• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: kiermasze, spotkania, spacery, Oliwskie Święto Książki

Świętujmy Dzień Książki w wielkim stylu. Zobacz, co przygotowano na Oliwskie Święto Książki

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki, również w Gdańsku zainspirował organizatorów do przygotowania wielu wydarzeń. W piątek, 21 kwietnia, odbędzie się gala Gdańskich Spotkań Literackich “Odnalezione w tłumaczeniu”. W sobotę, 22 kwietnia, Fundacja Wspólnota Gdańska organizuje 9. edycję Oliwskiego Święta Książki. W sobotę i niedzielę Sztuka Wyboru zaprasza na Wielki Kiermasz wydawnictwa słowo/obraz terytoria. W niedzielę, 23 kwietnia - Miejski Teatr Miniatura zainauguruje 2. edycję cyklu Książka w roli głównej. Zapraszamy!
20.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
t00081597
Fundacja Wspólnota Gdańska organizuje Oliwskie Święto Książki już po raz 9. W tym roku zaprasza do Oliwy w sobotę, 22 kwietnia 2023 r.
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Spektakl “Hamlet on the road” i konferencja na urodziny Szekspira. Są bilety

OLIWSKIE ŚWIĘTO KSIĄŻKI PO RAZ 9.

 

Oliwa - czytamy i piszemy w plenerze 

- Startujemy o godz. 11 i bawimy się do godzin wieczornych - zaprasza Marzena Świtała, koordynatorka projektów z Fundacji Wspólnota Gdańska organizującej święto. - Każdy znajdzie coś dla siebie, będziemy zachęcać do zabawy słowem, znaczeniami, razem z twórcami przeżyjemy podróże w głąb ich wyobraźni, odkryjemy nieznane lądy. Literatura ma niezwykłą moc zmieniania nas samych i świata! Przekonajmy się o tym.

Sobota zapowiada się ciepło i słonecznie, warto więc zacząć dzień od rodzinnego spaceru. Już o godz. 11, rodzice wraz z dziećmi wybiorą się do parku Oliwskiego, a scenariuszem ich wyprawy będzie książka “Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy” Karoliny Ubych. Książka opowiada m.in. o tajemnicach tego parku, można się spodziewać, że zagadek i niespodzianek podczas spaceru nie zabraknie, tym bardziej, że przewodnikiem grupy będzie znakomity autor Michał Ślubowski. 

Oliwa - Kiermasz Wydawnictw Tutejszych 

Od południa do godz. 18 lokalne oficyny wydawnicze, których stoiska rozstawiają się zawsze wzdłuż ulicy Opata J. Rybińskiego, prezentować będą na nich swoje zbiory. Kiermasz Wydawnictw Tutejszych jest zawsze okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia upragnionej książki w dobrej cenie.

- Wydawcy często przygotowują na ten dzień specjalne oferty - zapewnia Marzena Świtała. - Można upolować prawdziwe perełki: nowości, serie, kolekcje, ale też archiwalia.

Kto nie chce kupować, bo woli się zamieniać, również będzie miał taką możliwość:
dwa stanowiska z bookcrossingiem staną - jedno przy wejściu głównym do parku Oliwskiego, drugie przy Ratuszu Kultury. 

- Przygotowaliśmy trochę pozycji z własnych zasobów, ale zachęcamy też mieszkańców Oliwy i całego Gdańska, aby cały dzień przychodzili, zostawiali i wymieniali się książkami - mówi Świtała.

Wielu bywalców oliwskiego święta czeka co roku z niecierpliwością na happening BEZ CENZURY w Parku Oliwskim, podczas którego można popisać się własną twórczością, nawet jeśli nie jest się zawodowym literatem. Tym razem od godziny 12 do 14 na głównej alei parku (niedaleko bramy) wolontariusze będą zachęcać, by dokończyć zdanie: “Czytanie jest dla mnie…” No właśnie, czym?

t00081594
Happening BEZ CENZURY w Parku Oliwskim to okazja, by pochwalić się własną twórczością
fot. Mateusz Ochocki/KFP

Oliwa - aktorzy są już przygotowani

Okazję do zaprezentowania swych umiejętności będzie miała też kilkunastoosobowa grupa teatralna, pracująca od kilku tygodni w Oliwskim Ratuszu Kultury pod okiem młodego i utalentowanego aktora Konrada Steina. Ich cotygodniowe warsztaty i próby polegające na pracy z głosem i technikami aktorskimi zaowocowały pierwszym występem - posłuchamy w ich interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

- Są bardzo przejęci i stremowani, to ich pierwsze wejście na scenę - zdradza organizatorka, więc trzymajmy za nich kciuki.

W programie nie zabraknie też spotkań z ulubionymi lokalnymi autorami. Będą się odbywać w Ratuszu Oliwskim. Jako pierwszy spotka się z czytelnikami, o godz. 14, Michał Ślubowski, który powie o swej najnowszej książce “Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”. Dwie godziny później będzie okazja, by wysłuchać fragmentów sztuk Moniki Milewskiej w błyskotliwej interpretacji znakomitych aktorów Teatru Wybrzeże: Elżbiety Goetel, Jerzego Kiszkisa i Jarosława Tyrańskiego.

Oliwa - konkurs literacki z atrakcyjnymi nagrodami

A na koniec literacki konkurs, który rozpocznie się o godz. 18.

- Konkurs jest szansą dla tych, którzy piszą, ale jeszcze nie debiutowali - zachęca wszystkich do prezentowania swoich dzieł Marzena Świtała. - Ojcowie naszego konkursu, czyli Andrzej Fac i Wojciech Boros będą jak co roku jurorami. W jury zasiądzie też znana pisarka gdyńska Izabela Morska. Do konkursu już zgłosiło się dużo osób, ale niektórzy przychodzą też ad hoc, prosto z ulicy. To jest zawsze świetna zabawa, bo niektóre teksty, no cóż, bywają zaskakujące, czasem aż wbijają nas w fotel!

Przypominamy że konkurs kończy się niezwykle atrakcyjnymi nagrodami -  finansowymi, o których przydziale decydują jurorzy, i nagrodą główną - najlepszy tekst zostaje w nagrodę opublikowany w szacownym kwartalniku Bliza. Warto się więc o taki laur bić.

W Oliwie z książką bawią się tego dnia wszyscy - w Bibliotece Oliwskiej, równolegle, trwają spotkania literackie dla młodszych dzieci. 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

 

PROGRAM 9. Oliwskiego Święta Książki 

  • godz. 11.00

Spacer literacki z książką “Sonia, Piotrek i tajemnica rzygaczy” Karoliny Ubych. Spacer dla dzieci w wieku 7-12 lat z opiekunami. Prowadzi Michał Ślubowski. Zapisy: marta@marpress.pl

 

  • godz. 12.00-18.00

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych – stoiska lokalnych oficyn wydawniczych wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego | wolna wymiana książek: Wydawnictwo Marpress, Kaszubskaksiazka.pl, Wydawnictwo Eko-Kapio, Wydawnictwo ADAMADA, Gdański Kantor Wydawniczy i księgarnia internetowa maszoperia.org, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Jasne, Wydawnictwo dziwny pomysł, Wydawnictwo Wiatr od Morza, Wydawnictwo Tytuł, Wydawnictwo Znak, Poławiacze Pereł, In Love with Children’s Books, Agencja Autorska PKB GROT, Fundacja Mam Marzenie.

 

  • godz. 12.00-14.00

Happening [BEZ CENZURY] w Parku Oliwskim - przyjdź i napisz, czym jest dla Ciebie czytanie...

OLIWSKI RATUSZ KULTURY, ul. Opata J. Rybińskiego 25

  • godz. 12.00

Spotkanie z polską poezją. Grupa teatralna Konrada Stein

godz. 12.00 (dzieci 10-14 lat) i 13.00 (młodzież i dorośli)

Warsztaty “Sketchnoting - notatki graficzne w pisaniu opowieści i życiu codziennym”, prowadzenie: Kinga Willim. Zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl

 

  • godz. 14.00

“Proszarki, celebrytki i święte. Gdańskie herstorie”. Spotkanie z Michałem Ślubowskim. Prowadzi Dominika Ikonnikow 

 

  • godz. 16.00

„Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc”. Spotkanie z Moniką Milewską połączone z czytaniem fragmentów, wystąpią: Elżbieta Goetel, Jerzy Kiszkis, Jarosław Tyrański. Prowadzi prof. dr hab. Małgorzata Jarmułowicz: https://fb.me/e/2PV9ycd5E

 

  • godz. 18.00

Błyskawiczny Konkurs Literacki dla wszystkich, którzy piszą do szuflady i odważą się, by publicznie przeczytać krótki utwór własnego autorstwa. Jury w składzie: Izabela Morska, Andrzej Fac i Wojciech Boros ocenią i przyznają nagrody!

 

Zgłoszenia: borosw@wp.pl

BIBLIOTEKA OLIWSKA, ul. Opata J. Rybińskiego 9

  • godz. 12.00

“Piaskowy wilk”. Spotkanie literackie dla dzieci (6-9 lat), Studio Kamyk. Zapisy od

30.03 pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl

 

  • godz. 13.00

“Tajemnice diamentów”. Spotkanie literackie dla dzieci (6-9 lat), Studio Kamyk. Zapisy od 30.03 pod adresem: pracownia@wspolnotagdanska.pl

Nagrody dla książki o kolekcjonerach i kulturze Gdańska XVII-XVIII wieku

Wielki Kiermasz pięknych książek - wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria

Kiermasz odbędzie się na pierwszym piętrze Sztuki Wyboru w weekend 22-23 kwietnia w godzinach od 11 do 18. Na czytelników czekać będą trójmiejscy autorzy, będzie więc szansa na zdobycie autografów i książek, a są to zawsze pozycje niezwykłe. 

