Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon
Książka „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” jest pokłosiem spektaklu, który powstał w grudniu ubiegłego roku i miał premierę w Miniaturze (reżyserował dyrektor Michał Derlatka), tuż przed mikołajkami. Nowy spektakl świąteczny zastąpił cieszące się dużą popularnością „Magiczne święta Malwiny”, które były grane przez pięć lat.
Dickens rozpisany na nowo
Autor tekstu, Szymon Jachimek, argumentował konieczność powstania takiego spektaklu tym, że pewne ponadczasowe dzieła przestają być ponadczasowe. Obserwując własnych potomków zaryzykował stwierdzenie, że młode pokolenie poszukuje już innego języka i innych odniesień – i nic dziwnego, bowiem nasz świat bardzo dynamicznie się zmienia. Nierzadko, nawet pomimo ogromnej wrażliwości i rozbudowanej wyobraźni, młody czytelnik czy widz, z trudnością może radzić sobie z przyswajaniem treści klasycznych historii. Stąd pomysł na nową „Opowieść wigilijną” osadzoną we Wrzeszczu w szczególnym, nieco bajkowym mikroświecie dzielnicy pełnej starych, urokliwych kamienic, i niebanalnych mieszkańców.
- Proszę mnie źle nie zrozumieć, Wielkie Powieści pozostaną Wielkimi Powieściami, żaden ze mnie zwolennik cancel culture! Jednak dla młodego pokolenia język, sposób opowiadania, a także czasem sama treść klasycznych historii bywają bardzo trudno przyswajalne. A mówiąc prościej: nudne. Możemy ubolewać, możemy utyskiwać, ale możemy też spróbować wymyślać nowe historie albo adaptować klasykę z perspektywy czasów nam współczesnych. Wiąże się z tym duża niepewność twórcy (no bo kimże jesteśmy, by Panu Dickensowi grzebać w tekście), ale i olbrzymia przyjemność: a co by było, gdyby opowiedzieć przemianę Scrooge’a w świecie, który znamy znacznie lepiej niż XIX-wieczną Anglię? - komentuje swój pomysł Szymon Jachimek.
Premiera w mikołajkową sobotę
Sobotnie spotkanie w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) będzie premierą wydawnictwa na podstawie spektaklu. Autor wychodzi od Charlesa Dickensa i znanej wszystkim opowieści, ale ubiera ją w swoje poczucie humoru i wrażliwość, przenosi na grunt współczesny, a także lokalny – do jednej z wrzeszczańskich kamienic. Rozpisaną na nowo opowieść wzbogacają ponadto ilustracje Maćka Bojki, które będzie można zobaczyć na wystawie w teatralnej Galerii Korytarz. Natomiast sam Szymon Jachimek... zaśpiewa.
Będzie też obecna pedagożka teatru Monika Tomczyk, która, warto wspomnieć, została świeżo uhonorowana prestiżową nagrodą imienia Haliny Machulskiej, przyznawaną od pięciu lat przez Teatr Ochoty w Warszawie. Monika Tomczyk jest pierwszą osobą z województwa pomorskiego, która otrzymała to wyróżnienie. W sobotę poprowadzi tematyczne warsztaty dla dzieci.
Teatralna Inspiratorka. Nagroda im. Haliny Machulskiej dla Moniki Tomczyk z Teatru Miniatura
Organizatorzy zapowiadają też inne niespodzianki. Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich od 6. roku życia.
Początek o godzinie 13:30, czas trwania około 1,5 godziny. Wstęp wolny.