Lokalna perełka - żuławska zagroda gburska
Pasjonaci historii znajdą w jesiennym numerze tej dzielnicowej gazetki sporo interesujących materiałów. M.in. szczegółowo opisany został w nim wyjątkowy zabytek - żuławska zagroda gburska, która znajduje się w Przegalinie przy ulicy Świbnieńskiej 204. Na tle innych zachowanych na tym obszarze pojedynczych domów żuławskich, ten zespół budynków jako jedyny prezentuje historyczny układ siedliska charakterystyczny dla drugiej połowy XIX wieku.
W formie przedruku z „Echa Wyspy”, wydawanego wcześniej w tej dzielnicy przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, przypomniano sylwetkę jedynego osobowego patrona ulicy na wyspie - Mieczysława Boguckiego.
W listopadowym numerze znalazły się także wspomnienia z wakacji na Wyspie Sobieszewskiej nadesłane przez czytelniczkę z Łodzi, artykuł o trzmielojadzie, którego udało się sfotografować na jednej z posesji w Górkach Wschodnich, relacja z morskich przygód uczniów i uczennic Szkoły Podstawowej nr 88 w Świbnie, a także zapowiedzi wydarzeń na wyspie i oferta zajęć Wyspy Skarbów GAK.
Remont na skrzyżowaniu 3 Maja - Nowe Ogrody - Hucisko
Jakie gadżety ma gdańska wyspa?
Nowe gadżety Wyspy Sobieszewskiej: puzzle, Czarny Piotruś i kolorowanka z zagadkami, będą nagrodami za rozwiązanie krzyżówki z aktualnego numeru. Wydawcy gazety zapraszają do zabawy - tym bardziej, że wszystkie hasła można odczytać w zamieszczonych w gazecie artykułach. Przewidziano 10 zestawów nagród dla osób, które jako pierwsze prześlą prawidłowe rozwiązania krzyżówki między 28 listopada a 1 grudnia. Rozwiązania należy wysyłać na adres: wyspasobieszewska@zhp.pl.
Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów i OSP Świbno, a w wersji online na stronie: Wyspy Sobieszewskiej w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery gazetki.
Westerplatczycy pochowani na nowym cmentarzu
Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej
Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, a także relacjonować życie dzielnicy.
„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: wyspasobieszewska@zhp.pl.
Szczegółowy regulamin dotyczący krzyżówki (zgłaszanie rozwiązań między 28 listopada a 1 grudnia, informacja o wynikach 2 grudnia 2022 r.) znajduje się na stronie Wyspy Sobieszewskiej w zakładce „Halo, tu Wyspa”.
Krakowiec - Górki Zachodnie. Spełnia się marzenie mieszkańców dzielnicy
Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej
Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.