Anioł Pański przed rozpoczęciem orszaku
Dzień 6 stycznia w Kościele katolickim obchodzony jest jako Święto Objawienia Pańskiego, w naszym kraju nazywane Świętem Trzech Króli. W Gdańsku co roku w południe sprzed Bazyliki Mariackiej zgromadzony tłum uczestników Orszaku Trzech Króli wspólnie odmawia modlitwę Anioł Pański i rusza w kolorowym pochodzie. W tym roku modlitwę poprowadził tradycyjnie ksiądz Ireneusz Bradtke, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Choinka w doniczce ? Daj jej drugie życie, zasil gdańską wypożyczalnię świątecznych drzewek
- Wielki dzwon Kościoła Mariackiego, który waży prawie siedem ton, a który został umiejscowiony na wieży kościoła z dedykacją na powrót Gdańska do Polski zaprasza nas do modlitwy - mówił ksiądz Bradtke. - Dlatego przenieśmy się najpierw do Nazaretu i odmówmy modlitwę Anioł Pański, aby później wspólnie przeżywać to przesłanie z Ewangelii, które nas tu gromadzi.
Franciszkanin Piotr Kurek: - Bóg zaprasza do orszaku
- Ta tradycja narodziła się osiemset lat temu, gdy święty Franciszek przygotował szopkę, aby można było doświadczyć tego, co wydarzyło się w Betlejem - tłumaczył zgromadzonym franciszkanin Piotr Kurek. - Ważne byśmy otworzyli nasze serca na to, co Bóg chce z nami zrobić podczas orszaku. To święto rodzinne i radosne kiedy odwołujemy się do naszej tradycji, kiedy nazywamy tych podróżujących do Pana Jezusa królami. Pierwotnie w Biblii oni byli nazwani mędrcami, mędrcami ze Wschodu, którzy przynieśli trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ofiarować komuś takie właśnie dary, to uznać jego władzę, jego autorytet Dzięki gwieździe, którą posłał im Bóg, krok po kroku przebyli drogę, od wiary w swoich bogów, do odkrycia Boga żywego w ich życiu.
Jak podkreślił franciszkanin Święto Trzech Króli przychodzi do nas jako dobra nowina, Bóg posyła nam gwiazdy i mówi: - "możesz wyruszyć, zapraszam cię do tego orszaku, zapraszam cię do drogi twojego serca".
Aleksandra Dulkiewicz: Nieśmy ducha wspólnotowości przez cały 2024 rok
Patronat nad Orszakiem sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Dziękuję wszystkim, którzy organizują to wydarzenie - mówiła prezydent Gdańska pod Bazyliką Mariacką. - Stowarzyszeniu SUM, ale też szkole Fregata i wam kochane gdańszczanki i gdańszczanie, dziękuję też tym przybyłym z różnych stron, bo po drodze poznałam państwa ze Szczecina, Wrocławia, są dziś z nami liczni obcokrajowcy.
Nowe związki małżeńskie w Gdańsku w 2023 roku: coraz mniej w kościele, więcej w plenerze
Prezydent Gdańska dodała, że spotkanie 6 stycznia, u progu nowego roku, wspólnie w orszaku ze śpiewem na ustach, z kolędowaniem buduje wspólnotę.
- I niech tak będzie nie tylko dzisiaj - dodała prezydent Dulkiewicz. - Postarajmy się tego ducha wspólnotowości nieść przez cały 2024 rok.
Trzej Mędrcy i Herod pod Zbrojownią
Po modlitwie orszak ruszył w stronę Wielkiej Zbrojowni. Na jego czele - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - szli razem z prezydent Gdańska, trzej Mędrcy ze Wschodu. W tym roku w rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielili się: Maciej Szemiel, aktor teatru Wybrzeże, Harris Mavusi, Ghańczyk, od wielu lat mieszkający w Polsce oraz Kuba Gorski, pedagog i dyrektor Szkoły Fregata (która współorganizuje orszak). Pod Zbrojownią mędrcy spotkali Heroda, który za wszelką cenę próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.
Po przejściu ulicą Tkacką i Długą orszak dotarł pod stajenkę, gdzie czekała Święta Rodzina, a którą w tym roku umieszczono na przedprożach Dworu Artusa. Tradycją gdańskiego orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i małego Jezuska wcieliła się rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich, „leżący w jasełkach”, 4 miesięczny syn Adam.
Niezwykła makieta Bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek - dar z Lubeki
Na zakończenie, odbyło się - wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich - wspólne śpiewanie kolęd. Ostatnim akcentem był kolędowy koncert carillonowy wykonany przez Monikę Kaźmierczak.
Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie SUM, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z jej proboszczem ks. Ireneuszem Bradtke oraz Stowarzyszenie SKWER, realizujące projekt edukacyjny Fregata.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI W GDAŃSKU