• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Pomnik Ireny Jarockiej stanął na placu niedaleko domu, gdzie piosenkarka dorastała

Oliwa. Pomnik Ireny Jarockiej stanął na placu niedaleko domu, gdzie piosenkarka dorastała

W scenicznej pozie, z mikrofonem w ręku i wzrokiem wpatrzonym w dal, na oliwskim skwerze połyskuje w słońcu pomnik Ireny Jarockiej. Oglądać go można u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w tej okolicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość.
20.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wstęgę przecięli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej
Wstęgę przecięli Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wstęgę na pomniku autorstwa Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera przecięli w środę, 20 października, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Michał Sobolewski, przewodniczący zarządu Fundacji Ireny Jarockiej. Uroczystość przyciągnęła tłum przyjaciół i fanów artystki, a goście przyjechali z całego kraju. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii oraz występ uczniów V LO w Gdańsku.

- Bardzo się cieszę, że możemy w Gdańsku, w Oliwie, miejscu, w którym dorastała pani Irena Jarocka odsłonić na skwerze jej imienia dziś ten pomnik. Dziękuję wszystkim bliskim za przybycie, a także za dbanie o pamięć o artystce, jej twórczości i za pielęgnowanie tego dziedzictwa. Wszystkim życzę, aby ten skwer przypominał zawsze dobre momenty, był przestrzenią do oderwania się od trudnych chwil i trudnej rzeczywistości - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Symbolem Fundacji Ireny Jarockiej jest motyl.  W ramach wdzięczności, prezes fundacji przekazał na ręce prezydent Gdańska statuetkę kryształowego motyla.

 

Utalentowana i wyjątkowa artystka

Pomnik nie powstałby bez wielkiej determinacji Fundacji Ireny Jarockiej i zaangażowania Michała Sobolewskiego, prezesa zarządu, a prywatnie męża artystki.

- Irena Jarocka znana jest jako ikona polskiej piosenki. Dla mnie, który spędził z Ireną 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem - żoną, matką i artystką. Wiedziała czym jest życie. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest też dzisiejsza obecność ludzi, którzy przyjechali tu nawet z zagranicy. Rozumiała, że istotą tych relacji jest miłowanie. Jej dewizą były słowa: śpiewając miłuje, miłując istnieje. Fundacja Ireny Jarockiej przyjęła za swoją dewizę ogólniejszą formę: Żyjąc miłuję, miłując istnieję - mówił Michał Sobolewski.

 

FOTOGALERIA:

 

Mąż artystki cytował także, jak Irenę Jarocką wspominali jej sceniczni koledzy.

- Miała w sobie blask, była niczym promień słońca, zawsze uśmiechnięta, zawsze dobra, biła z niej kojąca, inspirująca energia - wspominała w 2002 roku wokalistka Urszula Dudziak.

- Irena była naprawdę wyjątkowa. Dla mnie stanowiła uosobienie klasy. Nigdy nie słyszałam, aby ktokolwiek powiedział o niej coś złego. Miała coś jasnego, każde spotkanie z nią powodowało uśmiech i radość. Piękna, urocza, naturalna, normalna dziewczyna. Wszyscy ją lubili - tak Irenę Jarocką wspominał Zbigniew Wodecki.

Podczas przemówienia Michał Sobolewski wspomniał także śp. Pawła Adamowicza. Pamięć o zmarłym prezydencie uczczono minutą ciszy.

W uroczystości brała udział także Małgorzata Bąk, dyrektorka V LO w Gdańsku, którego absolwentką jest Irena Jarocka. Na terenie szkoły znajduje się ławeczka poświęcona artystce, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Uczniowie sąsiadującego ze skwerem V LO umilali gościom środowego wydarzenia czas muzyką z repertuaru Ireny Jarockiej.  

 

Projekt pomnika wyłoniony w konkursie

28 listopada 2019 roku Rada Miasta uchwałą NR XVII/355/19 zadecydowała o wzniesieniu pomnika Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie, na skwerze imienia artystki. Prezydent Gdańska we współpracy z Fundacją Ireny Jarockiej ogłosiła otwarty konkurs rzeźbiarski na projekt pomnika. Do 1 marca 2021 roku rzeźbiarze z całego kraju nadsyłali prace konkursowe. Spośród nadesłanych 25 prac komisja wyłoniła projekt rzeźbiarza z Torunia - Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera.

Wnioskodawcą konkursu na projekt i fundatorem pomnika jest Fundacja Ireny Jarockiej.

 

Irena Jarocka w latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Nz wystawa zdjęć Ireny Jarockiej na placu przy pomniku
Irena Jarocka w latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Nz wystawa zdjęć Ireny Jarockiej na placu przy pomniku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946-2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LV/1567/18 z dn. 28 czerwca 2018 r. zdecydowała o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” skwerowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. Teraz na skwerze można podziwiać pomnik artystki.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!