Ponad 20 namiotów pomorskich wydawnictw, ciekawe tytuły i specjalne ceny na książki. Brzmi zachęcająco? A to, jak podkreślają organizatorzy jednodniowego festiwalu Oliwskie Święto Książki nie jedyne atrakcje, które czekać będą na mieszkańców całego Trójmiasta, nie tylko oliwian, w sobotę 22 kwietnia, podczas czwartej edycji wydarzenia.
- Warto być na naszym świecie książki, ponieważ oprócz tego, że można wymienić się książkami podczas cieszącego się ogromną popularnością bookcrossingu, lub kupić nowe tytuły w cenach promocyjnych prosto od wydawnictw - w dodatku z autografami autorów, będzie można przyglądać się pracy pisarzy na żywo - mówi Natalia Filipionek-Rybińska z Fundacji Wspólnota Gdańska, organizującej Oliwskie Święto Książki.
Okazja, o której wspomina Natalia Filipionek-Rybińska, nadarzy się podczas akcji literackiej „Bez cenzury”, która odbędzie się w Parku Oliwskim. Z kolei ci, którzy sami piszą, będą mogli popisać się swoim talentem podczas konkursu prozatorskiego, który odbędzie się w oliwskiej "Paszczy Lwa". - To konkurs błyskawiczny, który polega na tym, że każdy może przyjść z napisanym przez siebie wcześniej gotowym tekstem prozatorskim i odczytać go przed publicznością, ale także przed jury, które podda go ocenie - dodaje Filipionek-Rybińska.
Warto się odważyć, bo na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Podobnie jak na tych, którzy się przebiorą, np. za swoją ulubioną postać z książki lub pisarza.
- Zachęcamy do tego, żeby przebrać się w dowolny strój związany z literaturą - dla takich osób będziemy mieć przygotowane nagrody książkowe - mówi organizatorka. - Wystarczy podejść do stoiska Fundacji Wspólnota Gdańska. Osoby przebrane będziemy też „wyłapywać” w tłumie.
Ponadto 22 kwietnia będzie można się dowiedzieć jaka historia zainspirowała Stefana Chwina do napisania książki, ile szczytów górskich zdobył Jerzy Kukuczka i komu ostatnio zrobił zdjęcie Maciej Kosycarz. I naturalnie - zdobyć książki z autografami od autorów, zamienić kilka słów, a nawet zrobić sobie wspólne zdjęcie.
Nieprzypadkowo drzewa przy głównej ulicy Oliwy zostaną ozdobione z tej okazji katalońskimi flagami, a kto uniesie głowę, będzie mógł… poczytać Literaturę na Drzewie. To właśnie w Katalonii został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który obchodzi się szczególnie uroczyście: panie obdarowują panów książkami, a w zamian za to dostają od nich czerwone róże.
Zobacz relację filmową z Oliwskiego Święta Książki`2016
Na najmłodszych czekają bezpłatne warsztaty przygotowane przez wydawnictwa. Obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę Oliwskiej Akademii Sztuki - jeśli będzie problem z rezerwacją za pośrednictwem internetu, organizatorzy proszą o kontakt pod nr tel. 58 345 29 67. Jak zapewniają, warto dzwonić nawet w piątek, bo zdarza się, że zarezerwowane miejsca są zwalnianie w ostatniej chwili. Nie zabraknie także konkursów - i dla dużych i dla małych.
Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
Program Oliwskiego Święta Książki 2017 - godz. 12 - 18, ul. Opata J. Rybińskiego:
- godz. 13 - 14.30 Akcja literacka „Bez cenzury” (Park Oliwski) Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy, którzy zjadą do Oliwy z całego regionu. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru rozciągniętej na alejce w Parku Oliwskim. - godz. 13-14 Warsztaty czytelnicze - Magiczne Maski Dobrego Humoru (namiot, ul. Opata J. Rybińskiego 23) Warsztaty poprowadzi pisarka Anita Głowińska, przeznaczone sądla dzieci od 6 do 9 roku życia. - godz. 14.30-15.30 Warsztaty czytelnicze - Zabawa Kryminalna (namiot, ul. Opata J. Rybińskiego 23) Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - bezpłatne warsztaty czytelnicze dla dzieci w wieku 6-10 lat - godz. 15-18.30 |
Wydawnictwa i niektórzy autorzy biorący udział w akcji:
Wydawnictwo Na Szczyt
Wydawnictwo Oskar
Wydawnictwo Wiatr od Morza
Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria
Wydawnictwo Eko - kapio
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Adamada
Wydawnictwo EneDueRabe
Wydawnictwo Ida
Wydawnictwo Milenium Media
Wydawnictwo Uran
Wydawnictwo Oficyna Gdańska
Wydawnictwo Novae Res
Wydawnictwo Kosycarz Foto Press
Wydawnictwo Tytuł
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Wydawnictwo Oficynka
Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia
Wydawnictwo Inne
Wydawnictwo Edu Art Media
Wydawnictwo Wspólny Stół
Adam Weiss - pisarz
Kinga Willim - pisarka
Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk