• Start
  • Wiadomości
  • „Opowieść Wigilijna. Wrzeszcz” dla dzieci i młodzieży

„Opowieść Wigilijna. Wrzeszcz” dla dzieci i młodzieży

W teatrach rozpoczyna się sezon świąteczny. I tak, 7 grudnia, czyli w sobotę, w Teatrze Miniatura odbędzie spotkanie wokół książki „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz”, której autorem jest Szymon Jachimek, znany trójmiejski improwizator i dramatopisarz. Nie zabraknie wielu mikołajkowych atrakcji.
06.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu przedstawiono czarno-białą grafikę, która łączy elementy industrialnej architektury Gdańska (z widocznymi żurawiami stoczniowymi) z centralnie umieszczoną okładką książki Opowieść wigilijna. Wrzeszcz  autorstwa Szymona Jachimka z ilustracjami Macieja Bojki. W okładce dominuje sylwetka postaci trzymającej latarnię lub lampę, a w tle widoczny jest blok mieszkalny, symbolizujący dzielnicę Wrzeszcz
Tak prezentuje się okładka książki „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” autorstwa Szymona Jachimka, z ilustracjami Macieja Bojko. Premiera wydawnictwa w mikołajkową sobotę!
mat. Wydawnictwa TASHKA

Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon

Książka „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” jest pokłosiem spektaklu, który powstał w grudniu ubiegłego roku i miał premierę w Miniaturze (reżyserował dyrektor Michał Derlatka), tuż przed mikołajkami. Nowy spektakl świąteczny zastąpił cieszące się dużą popularnością „Magiczne święta Malwiny”, które były grane przez pięć lat.

Na zdjęciu grupa osób na scenie trzyma biały transparent z napisem „Opowieść Wigilijna” oraz dodatkowymi informacjami o reżyserii i obsadzie. Uczestnicy ubrani są w różnorodne, barwne stroje pasujące do świąteczno-teatralnego klimatu, a całość odbywa się w świetle reflektorów, co nadaje zdjęciu uroczysty charakter
W spektaklu „Opowieść wigilijna. Wrzeszcz” nie brakuje tego, co młodym widzom podoba się najbardziej. Współtworzy go cały zespół aktorski teatru
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Dickens rozpisany na nowo

Autor tekstu, Szymon Jachimek, argumentował konieczność powstania takiego spektaklu tym, że pewne ponadczasowe dzieła przestają być ponadczasowe. Obserwując własnych potomków zaryzykował stwierdzenie, że młode pokolenie poszukuje już innego języka i innych odniesień – i nic dziwnego, bowiem nasz świat bardzo dynamicznie się zmienia. Nierzadko, nawet pomimo ogromnej wrażliwości i rozbudowanej wyobraźni, młody czytelnik czy widz, z trudnością może radzić sobie z przyswajaniem treści klasycznych historii. Stąd pomysł na nową „Opowieść wigilijną” osadzoną we Wrzeszczu w szczególnym, nieco bajkowym mikroświecie dzielnicy pełnej starych, urokliwych kamienic, i niebanalnych mieszkańców.

- Proszę mnie źle nie zrozumieć, Wielkie Powieści pozostaną Wielkimi Powieściami, żaden ze mnie zwolennik cancel culture! Jednak dla młodego pokolenia język, sposób opowiadania, a także czasem sama treść klasycznych historii bywają bardzo trudno przyswajalne. A mówiąc prościej: nudne. Możemy ubolewać, możemy utyskiwać, ale możemy też spróbować wymyślać nowe historie albo adaptować klasykę z perspektywy czasów nam współczesnych. Wiąże się z tym duża niepewność twórcy (no bo kimże jesteśmy, by Panu Dickensowi grzebać w tekście), ale i olbrzymia przyjemność: a co by było, gdyby opowiedzieć przemianę Scrooge’a w świecie, który znamy znacznie lepiej niż XIX-wieczną Anglię? - komentuje swój pomysł Szymon Jachimek.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna siedzący na ciemnej sofie, trzymający mikrofon i uśmiechający się w stronę widowni lub rozmówcy. Ubrany jest w koszulę z abstrakcyjnym wzorem i jasne spodnie w kratkę, a jego postawa jest swobodna i otwarta
Szymon Jachimek to znany ze swojego poczucia humoru autor sztuk teatralnych i improwizator
fot. Paweł Marcinko / KFP

Premiera w mikołajkową sobotę

Sobotnie spotkanie w Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16) będzie premierą wydawnictwa na podstawie spektaklu. Autor wychodzi od Charlesa Dickensa i znanej wszystkim opowieści, ale ubiera ją w swoje poczucie humoru i wrażliwość, przenosi na grunt współczesny, a także lokalny – do jednej z wrzeszczańskich kamienic. Rozpisaną na nowo opowieść wzbogacają ponadto ilustracje Maćka Bojki, które będzie można zobaczyć na wystawie w teatralnej Galerii Korytarz. Natomiast sam Szymon Jachimek... zaśpiewa. 

Będzie też obecna pedagożka teatru Monika Tomczyk, która, warto wspomnieć, została świeżo uhonorowana prestiżową nagrodą imienia Haliny Machulskiej, przyznawaną od pięciu lat przez Teatr Ochoty w Warszawie. Monika Tomczyk jest pierwszą osobą z województwa pomorskiego, która otrzymała to wyróżnienie. W sobotę poprowadzi tematyczne warsztaty dla dzieci.

Teatralna Inspiratorka. Nagroda im. Haliny Machulskiej dla Moniki Tomczyk z Teatru Miniatura

Organizatorzy zapowiadają też inne niespodzianki. Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich od 6. roku życia.

Początek o godzinie 13:30, czas trwania około 1,5 godziny. Wstęp wolny.

Teatr Miniatura nagrodzony... w Chinach

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta