• Start
  • Wiadomości
  • Organizacje polskich miast protestują w sprawie zawłaszczenia Westerplatte

Organizacje polskich miast protestują w sprawie zawłaszczenia Westerplatte

Przeciwko projektowi specustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte oraz Wojny 1939, którą zgłosili posłowie PiS, zaprotestowały wspólnie zarządy Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich. To kolejne głosy sprzeciwu po środowiskach związanych z nauką i kulturą. 
22.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wartownia nr 1 na Westerplatte
Wartownia nr 1 na Westerplatte
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska


Oba zarządy wskazują na niebezpieczny precedens wywłaszczania gmin z własności, który pomimo zgodności z Konstytucją RP stanowi zignorowanie je zasad kardynalnych. Wyłożony w specustawie cel publiczny jest nieuzasadniony, bowiem dokładnie takie same działania realizuje od 1993 r. gdański samorząd, jego społeczność oraz Muzeum Gdańska.

W opinii obu stowarzyszeń i reprezentujących je władz miast „Lex Westerplatte” ignoruje dotychczasowej zaangażowanie lokalnej wspólnoty. W obu przypadkach wyrazem patriotyzmu była próba przekazania Muzeum Gdańska w darowiźnie na cel publiczny, związany z upamiętnieniem i ochroną miejsca pamięci narodowej”. Przypomnijmy, że tę darowiznę przekreśliła bezpodstawnie w 2018 r. Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków Agnieszka Kowalska.

Oba zarządy wskazują, że jedynym dobrym rozwiązaniem dla Westerplatte jest współdziałanie samorządu i rządu, które w duchu Konstytucji RP tworzą Rzeczpospolitą Polską. Związek Miast Polskich oraz Unia Miast Metropolitarnych apelują do posłów Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie projektu specustawy, który jest sprzeczny z duchem najważniejszego aktu prawnego RP.

Wcześniej przeciwko specustawie zaprotestowały Komitet Polski Międzynarodowej Rady Muzeów, Stowarzyszenie Muzealników Polskich. Wskazywały one na potrzebę merytorycznej dyskusji przed podjęciem jakichkolwiek działań oraz poszanowanie własności gminy i Muzeum Gdańska. Petycję przeciwko dyskryminowaniu władz Gdańska wystosowali profesorowie Cezary Obracht-Prondzyński, Józef Borzyszkowski, Janusz Rachoń oraz Cezary Motyka. Pod petycją podpisało się około 3150 osób z Polski i innych krajów.

Czytaj też: Sprawa Westerplatte - PiS forsuje specustawę. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w Sejmie: “Jest mi przykro jako Polce i Pomorzance”

Wbrew protestom 18 czerwca 2019 r. na Sejmowej Komisji ds. Infrastruktury przyjęto projekt specustawy przy poparciu posłów PiS i skierowano go do Sejmu RP. O przyszłości Westerplatte zadecydują reprezentanci Narodu.

Mundur majora Sucharskiego w Wartowni nr 1 na Westerplatte
Mundur majora Sucharskiego w Wartowni nr 1 na Westerplatte
zdj. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska



Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Związek Miast Polskich od 90. roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą ponad 310 miast, w których mieszka ponad 73% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich. 
 
Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich. UMP wspiera rozwój samorządności terytorialnej i gospodarczej, promuje inicjatywy i działania związane z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych, w szczególności powstających na obszarach metropolitalnych. Fundacja współpracuje z organami państwa oraz organizacjami ogólnopolskimi i zagranicznymi, oraz międzynarodowymi dla zwiększenia roli metropolii w państwie i integracji europejskiej. 

 

Opinia Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich

ZMP i UMP

 
 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów