Międzynarodowy Dzień Teatru. Zapraszamy na zwiedzanie instytucji i oglądanie spektakli online
Od czasu ogłoszenia rządowych obostrzeń, Opera Bałtycka działa, ale tak jak większość instytucji kultury - online. Jej pracownicy oprowadzali nas już wirtualne po gmachu, obejrzeliśmy reportaż z pracy nad baletową premierą “Snu nocy letniej”, a Jerzy Snakowski w cyklu „Opera Bistro” zaznajamiał potencjalnych widzów z teatralnym savoir vivre.
Teraz nadszedł czas na to, co publiczność lubi i na co czeka najbardziej: na koncertowanie. Okazuje się, że nasza tęsknota jest odwzajemniona.
- Opera tęskni za publicznością - przyznaje Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej. - Ideą teatru jest przecież spotkanie z widzem, wspólne przeżywanie dzieła. To reakcje widzów motywują, napędzają do działania, do nieustannego artystycznego rozwoju. Wiemy, że koncerty online nie zastąpią realnego przyjścia do Opery, ale mogą odrobinę zminimalizować tę tęsknotę.
W Międzynarodowy Dzień Tańca, o budowaniu postaci na scenie mówi Sayaka Haruna z Opery Bałtyckiej
Muzyka popłynie w wirtualny eter w kolejne niedziele maja o godzinie 17, a więc w terminie, który dobrze znają bywalcy. Spotkania odbędą się za pośrednictwem operowego Facebooka i Youtube’a, a na repertuar składać się będą przede wszystkim fragmenty muzyczne znane widzom ze spektakli wystawianych na deskach Opery Bałtyckiej.
Usłyszymy i zobaczymy fragmenty z “Thaïs”, “Kandyda”, “Hrabiny” czy “Snu nocy letniej”.
“Thaïs” w Operze Bałtyckiej. "To opowieść o miłości, która zapewnia nieprzemijalność"
Różnica jednak będzie jednak znaczna - większość dzieł, z oczywistych względów, będzie nagrana w zupełnie nowych aranżacjach i - co niezwykłe - w warunkach domowych.
Wystąpią przed nami artyści chóru, baletu i orkiestry Opery Bałtyckiej. Wyjątkowymi wydarzeniami będą nagrania przygotowane przez wybitnych solistów współpracujących z Operą, m.in. Katarzynę Nowosad, Wandę Franek czy Marcina Bronikowskiego.
- Koncerty będą drobne, zaledwie 15-20-minutowe - tłumaczy Anna Niwińska. - W zamyśle mają być bowiem preludium do spotkania z widzem, tego właściwego spotkania, w operze, które nastąpi - mamy taką nadzieję - jak najszybciej.
Koncerty są darmowe. Pierwszy odbędzie się 3 maja, ale szczegóły repertuaru poznamy najszybciej w sobotę, 2 maja.