Festiwal Europejski Poeta Wolności. Tłumy na spotkaniu z Mariuszem Szczygłem w IKM
23 kwietnia obchodzony obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Oliwie wydarzenia z tej okazji odbędą się w sobotę, 27 kwietnia, i potrwają od przedpołudnia do wczesnego wieczora.
- Radość płynąca z czytania, rozwijanie wyobraźni, odkrywanie nowych światów, kultur, dziedzin – tym właśnie chcemy się z Wami podzielić. Będziemy gorąco zachęcać do sięgania po literaturę – w każdej formie, w każdym gatunku. Do zaprzyjaźnienia się z książką, która nie stawia granic, nie jest zależna od zasobności portfela, ani wieku czy umiejętności – zaprasza Marzena Świtała, koordynatorka projektów Fundacji Wspólnota Gdańska, organizującej Oliwskie Święto Książki.
Oliwskie Święto Książki się rozrasta! W tym roku jubileusz
W tegorocznej edycji pojawią się między innymi akcenty związane z patronami literackimi roku: Markiem Hłaską, Czesławem Miłoszem, Witoldem Gombrowiczem, Kazimierzem Wierzyńskim, Tomaszem Teodorem Jeżem i Melchiorem Wańkowiczem.
Ale to nie wszystko, bowiem program 10. edycji Oliwskiego Święta Książki jest bardzo bogaty – coś dla siebie znajdą w nim czytelnicy w każdym wieku, dzieci, dorośli i seniorzy.
Atrakcje czekać będą w aż czterech punktach dzielnicy:
- jak zawsze w Oliwskim Ratuszu Kultury i przed nim,
- a także w Bibliotece Oliwskiej
- oraz w lokalnej Kameralnej Księgarni Książka i Wino.
- Przez te wszystkie lata obserwujemy wzrost zainteresowania świętem, co bardzo cieszy. Dzięki temu, dzięki rozpoznawalności wydarzenia, gdy budujemy program święta, mamy od kilku lat klęskę urodzaju, więcej propozycji spotkań autorskich i działań edukacyjnych niż możemy zmieścić w ciągu jednego dnia – ubolewa Marzena Świtała. - Jednocześnie zacieśniamy więzi z partnerami, takimi jak Biblioteka Oliwska i jej "matka" Wojewódzka i Miejska Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, a także lokalnymi gastronomikami. Dzięki temu w tym roku część atrakcji odbędzie się właśnie w ich lokalach. Sieciujemy i łączymy miłośników czytania.
Jeśli chodzi o nowości, to tych spodziewać się można podczas tegorocznego kiermaszu książkowego, który zawsze towarzyszy Oliwskiemu Świętu Książki.
- Tendencje na rynku wydawców również wpływają na kształt święta. W kiermaszu coraz częściej prezentują się autorzy wydający samodzielnie swoje książki - tzw. selfpublishing. Co przyniesie przyszłość? Można mniemać, że zwrócimy swą uwagę również na inne, alternatywne sposoby czytania - audiobooki i e-booki. Rośnie liczba osób sięgających właśnie po książki prezentowane w ten sposób – zdradza koordynatorka projektu.
Program 10. Oliwskiego Święta Książki
Oliwski Ratusz Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25)
- godz. 13.00 - RODZINNE SPOTKANIE pt. „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” Łukasza Kosika. Bajki przedstawi Komitywa Sąsiedzka Czerniewo. Dla dzieci w wieku 6-10 lat z opiekunami
- 14.30 SPOTKANIE z prof. Andrzejem Januszajtisem, „Wędrując ulicami Gdańska”, Wyd. Marpress. Prowadzenie: Dominika Ikonnikow;
- godz. 16.00 - SPOTKANIE z Aleksandrą Kozłowską, „Ambulans jedzie na wieś. Śladami objazdowych wyrwizębów”. Prowadzenie: Mirella Wąsiewicz;
- godz. 18.00 - Błyskawiczny KONKURS Literacki A4 - zabawa dla debiutujących twórców, którzy odczytają publicznie swoje krótkie teksty (maksymalna objętość 1800 znaków). Tegoroczni jurorzy: Wiktoria Bieżuńska, Wojciech Boros i Andrzej Fac. Na zwycięskich autorów czekają nagrody finansowe. Uczestnicy: osoby pełnoletnie. Zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl.
Kameralna Księgarnia Książka i Wino (Stary Rynek Oliwski 19)
- godz. 10.00-18.00 - bookcrossing – wolna wymiana książek;
- godz. 17.00 - SPOTKANIE z Zenonem Bosiackim, „Kalendarz życzeń dla pań”, Wydawnictwo AMBASADOR Fundacja Wsparcia i Integracji Społecznej. Prowadzenie: Włodzimierz Raszkiewicz.
Biblioteka Oliwska (ul. Opata Jacka Rybińskiego 9)
- godz. 11.00 - RODZINNE SPOTKANIE autorskie z warsztatami pt. Co tonie, a co nie? Kinga Willim opowie o swojej książce pt. „Basia Wrzos i żywioły. Woda”, a w części warsztatowej dzieci przeprowadzą eksperymenty z wodą. Prowadzenie: Barbara Piórkowska. Uczestnicy: dzieci w wieku 6-9 lat z opiekunami. Zapisy: bibliotekaoliwska@wbpg.org.pl;
- godz. 9.00-15.00 - bookcrossing - wolna wymiana książek.
Ulica Opata J. Rybińskiego
- godz. 12.00-18.00 - KIERMASZ Wydawnictw Tutejszych – prezentacja oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu, na stoiskach wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Nowości, archiwalia, białe kruki, kolekcje, a do tego rabaty i gratisy;
- cały dzień - Literatura na drzewie - czytajmy polską literaturę piękną! Prezentacja twórczości tegorocznych patronów literackich: Marka Hłaski, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza i Tomasza Teodora Jeża.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. C. Korzeniowskiego w Gdańsku, Biblioteka Oliwska, Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych i Liceum Plastyczne w Gdańsku, Księgarnia Kameralna Książka i Wino.
Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej