• Start
  • Wiadomości
  • Orbitowski, Bieżuńska, Dąbrowski... Spotkaj się z nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej

Orbitowski, Bieżuńska, Dąbrowski... Spotkaj się z nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Literackiej

W poniedziałek, 9 października, na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże odbędzie się Wieczór Literacki, będący półfinałowym wydarzeniem Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Spotkanie z nominowanymi autorami, wśród których są m.in. Wiktoria Bieżuńska, Tadeusz Dąbrowski, Łukasz Orbitowski i Grzegorz Piątek, poprowadzi dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński.
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pięć osób podczas gali wręczenia nagrody pozuje na scenie do pamiątkowego zdjęcia
Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” 2021. Nz. Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, oraz nominowani w kategorii Literacka Książka Roku: Tadeusz Dąbrowski (także nominowany w tegorocznej edycji), Dariusz Filar, Barbara Szczepuła i Antoni Pawlak
fot. Anna Rezulak / KFP

Iryna Dmytryszyn laureatką Nagrody Drahomána za 2022 rok przyznanej w Gdańsku

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w uznaniu dla twórczej pracy i dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury. 

Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa, w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia.

Wśród tegorocznych nominowanych najważniejsze nazwiska

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” pracujące w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, prof. dr hab. Edmund Kizik, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski po zapoznaniu się z blisko 400 pozycjami wydanymi na Pomorzu, o Pomorzu lub przez pomorskich twórców w 2022 roku, ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2022 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

  • Wiktoria Bieżuńska – „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka 2022
  • Tadeusz Dąbrowski – „To jest fajka. Wiersze z lat 1999-2020”, PIW 2022
  • Łukasz Orbitowski – „Chodź ze mną”, Świat Książki 2022
  • Paweł Radziszewski – „Niepowinność”, Wydawnictwo Sine Qua Non 2022
  • Karolina Ubych – „Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy”, Marpress 2022

Pomorska Książka Roku:

  • Waldemar Czachur, Peter Oliver Loew – „Nigdy więcej wojny. 1 września w kulturze pamięci Polski i Niemiec w latach 1945-1989”, Wydawnictwo Scholar 2022
  • Grzegorz Piątek – „Gdynia obiecana: miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, Wydawnictwo W.A.B. 2022
  • Dobromiła Rzyska-Laube – „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”, Muzeum Narodowe 2022
  • Katarzyna Włodkowska – „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”, Wielka Litera 2022

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, która odbędzie się 20 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Wstęp na zaproszenia.

brunetka z krótkimi lokami pozuje do zdjęcia
Podczas Wieczorku Literackiego 9 października będzie okazja, by spotkać się m.in. z nominowaną do nagrody Wiktorią Bieżuńską, finalistką nagrody Literackiej „Nike” 2023
fot. Anna Rezulak / KFP

Z autorami spotkasz się 9 października

Wcześniej organizatorzy nagrody zapraszają do udziału w otwartym dla publiczności Wieczorze Literackim - spotkaniu z autorami nominowanych tytułów, które odbędzie się w poniedziałek, 9 października, na scenie Starej Apteki Teatru Wybrzeże. Panel dyskusyjny z nominowanymi twórcami, wokół ich dzieł, poprowadzi dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński. Fragmenty nominowanych utworów odczytają aktorzy Teatru Wybrzeże: Małgorzata Brajner i Piotr Łukawski, a oprawę muzyczną zapewni kontrabasista Maciej Sadowski. Podczas wieczoru będzie okazja do zadawania pytań przez publiczność.

Podczas wydarzenia odbędzie się także finał plebiscytu honorowej Nagrody Czytelników, przyznawanej w ramach Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Będzie to ostatni dzień, by zagłosować na jedną z książek, które otrzymały nominacje w tegorocznej edycji nagrody. Swój głos w plebiscycie można oddać online TUTAJ, oraz na miejscu podczas Wieczoru Literackiego.

Początek Wieczoru Literackiego o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

łukasz orbitowski podczas rozmów z prowadzącym spotkanie
W Starej Aptece pojawi się także nominowany do nagrody Łukasz Orbitowski - laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia
fot. Anna Bobrowska / KFP

O Pomorskiej Nagrodzie Literackiej

Pomorską Nagrodę Literacką stanowi statuetka „Wiatr od morza”. Wyróżnienie to ma również wymiar finansowy. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Kandydatury do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” zgłaszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i przedstawiciele mediów.

Nagroda honoruje dokonania w dwóch kategoriach:

  • Literacka Książka Roku - oceniane są utwory wydane w poprzedzającym wręczenie nagrody roku, należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny.
  • Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje wydane w poprzedzającym wręczenie nagrody roku, związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe.

Ponadto przyznawana jest nagroda za całokształt pracy literackiej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Lokalny teatr, o którym mówi się w Polsce. Teatr w Blokowisku GAK z nowym repertuarem

TV

Każdy może pomóc