Olszynka. Radni chcą budowy tunelu pod torami kolejowymi

Wszechobecne śmieci - to jeden z większych problemów Olszynki. Szklane butelki po alkoholu czy plastikowe opakowania po napojach zauważyć można niemal wszędzie: na trawnikach, w rowach melioracyjnych, przy ogródkach działkowych czy w płynącej przez tę dzielnicę Motławie. O tym, i innych bolączkach Olszynki, opowiadali lokalni radni - 19 kwietnia odbył się tzw. spacer gospodarski prezydenta Gdańska z udziałem prezesów miejskich instytucji oraz dyrektorów wydziałów gdańskiego magistratu.
20.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W środę odbył się tzw. spacer gospodarski, tym razem po Olszynce. Wziął w nim udział m.in. prezydent Gdańska, radni dzielnicy Olszynka oraz szefowie wydziałów gdańskiego magistratu

Spotkanie rozpoczęło się przy Szkole Podstawowej nr 59. Już na wstępie członkowie Rady Dzielnicy Olszynka usłyszeli, że wymienione zostanie ogrodzenie placówki, a także zmodernizowane zostaną uczniowskie szatnie. W najbliższym czasie wyremontowany zostanie też chodnik wzdłuż ul. Modrej. Powstanie również nowa wiata na przystanku autobusowym.

Są jeszcze i takie wiaty autobusowe w Gdańsku. Ale już niedługo. Ta przy ul. Modrej zastąpiona zostanie wkrótce nową, estetyczną

Jadwiga Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka, zaapelowała do prezydenta Pawła Adamowicza o budowę tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Łanowej. - Według planów rozwojowych PKP już za trzy, cztery lata pociągi będą tędy przejeżdżać średnio co dziewięć minut. A za torami mieszka co najmniej 600 mieszkańców plus osoby żyjące na tamtejszych działkach. Z tego przejazdu korzystałoby co najmniej dwa tysięce osób - argumentowała.

- Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przeanalizuje możliwości budowy takiego tunelu. Trzeba sprawdzić koszt takiej inwestycji i jej efektywność – zapowiedział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Radni dzielnicy Olszynka przekonywali, że konieczna jest budowa tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Łanowej

Koniecznie wysprzątać trzeba przepływającą przez dzielnicę Motławę. Mnóstwo w niej śmieci wyrzucanych przez ludzi, ale też dzikiej roślinności i mułu. Zajmie się tym spółka Gdańskie Wody. Posprzątać trzeba również teren w okolicach kładki w ciągu ul. Modrej oraz okoliczne rowy melioracyjne. Tutaj także, niemal na każdym kroku, napotkać można na puste butelki po alkoholu. 

Niektórzy mieszkańcy Olszynki nie przejmują się dbaniem o środowisko naturalne. Opływ Motławy wygląda w tej dzielnicy fatalnie

W ramach bieżących napraw drogowcy mają z kolei wyremontować w najbliższych miesiącach teren zatoki autobusowej przy przystanku "Olszyńska". Nawierzchnia jezdni w tym miejscu jest w fatalnym stanie.

Jednym z punktów środowego spaceru były odwiedziny w siedzibie zboru Zielonoświątkowców. To oni opiekują się obecnie nieruchomością przy ul. Olszyńskiej, gdzie stoi m.in. zabytkowy Dwór Olszynka i odrestaurowana dawna Wozownia, w której dziś znajduje się sala spotkań członków zboru. Spacerowiczów powitał pastor Marian Biernacki, który oprowadził gości po odnowionych wnętrzach Wozowni, a także po czekającym na prace rewitalizacyjne, Dworze. - Musimy nieco odetchnąć finansowo po zakończonym niedawno remoncie, a potem bierzemy się do pracy. Musimy zacząć od remontu dachu tego zabytku - opowiadał pastor.

Prac porządkowo-ogrodniczych wymaga też sąsiadujący z budynkami park o powierzchni jednego hektara. Prezydent Paweł Adamowicz zastanawiał się, czy mogliby się tym zająć, np. w ramach praktyk, uczniowie oliwskiej szkoły ogrodniczej. Póki co - padła wstępna propozycja. Na pewno rozebrany zostanie spalony pustostan, przy ul. Olszyńskiej 41.

Spacerowicze zajrzeli m.in. na teren Dworu Olszynka. Na miejscu powitał ich pastor Marian Biernacki

Edyta Damszel - Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, poinformowała z kolei, że w maju br. wyłożony zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennnego dla tego terenu. Jednym z zapisów w dokumencie, na którym zależy zielonoświątkowcom, jest informacja o tym, że ta nieruchomość przeznaczona zostanie na cele sakralne. Obecnie obowiązują tu funkcje mieszkaniowo - usługowe. Nowe zapisy umożliwią rozwój tego miejsca, a także odtworzenie dawnych zabudowań przy zachowanym zabytkowym murze czy dawnej stajni.

Warto dodać, że dwór służy obecnie także lokalnej społeczności. Organizowane są tu m.in. zajęcia dla dzieci, działa również punkt pomocy socjalnej.

Spacery gospodarskie poprzedzają spotkania prezydenta Gdańska z mieszkańcami danej dzielnicy w ramach cyklu "Twoja dzielnica - Twój Gdańsk". Na Olszynce takie spotkanie zaplanowano na 26 kwietnia (środa), w gmachu Szkoły Podstawowej nr 59, przy ul. Modrej 2. Początek o godz. 17. Już dziś zachęcamy do udziału. Na miejscu obecni będą także zastępcy prezydenta Gdańska, dyrektorzy poszczególnych wydziałów gdańskiego magistratu i prezesi miejskich spółek. Będzie to okazja, by osobiście porozmawiać bądź zgłosić problem, którym miasto powinno się zająć.

Na początku przyszłego tygodnia do skrzynek pocztowych mieszkańców Olszynki trafi specjalne wydanie Herolda (Biuletyn Informacyjny wydawany przez Urząd Miejski w Gdańsku), poświęconego tej dzielnicy. Znajdą się tam m.in. niezbędne telefony, w tym do służb ratowniczych i porządkowych w mieście, a także informacje o zrealizowanych i planowanych tu inwestycjach. Olszynianie, zaglądajcie do swoich skrzynek w najbliższych dniach!

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas