Wał przeciwpowodziowy na Olszynce jak zbiorniki retencyjne
Nowy wał, podobnie jak zbiorniki retencyjne w Gdańsku, poza funkcją zabezpieczającą przed powodzią, będzie na co dzień pełnił funkcję miejsca do rekreacji mieszkańców. Na wale, na odcinku od ul. Zawodników poprzez budowlę wylotową z Kanału Rudnickiego do połączenia z placem manewrowym przy ul. Elbląskiej, zbudowano drogę eksploatacyjną, pełniącą również funkcję ścieżki pieszo-rowerowej. Wzdłuż niej zamontowano oświetlenie. Obecnie powstają dwa place rekreacyjne - w okolicy ul. Słonecznikowej, z altankami, miejscami do urządzania pikników, stojakami na rowery i ławkami. Na tych placach zamontowane zostaną też urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz do ćwiczeń dla dorosłych mieszkańców. W ramach inwestycji zaplanowano też przebudowę chodników na 100-metrowym odcinku ul. Zawodzie, od ul. Słonecznikowej do ul. Osiedle. Budowa nowego wału przeciwpowodziowego była częścią Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego.
Wykonawcą robót jest firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska.
600 metrów dodatkowej ochrony przed wodą
Odcinek nowego wału przeciwpowodziowego powstał nad opływem Motławy. Projekt zakładał budowę około 600-metrowego obiektu z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Zbudowano go na prawym brzegu opływu, po stronie Olszynki. Jego wysokość jest podobna do tych, które wybudowano na odcinkach dawnych fortyfikacji.
Szerokość korony wału wynosi 4 metry, a jego skarpę obsiano mieszankami traw z humusem. Obiekt wzmocniono za pomocą tzw. materaca kamiennego opartego na stalowej ściance szczelnej.
Na odcinku, na którym powstał wał przeciwpowodziowy, znajdują się budynki mieszkalne w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dotychczas były one narażone na podtopienia i przesiąkanie wody przez istniejący dotąd wał. Nowa inwestycja ma rozwiązać ten problem.
Oliwa. Przy ul. Dickmana powstanie atrakcyjny skwer