Wydawnictwo już od niemalże 30 lat (powstało jesienią 1995 roku) oferuje teksty z dziedziny literatury pięknej, historii literatury, eseistyki, krytyki literackiej, filozofii, sztuki oraz nauk społecznych. Zawsze w niezwykle pięknej szacie graficznej. Wśród autorów książek wydawanych przez słowo/obraz terytoria znajduje się wielu wybitnych pisarzy, filozofów, badaczy literatury i sztuki, zarówno polskich, jak i zagranicznych, m.in.: Maria Janion, Jan Białostocki, Konstanty A. Jeleński, Krzysztof Pomian, Maria Poprzęcka, Stanisław Rosiek, Jerzy Szyłak, Krzysztof Rutkowski, Aby Warburg, Michel Foucault, Gaston Bachelard, Jacques Derrida czy George Steiner.   

Przez lata działalności wydawnictwo opublikowało setki książek w ponad 70 seriach i cyklach wydawniczych i zdobyło wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę Literatury na Świecie, Nagrodę Historyczną Polityki, Nagrodę Literacką Gdynia oraz nagrodę PTWK za Najpiękniejszą Książkę Roku.

Tym razem zaprasza wszystkich miłośników dobrej humanistyki w pięknym wydaniu na Wielki Kiermasz Wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria i oferuje swoje książki w niezwykle atrakcyjnych cenach. Na czytelników czekają setki tytułów z rabatem 70 procentowym. Nowości i bestsellery będą tańcze o jedną trzecią, a końcówki nakładów zdobędziemy już od 5 zł.

Kto zdecyduje się na większe zakupy ma szansę na kolejne atrakcyjne zniżki: dla pierwszych 100 osób z paragonem powyżej 100 zł przygotowano bony rabatowe na zakupy online.

Dla tych, którzy potrzebują dreszczyka emocji również przy lekturze, wydawnictwo przygotowało pakiety niespodzianki z książkami z kultowej serii PASAŻE. “Słowo” zapewnia, że tym razem warto kupić kota w worku.

Przyjdź do Miniatury w niedzielę. W Światowy Dzień Książki prezydent Gdańska czyta dzieciom

 

książka i kobieta w okularach
 
mat. MTM

Miniatura. Książka w roli głównej - znane osoby czytają dzieciom

Miejski Teatr Miniatura rozpoczął cykl spotkań z literaturą w teatrze, dla rodzin z dziećmi od 5 lat, już rok temu. Wówczas dzieciom czytali znani sportowcy. Sport i książka - powie ktoś - to się kłóci. Okazało się, że absolutnie nie.

Dzieci były zafascynowane lektorami i słuchały tym chętniej, gdy książki czytali nie lada mistrzowie. Byli wśród nich m.in. Natalia Partyka, czterokrotna mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym, Leszek Blanik - mistrz olimpijski w gimnastyce sportowej i żeglarz Mateusz Kusznierewicz, również wielokrotny mistrz olimpijski i świata.

Gości wspierali aktorzy i pedagodzy teatru oraz publiczność. Tam będzie i tym razem, gdy z dzieciom czytać będą osoby wykonujące niezwykłe zawody.

 

  • Podczas pierwszego spotkania, w Światowy Dzień Książki, 23 kwietnia, o godz. 15, gościem specjalnym będzie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 

Jako druga z dziećmi spotka się w maju Natalia Hatalska, uznana ekspertka w dziedzinie analizy, prognozowania i badania trendów

Odnalezione w tłumaczeniu - kto zdobędzie Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską? 

Dowiemy się już w piątek, 21 kwietnia o godz. 20, podczas gali w Centrum św. Jana w Gdańsku. Gala będzie też okazją do posłuchania rozmów w nominowanymi do nagrody. Jest ich ośmioro:

  • René Koelblen i Stanisław Waszak (język francuski) za przekład książki Zniknięcia Georges’a Pereca, wyd. Lokator 2022
  • Krzysztof Majer (język angielski) za przekład książki Kochanki Wittgensteina Davida Marksona, wyd. PIW 2022
  • Sebastian Musielak (język fiński) za przekład książki Polowanie na małego szczupaka Juhaniego Karili, wyd. Marpress 2021
  • Kamil Pecela (język litewski) za przekład książki Silva rerum IV Kristiny Sabauliaskaitė, wyd. Wydawnictwo Literackie 2022
  • Anna Sawicka (język kataloński) za przekład książki Diamentowy plac Mercè Rodoredy, wyd. Marginesy 2022
  • Tomasz Swoboda (język francuski) za przekład książki Sodoma i Gomora Marcela Prousta, wyd. Officyna 2022
  • Aga Zano (język angielski) za przekład książki Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo, wyd. Wydawnictwo Poznańskie, 2022

VI edycja Gdańskich Spotkań Literackich “Odnalezione w tłumaczeniu” rozpocznie się 20 kwietnia i tym razem jest poświęcona sztuce dramatu i jego przekładom. Festiwal zainauguruje wykład Anny Augustynowicz, reżyserki teatralnej i wieloletniej dyrektorki Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz spotkanie z dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i jej tłumaczami z języków niemieckiego, francuskiego i czeskiego. 

Więcej tutaj: VI Gdańskie Spotkania Literackie Odnalezione w tłumaczeniu - o dramacie

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana