Organizacja wyborów parlamentarnych w Gdańsku. Poznaj zasady i głosuj 15 października

Do wyborów parlamentarnych zostało 21 dni. To ostatni moment, by sprawdzić, czy widniejemy w spisie wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. W niedzielę, 15 października, niezależnie od politycznych przekonań, każdy będzie miał okazję do oddania głosu.
26.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
konferencja - przed mikrofonem stoi kobieta, trzyma w ręku kartkę, obok niej dwaj mężczyźni, wszyscy są w garniturach
Czy wiesz, że hasło "Nie śpij, bo Cię przegłosują", zachęcająca obywateli i obywatelki do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych, pochodzi z 1989 roku? Poprowadziło wówczas do zwycięstwa demokratycznych kandydatów na posłów i senatorów. Na zdjęciu: Paweł Kordowski - kierownik referatu w Biurze ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Tomasz Filipowicz - dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Akcja "Nie śpij, bo Cię przegłosują"

- Zależy nam bardzo na tym, żeby obywatelki i obywatele dokonywali świadomych wyborów. Zwłaszcza jeśli chodzi o wybory parlamentarne – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zachęcamy każdego, by do 10 października sprawdził, czy jest w rejestrze wyborców. Wszystkie te czynności można wykonać online, za pośrednictwem profilu zaufanego w serwisie gov.pl.

Każdy, kto jest zameldowany w Gdańsku na pobyt stały lub dopisał się do stałego rejestru wyborców, widnieje w spisie.

W związku z tym, w dniu wyborów powinien udać się do swojego lokalnego obwodu wyborczego i oddać głos. Siedziba obwodowej komisji wyborczej, właściwa dla przypisanego adresu, znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wybory.gov.pl.

Kobieta w okularach i garniturze przemawia do mikrofonu, po jej obu bokach stoją mężczyźni w garniturach
- Zachęcamy każdego, by do 10 października sprawdził, czy jest w rejestrze wyborców - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Ważne informacje dla studentów i przyjezdnych

Studenci oraz osoby, które do Gdańska przyjechały czasowo, do pracy lub na dłuższy wypoczynek i chciałyby tu oddać swój głos, powinny pobrać zaświadczenie do głosowania. Można je odebrać osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. W Gdańsku można zrobić to w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku 12 października do godz. 16.00.

- Jeżeli ktoś mieszka, bądź będzie przebywał w Gdańsku w dniu wyborów, a nie jest tutaj zameldowany, może zgłosić zmianę miejsca głosowania – mówił Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich. - Takie zgłoszenie można składać w jednym z naszych zespołów obsługi mieszkańców przy ul. Nowe Ogrody, ul. Partyzantów oraz ul. Wilanowskiej. Co ważne można to zrobić również w formie elektronicznej. Do dziś, niemal 8 tys. osób dokonało zgłoszenia w taki właśnie sposób. Szacujemy, że około 10% uprawnionych będzie chciało zgłosić zmianę miejsca głosowania.

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością albo te które (najpóźniej w dniu wyborów) ukończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie można złożyć do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku do poniedziałku, 2 października. Istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Wniosek można złożyć do piątku, 6 października do godz. 15.00 w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie za pośrednictwem serwisu gov.pl.

Wybory 2023. Nie śpij, bo Cię przegłosują. Lech Wałęsa o nadchodzących wyborach

Obwody w miejscach zamkniętych

W szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej czy więzieniach zostaną utworzone odrębne obwody głosowania. Przebywające tam osoby otrzymają karty do głosowania na bazie wykazów osób sporządzonych przez te placówki. Wyborca, który trafi do szpitala, do soboty 14 października również otrzyma karty do głosowania na podstawie wykazu przygotowanego przez szpital. Natomiast pacjenci, którzy znajdą się w szpitalu w niedzielę wyborczą, aby zagłosować muszą posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.  

Obwodowe Komisje Wyborcze

W Gdańsku utworzone zostały 202 obwody wyborcze. 18 z nich to obwody w miejscach zamkniętych, takich jak szpitale, domy opieki oraz więzienia.

- Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały powołane. W 202 obwodach jest 1880 członków komisji – mówił Paweł Kordowski, kierownik referatu w Biurze ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. - W pojedynczych komisjach m.in. na Zaspie, Przymorzu, czy na Żabiance nie ma maksymalnych składów. Jeśli w tych miejscach będziemy mieć dodatkowe zgłoszenia, komisarz wyborczy zadeklarował uzupełnienie składów komisji.

Zespoły Obsługi Mieszkańców w Gdańsku

Wszystkich wyborczych formalności możemy dokonać w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców:

Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1

  • Partyzantów 74

stanowiska nr 1, 2, 3, 4, 5, 6

Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3

  • Nowe Ogrody 8/12

stanowiska nr 2, 3, 12, 13, 14, 15, 16

Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4

  • Wilanowska 2

stanowisko nr 5, 6, 7, 9

Akcja profrekwencyjna - Nie śpij, bo Cię przegłosują

Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało nam się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Celem akcji Nie śpij, bo Cię przegłosują jest pobicie rekordu frekwencji z 1989 roku, a przede wszystkim zachęcenie każdej uprawnionej osoby do wzięcia udziału w wyborach.

Akcja została zainaugurowana w Gdańsku 4 czerwca 2023 r. Od tego czasu do akcji dołączyły również inne samorządy takie jak m.in.: Elbląg, Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Płock, Warszawa, Wołomin, Poznań, Wrocław, Krotoszyn, Łódź, Piaseczno, Lublin, Gliwice czy Rzeszów. Wspierają ją również Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta