
Czytaj także: W Gdańsku jak w Kopenhadze? Wraca projekt Metropolitalnej Opery Bałtyckiej
Ideą projektu Butterfly (pełna nazwa: Butterfly. Boosting environmental awareness in opera creation) jest popularyzacja zrównoważonego rozwoju oraz wypracowanie ekologicznych rozwiązań w produkcji spektakli.
Oznacza to, w dużym skrócie, że w całym procesie współtworzenia i współprodukcji opery jest położony nacisk na równowagę między postępem gospodarczym, społecznym i ekologicznym. Produkcja będzie w dużym stopniu opierać się na zaawansowanych technologiach cyfrowych i zaprezentuje ścieżki do bardziej zrównoważonej produkcji operowej.
Gdańska Opera Bałtycka bierze udział
Opera stworzona w ramach projektu, zatytułowana „Hengitä” („Oddychaj”) / „Jezioro Popiołów” / „Perla di Speranza” („Perła nadziei”), składa się z trzech aktów, po trzydzieści minut każdy (po jednym dla każdego kraju). Każdy z nich oparty jest na historii poświęconej tematom środowiskowym – żywiołom wody, ziemi i powietrza. wodzie, ziemi i powietrzu.
Do udziału w projekcie zaproszone zostały trzy teatry operowe: Teatro Comunale di Modena (Włochy), Opera Box (Helsinki, Finlandia) oraz Opera Bałtycka w Gdańsku (Polska). Co szczególnie ciekawe, libretto opery powstało na podstawie opowiadań napisanych przez młodzież. Nad fabułą polskiego aktu pracowali licealiści z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Na libretto przełożyła je Jagoda Kościk (Jagoda Jagson), a muzykę napisał trójmiejski kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i producent Beniamin Baczewski.
Kiedy i gdzie zobaczymy operę?
Próby do spektaklu rozpoczynają się 26 lutego. Nie są to jednak tradycyjne próby, jakie odbywają się przed premierą – przeprowadzone zostaną bowiem online. Międzynarodowe grono muzyków, solistów i twórców opery dzięki nowoczesnej technologii (system LoLa – Low Latency AV Streaming System) spotka się w czasie rzeczywistym i będzie mogło razem próbować i wykonywać dzieło. Dopiero kilka dni przed planowaną prezentacją wszyscy artyści spotkają się na kilku wspólnych próbach, by już na żywo przygotować się do premiery.
Spektakl „Hengitä” („Oddychaj”) / „Jezioro Popiołów” / „Perla di Speranza” („Perła nadziei”) zostanie pokazany na scenie po raz pierwszy 11 i 13 kwietnia na scenie Teatro Comunale w Modenie. Z tej okazji do Włoch z Polski polecą zarówno biorący udział w projekcie muzycy i soliści, jak również licealiści, którzy są autorami przedstawianej w polskim akcie historii.
Następnie czeka nas fińska premiera spektaklu: 2 i 3 maja. Ostatnie premierowe pokazy zawitają do Polski - 31 maja i 1 czerwca niezwykłe dzieło będzie można zobaczyć na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Więcej szczegółów wkrótce.
Bilety na operę będzie można zakupić na stronach internetowych poszczególnych teatrów. Dodatkowo kwietniowa prezentacja z Włoch będzie również dostępna jako live streaming.
Twórcy: kompozytorzy: Paavo Korpijaakko / Beniamin Baczewski / Marco Attura libretto: Mirva Koivukangas / Jagoda Kościk / Vincenzo de Vivo reżyseria: Matteo Mazzoni dyrygent: Jaan Ots scenografia i kostiumy: Joanna Borkowska reżyseria świateł: Lauri Siren
Obsada: sopran liryczny Ljuba Bergamelli sopran koloraturowy Johanna Takalo mezzosopran Elena Antonini tenor Łukasz Kózka baryton Olli Tikkane bas-baryton Karol Skwara sopran cover Anna Capiluppi tenor cover Petteri Loukio mezzosopran cover Dominika Markova bas-baryton cover Maciej Mielewczyk
Orkiestra: skrzypce Klaus-Peter Haav, Amanda Ernesaks altówka Terhi Lehtiniemi wiolonczela Iida-Vilhelmiina Sinivalo kontrabas Karol Lecybil flet / piccolo / flet c / flet g Filippo Mazzoli obój i rożek angielski Kinga Bezpalko klarnet Bb, klarnet basowy i saksofon altowy Mariusz Jeka waltornia Henryk Kowalewicz perkusja Diego Basile, Gianmarco Petrucci fortepian i klawiatura midi Marco Attura |
Projekt Butterfly został dofinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury - państwowego funduszu celowego.
Czytaj także: Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski Człowiekiem Teatru 2025