- Młodzieńczy wigor i szalona idea – tak Szymon Morus odpowiada na pytanie, co legło u początków jego myśli o zespole.
Pomysł założenia orkiestry kameralnej powstał w głowie tczewianina, wówczas studenta dyrygentury symfoniczno - operowej, w 2009 roku. Morus skrzyknął przyjaciół - utalentowanych muzyków chcących tak jak on, promować Pomorze w kraju i na świecie.
- Cóż, wielu mówiło „młodość”, „szaleństwo”, zachodząc w głowę jak taki zespół miałby się utrzymać na bezlitosnym rynku muzycznym - wspomina artysta. - Historia dowodzi jednak, że jest coś niezwykłego w zwariowanych ideach i szalonych geniuszach. Ba! Ona najbardziej właśnie o takich pamięta!
Już w pierwszym roku działalności zespół wziął udział w uroczystych obchodach 30-lecia "Solidarności", które transmitowała Telewizja Polska. Zagrali też podczas koncertu upamiętniającego 30-lecie wprowadzenia stanu wojennego czy na TOP Trendy w Sopocie w 2013 roku. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła też udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim i wykonała, podczas koncertu w Berlinie, "Requiem niemieckie" J. Brahmsa oraz "Ocalałego z Warszawy" A. Schonberga.
W ciągu tych 10 lat “Progress” prezentował szczególnie chętnie muzykę współczesną, przez wielu uważaną za „trudną” i „niedostępną”, ale ich wykonania sprawiały, że muzyka naszych czasów komunikowała się ze swym odbiorcą, wciągając słuchacza w nową, nieznaną i fascynującą przestrzeń.
Z czego są najbardziej dumni?
- Kiedy maestro Krzysztof Penderecki wysłuchawszy nagrania, złożył dedykację na debiutanckiej płycie CD "Progressu", wyrażając uznanie i zadowolenie z wykonania jego “Sinfonietty per archi” - wspomina Morus.
Od tego czasu zespół nagrał jeszcze wiele płyt i zagrał wiele koncertów, m.in. z muzyką filmową, ale też minimalistyczną w cyklu „Zasłuchanie”.
- Za wszystkie wspólnie spędzone chwile muzycznych uniesień już dziś wszystkim melomanom, sponsorom i mediom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej muzycznej wspólnoty – mówi Szymon Morus. - Do zobaczenia na kolejnych koncertach bowiem muzyka, sztuka tylko wtedy ma sens, gdy znajduje swego odbiorcę, jemu służy i przenosi do innego, lepszego świata. Jesteśmy in PROGRESS! Bądźcie z Nami!
Koncert Galowy, z udziałem Doroty Szczepańskiej (sopran), z okazji jubileuszu 10-lecia odbędzie się w sobotę, 11 maja 2019 r., o godz. 19, w Kościele św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19). Usłyszymy muzykę Kilara, Lutosławskiego, Mozarta i Zakrzewskiego. Wstęp wolny.
Koncert organizują Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane i Miasto Gdańsk.
Tak mówili o sobie na 5-lecie istnienia zespołu: