• Start
  • Wiadomości
  • Organowe koncerty w Centrum św. Jana podczas Jarmarku św. Dominika

Organowe koncerty w Centrum św. Jana podczas Jarmarku św. Dominika. Uczta dla ucha i oka

764. Jarmark św. Dominika to nie tylko setki stoisk i kramów handlowych. W przerwie między zakupami potrzebna jest chwila wytchnienia. Wtedy warto wybrać się do Centrum św. Jana, gdzie można posłuchać gry na organach zrekonstruowanych według oryginału z połowy XVIII wieku. Przy okazji można podziwiać drewnianą, rokokową obudowę instrumentu. Koncert trwa 20 minut, wstęp wolny. Najbliższe dwa - w sobotę, 10 sierpnia (godz. 12 i 13), a później - codziennie, do końca Jarmarku.
09.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia bogato zdobiony prospekt organowy w stylu barokowym, umieszczony w dużym kościele. Organy są umieszczone wysoko na ścianie, a nad nimi rozpościera się gotyckie sklepienie z ceglanymi żebrami tworzącymi geometryczne wzory. Sam instrument jest dekorowany białymi i złotymi detalami, z licznymi rzeźbami aniołów i ornamentami roślinnymi. Ściany kościoła są z cegły, z fragmentami tynku, które dodają surowości wnętrzu. W tle widać duże, gotyckie okno, przez które wpada światło, rozświetlając wnętrze kościoła.
Rekonstrukcja organów bocznych w północnym ramieniu transeptu kościoła była jednym z największych zadań, współfinansowanego przez Unię Europejską, projektu pn. "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana na Centrum Św. Jana – etap II"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Fascynujące dzieje organów

Centrum św. Jana, którym użytkuje od prawie 30 lat Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) w Gdańsku, to świecka nazwa XV-wiecznego kościoła pod wezwaniem św. Jana, przy ul. Świętojańskiej 50
 
Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika organizowany jest cykl prezentacji organów bocznych znajdujących się w kościele św. Jana. PROGRAM  w dolnej części artykułu.

Park&Ride na Placu Zebrań Ludowych - dla zmotoryzowanych gości Jarmarku

Historia tego instrumentu jest wyjątkowa. 

Kim byli autorzy organów i prospektu w kościele św. Jana?

Budowniczym organów w kościele Św. Jana w latach 1760 - 1761 był mistrz Johann Rhode, uczeń Andreasa Hildebrandta z Gdańska, współpracownik Christiana Obucha na Pomorzu i Warmii, oraz Jonasa Grena i Petera Strahla w Szwecji. W tamtym czasie był to jeden z najlepszych instrumentów organowych w Europie. 
Zdjęcie przedstawia fragment wnętrza kościoła, w którym znajduje się bogato zdobiony prospekt organowy. Organy mają rzeźbione, złocone detale i liczne piszczałki, a całość jest utrzymana w stylu barokowym. Po prawej stronie, na balkonie obok organów, stoi mężczyzna w okularach i garniturze, który trzyma mikrofon, najprawdopodobniej przemawiając do zgromadzonych. W tle widać ceglaną ścianę kościoła, która kontrastuje z jasną kolorystyką organów.
Kuratorem organów bocznych w kościele św. Jana jest Andrzej Szadejko, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Przepiękną, rokokową snycerkę i oprawę rzeźbiarską prospektu organowego wykonał zaś Johann Heinrich Meissner, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających nad Bałtykiem.

Wojenne losy instrumentu

Niezwykłe są późniejsze losy organów. Prospekt organowy, dzięki ewakuacji z kościoła podczas II wojny światowej, szczęśliwie zachował się w całości. W latach 1943 - 1944 wszystkie jego drewniane elementy zostały przez grupę niemieckich konserwatorów pod kierunkiem Jakuba Deurera szczegółowo opisane, zinwentaryzowane i sfotografowane. Prospekt organowy wsadzono w częściach w skrzynie i wywieziono na Żuławy do zborów protestanckich.

KONKURS o Grand Prix Jarmarku św. Dominika rozstrzygnięty. Cuda 2024 roku wybrane

Mniej szczęścia miał natomiast sam instrument, który uległ zniszczeniu w 1945 r. przez spadające dwa przęsła sklepienia.  

Powrót organów po ponad 70 latach 

Do 2017 r. prospekt organowy Meissnera był przechowywany w magazynach konserwatorskich. Odrestaurowania zabytku pod kierunkiem Jolanty Pabiś-Ptak wykonały Pracownie Konserwatorskie DART Jacka Dyżewskiego i Bartłomieja Wieloszewskiego z Gdańska. 
Zdjęcie przedstawia dolną część bogato zdobionego prospektu organowego w stylu barokowym, z widokiem skierowanym do góry. W centralnej części widoczna jest rzeźba anioła ze złotymi skrzydłami, który wydaje się unosić w powietrzu. Anioł trzyma w dłoni złoty instrument muzyczny, co podkreśla tematykę muzyczną otoczenia. Prospekt organowy jest dekorowany złoconymi ornamentami oraz licznymi piszczałkami, które wznoszą się ku górze. W tle widać sklepienie kościoła z ceglaną konstrukcją, kontrastującą z jasną i złoconą ornamentyką organów.
Rokokowy prospekt organów bocznych ocalał z pożogi wojennej w prawie 95 procentach. Zawilgocony i zabrudzony po kilkudziesięciu latach przechowywania zabytkowy obiekt trzeba było poddać konserwacji. Efekt odnowienia prospektu budzi podziw
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Jednocześnie postanowiono też odtworzyć  instrument organowy. Na zlecenie NCK wykonała go belgijska pracownia organmistrzowska Schumacher Orgelbau GmbH z Eupen Guido Schumachera oraz SLJ Budowa Organów Szymona Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego. Nadzór nad rekonstrukcją zgodną z oryginałem Rhodego z 1761 r. sprawował kurator organów Andrzeja Szadejko. Instrument ma 30 głosów i aż 1846 piszczałek. 
 
Oficjalna inauguracja bocznych organów w kościele św. Jana miała miejsce w marcu 2020 r. 

Gdzie są główne organy z kościoła św. Jana?

W kościele św. Jana, oprócz organów bocznych, autorstwa Rhodego, istniały też powstałe pod koniec XV w. duże organy. Ten instrument w wersji pochodzącej z XVII i XVIII w. znajduje się dziś w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Nowa dyrektorka NCK wybrana. Marta Szadowiak rozpocznie pracę w październiku

 
PROGRAM PREZENTACJI ORGANÓW BOCZNYCH W CENTRUM ŚW. JANA W RAMACH JARMARKU ŚW. DOMINIKA:
 
10 sierpnia
 
  • godz. 12.00 i 13.00
11 sierpnia
 
  • godz. 14.00 i 15.00
12 sierpnia
 
  • godz. 12.00 i 13.00
13 sierpnia
 
  • godz. 12.00 i 13.00
14 sierpnia
 
  • godz. 12.00 i 13.00
15 sierpnia 
 
  • godz. 14.00 i 15.00

16 sierpnia

  • godz. 12.00 i 13.00
17 sierpnia
 
  • godz. 12.00 i 13.00
18 sierpnia 
 
  • godz. 14.00 i 15.00
Każdy koncert na organach trwa 20 minut. 
 

TV

Każdy może pomóc