SUM, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z jej proboszczem ks. Ireneuszem Bradtke oraz Stowarzyszenie SKWER, realizujące projekt edukacyjny Fregata.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI W GDAŃSKU





TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask