Wał przeciwpowodziowy i plac do rekreacji przy opływie Motławy
Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje przebieg tej inwestycji, prace na samym wale przeciwpowodziowym, na którym powstaje przy okazji infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, dobiegają już końca. W ostatnich dniach rozpoczęła się z kolei budowa placu rekreacyjnego z placem zabaw dla dzieci, na którym zamontowane zostaną też ławki i oświetlenie. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianego wału. W ramach inwestycji nie zabraknie nowych nasadzeń roślinności.
Odcinek nowego wału przeciwpowodziowego powstał nad opływem Motławy. Projekt zakładał budowę około 600-metrowego obiektu z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Zbudowano go na prawym brzegu opływu, po stronie Olszynki. Jego wysokość jest podobna do tych, które wybudowano na odcinkach dawnych fortyfikacji.
Konstrukcja wału przeciwpowodziowego na Olszynce
Szerokość korony wału wynosi 4 metry, a jego skarpę obsiano mieszankami traw z humusem. Obiekt został wzmocniony za pomocą tzw. materaca kamiennego opartego na stalowej ściance szczelnej o długości wbicia 4 metrów.
- Na koronie obwałowania, od ul. Zawodników poprzez budowlę wylotową z Kanału Rudnickiego do połączenia z placem manewrowym przy ul. Elbląskiej trwa budowa ciągu pieszo-rowerowego o łącznej szerokości 3 metrów oraz z poboczami po 0,5m z każdej strony. Pełni on równocześnie rolę drogi eksploatacyjnej. Oś regulacyjna wału stanowi jednocześnie oś ciągu pieszo-rowerowego - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Co istotne, na odcinku, na którym powstał wał przeciwpowodziowy, znajdują się budynki mieszkalne w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dotychczas były one narażone na podtopienia i przesiąkanie wody przez istniejący dotąd wał. Nowa inwestycja ma rozwiązać ten problem.
Gdański dron. Zobacz z wysokości około 100 metrów Olszynkę, dzielnicę leżącą na Żuławach
Wał przeciwpowodziowy na Olszynce jak zbiorniki retencyjne
Wał, podobnie jak zbiorniki retencyjne w Gdańsku, poza funkcją zabezpieczającą przed powodzią, będzie na co dzień pełnił funkcję miejsca do rekreacji mieszkańców. Na wale zaprojektowano bowiem wspomnianą drogę eksploatacyjną, pełniącą również funkcję ścieżki pieszo-rowerowej. Wzdłuż niej pojawi się oświetlenie. Do tego powstaną dwa place rekreacyjne - w okolicy ul. Słonecznikowej, z altankami, miejscami do urządzania pikników, stojakami na rowery i ławkami. Na tych placach zamontowane zostaną też urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz do ćwiczeń dla dorosłych mieszkańców. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także chodniki na około 100-metrowym odcinku ul. Zawodzie, od ul. Słonecznikowej do ul. Osiedle. Prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 roku, a ich koszt to blisko 11 mln zł. Budowa kolejnego wału jest częścią Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego.
Realizację tego projektu rozpoczęto w maju 2021r. W ostatnich miesiącach m.in. wzmacniano nabrzeże poprzez montaż ścianek szczelnych.
Wykonawcą robót jest firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska.