• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Jest już skwer im. Ireny Jarockiej - będzie też pomnik. Miasto ogłosiło konkurs na projekt 

Oliwa. Jest już skwer im. Ireny Jarockiej - będzie też pomnik artystki. Miasto ogłosiło konkurs na projekt 

Piosenkarka i gwiazdy estrady Irena Jarocka będzie miała swój pomnik na skwerze w Gdańsku Oliwie. Do 26 lutego 2021 r. artyści mogą zgłaszać projekty na konkurs rzeźbiarski, w kwietniu przekonamy się czyj projekt wygrał. Organizatorem konkursu jest prezydent Gdańska, pomnik sfinansuje Fundacja Ireny Jarockiej.
12.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na czerwcowej sesji Rady Miasta w 2018 roku, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza
Na czerwcowej sesji Rady Miasta w 2018 roku, gdańscy rajcy nadali imię Ireny Jarockiej skwerowi położonemu w Oliwie, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. Teraz na skwerze stanie też pomnik
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Irena Jarocka, zmarła osiem lat temu wybitna polska piosenkarka (1946–2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Jarocka uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. 

Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”. Irena Jarocka zmarła w Warszawie i tam została pochowana. 

Artystka ma już swoją ławeczkę w Bydgoszczy, a w Gdańsku skwer w Gdańsku Oliwie. Rada Miasta Gdańska zadecydowała o tym w czerwcu 2018 roku. „Skwer im. Ireny Jarockiej” położony jest przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza. To właśnie w tej okolicy Irena Jarocka spędziła dzieciństwo i młodość. Do 1968 roku mieszkała przy ulicy Słonecznej.

Teraz stanie tam także pomnik artystki, o czym zadecydowała w listopadzie 2019 roku również Rada Miasta [uchwałą NR XVII/355/19]. Z wnioskiem o stworzenie pomnika wystąpiła Fundacja Ireny Jarockiej, która pokryje też koszty jego wykonania.

 

Uroczystość odsłonięcia tablicy na skwerze im. Ireny Jarockiej (przy ul. Stefana Żeromskiego) odbyła się 12 września 2018 roku. Brał w niej udział tragicznie zmarły prezydent Paweł Adamowicz
Uroczystość odsłonięcia tablicy na skwerze im. Ireny Jarockiej (przy ul. Stefana Żeromskiego) odbyła się 12 września 2018 roku. Brał w niej udział tragicznie zmarły prezydent Paweł Adamowicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

KONKURS NA RZEŹBĘ

Ogłoszony przez Prezydenta Gdańska otwarty konkurs rzeźbiarski, skierowany jest do artystów plastyków i studentów uczelni artystycznych, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności niezbędne do realizacji pomnika. Konkurs jest prowadzony i rozstrzygany w języku polskim. 

W skład komisji konkursowej wchodzą przedstawiciele Fundacji Ireny Jarockiej, przedstawiciele Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska, a także przedstawiciele środowisk artystycznych oraz gdańskiego magistratu.

Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie pomnika Ireny Jarockiej, piosenkarki i gwiazdy estrady. Pomnik ma być zlokalizowany na skwerze im. Ireny Jarockiej w Gdańsku Oliwie. Konkretną lokalizację pomnika pokazuje mapka stanowiąca załącznik do regulaminu konkursu. Projekt pomnika powinien przedstawiać całą postać, a wielkość i forma pomnika muszą być dostosowane do przestrzeni, w której zostanie ustawiony. Należy także zaprojektować na pomniku napis IRENA JAROCKA 1946–2012. Artyści startujący w konkursie powinni zaproponować także rozwiązania techniczne, w tym konstrukcyjno-materiałowe, które gwarantują trwały charakter oraz wysoką jakość estetyczną pomnika.

 

Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina, ale już w 1947 roku rodzina Jarockich przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. To właśnie tu piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość mieszkając przy ulicy Słonecznej do 1968 roku
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina, ale już w 1947 roku rodzina Jarockich przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. To właśnie tu piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość mieszkając przy ulicy Słonecznej do 1968 roku
fot. mat. Fundacji Ireny Jarockiej

 

Zakres rzeczowy, forma opracowania i sposób prezentacji pracy konkursowej

Praca konkursowa powinna składać się z czterech części; opisowej, graficznej, rzeźbiarskiej oraz zapisu elektronicznego wspomnianych części.

Część opisowa

Część opisowa pracy konkursowej powinna zostać wykonana na kartkach papieru formatu A4 w kolorze białym, trwale spiętych w teczkę lub skoroszyt, w sposób uniemożliwiający dekompletację. Powinno się w niej znajdować: 

  • opis wykreowanej idei projektowej pomnika oraz przyjętych rozwiązań plastycznych i materiałowych
  • opis sposobu wykonania pomnika, w szczególności technik wykonania rzeźby i jej posadowienia oraz innych istotnych jego części.

Do każdego egzemplarza części opisowej należy dołączyć wydruki plansz przedstawiających część graficzną pracy konkursowej w formacie A3.

Część graficzna 

Część graficzna pracy konkursowej ilustrująca przyjęte rozwiązania projektowe powinna zostać wykonana na planszach o wymiarach 100 × 70 cm. Plansze powinny zawierać wizualizacje komputerowe lub rysunki perspektywiczne pomnika z uwzględnieniem jego otoczenia i kontekstu sytuacyjnego, w ilości niezbędnej do prawidłowego przedstawienia przyjętych rozwiązań projektowych. Schematy i rysunki zamieszczone na planszach powinny w czytelny sposób prezentować przyjęte rozwiązania projektowe.

Plansze powinny zostać wykonane w technice trwałej i umieszczone na lekkich, sztywnych podkładach z pianki lub tektury o grubości od 2 do 5 mm. We wszystkich narożnikach każdej z plansz – w odległości ok. 2 cm od brzegów planszy – należy umieścić otwory umożliwiające zawieszanie.

Część rzeźbiarska

Część rzeźbiarska pracy konkursowej powinna zawierać:

  • model pomnika w skali 1:5 w kolorze białym, umieszczony na podstawie o wymiarach nie większych niż 80 cm × 80 cm
  • model głowy/portretu Ireny Jarockiej w skali 1:1 w kolorze białym.

Obie części pracy powinny być wykonane metodą uniemożliwiającą ich uszkodzenie.

W celu umożliwienia wykorzystania prac zgodnie z ustaleniami regulaminu, uczestnicy są zobowiązani do złożenia zawartości wszystkich części pracy konkursowej w postaci zapisu elektronicznego na nośniku w plikach:

  • dla części opisowej: DOC lub PDF,
  • dla części graficznej: JPEG lub PDF z osadzoną grafiką JPEG w rozdzielczości 300 dpi,
  • dla części rzeźbiarskiej: fotografie cyfrowe modelu zapisane w formacie JPG lub PNG.

Pliki zapisane w tych formatach powinny zostać wykonane w sposób uniemożliwiający identyfikację ich autora – w szczególności bez możliwości poznania jakichkolwiek danych dotyczących ich właściciela lub osób, które brały udział w ich tworzeniu.

 

Termin i miejsce składania prac konkursowych

Prace konkursowe należy przesłać do siedziby Organizatora lub złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk – Sala Obsługi Mieszkańców, stanowiska nr 14–17.

Termin składania prac konkursowych mija 26 lutego 2021 r. Decyduje data wpłynięcia pracy do Urzędu Miejskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 31 marca 2021 r. Przewidziane są trzy nagrody w łącznej wysokości do 15 000 zł brutto, płatne ze środków Organizatora. Rozdział nagród należy do decyzji komisji.

Autor zwycięskiego projektu zostanie zaproszony do zawarcia umowy z Fundacją Ireny Jarockiej na realizację pomnika z własnych materiałów, za co otrzyma od Fundacji Ireny Jarockiej wynagrodzenie w wysokości do 150 tys. zł brutto. Przy sporządzaniu ostatecznego projektu pomnika autor będzie zobowiązany do uwzględnienia uwag i zaleceń sformułowanych przez komisję konkursową.

Informacja o wynikach zawierająca imię i nazwisko laureatów konkursu zostanie zamieszczona na stronach internetowych Gminy Miasta Gdańska.

Szczegółowy regulamin oraz niezbędne do aplikowania formularze znajdują się na stronie konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej. 



TV

Wieczór dla tramwaju widmo