• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe - rozbudowa szkoły na ul. Czyżewskiego

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe - rozbudowa szkoły na ul. Czyżewskiego

Pracownie komputerowe, sala animacji, symulacja pokoju hotelowego oraz recepcji - tak wyposażony będzie nowy budynek warsztatowy powstający przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych. Będą się w nim uczyć zawodu przyszli specjaliści - fachowcy w branży turystycznej oraz technicy architektury krajobrazu.
07.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa budowa nowego budynku warsztatowego przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych
Trwa budowa nowego budynku warsztatowego przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

 

Budynek warsztatowy przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych (ul. J. Czyżewskiego 31 w Oliwie) powstaje na potrzeby kształcenia w zawodach: technik obsługi turystycznej w branży "turystyka, sport i rekreacja" oraz technik architektury krajobrazu w branży "środowisko".

Zapotrzebowanie na specjalistów w tych zawodach jest coraz większe. Gdańsk, podobnie jak całe Pomorze, z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów (wyjątkiem jest tegoroczny sezon, co związane jest z trwającą epidemią). Coraz bardziej potrzebne są też osoby, które potrafią zaprojektować dobrą, przyjazną, zieloną przestrzeń.

- W nowym budynku znajdą się dwie pracownie komputerowe, a także sala animacji i symulacja pokoju hotelowego oraz recepcji. Zależy nam, by uczniowie szkolący się w kierunkach z branży turystycznej mogli na miejscu zdobywać jak najwięcej praktycznej wiedzy. Z pracowni komputerowych na pewno korzystać będą uczniowie uczący się w kierunku architektury krajobrazu. By móc zrealizować jakikolwiek "zielony projekt", trzeba wcześniej wykonać dokumentację projektowo-techniczną. I tego właśnie będą się uczyć w tych pracowniach. Z wykonania takich dokumentacji przeprowadzamy też egzaminy - tłumaczy Jadwiga Chys, dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku.

Zainteresowanie wśród młodych ludzi nauką w tej szkole nie maleje od lat. Jednym z najpopularniejszych kierunków, choćby w tym roku szkolnym, był "technik reklamy".

- Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie możemy też przyjąć wszystkich chętnych. Sytuacja na pewno poprawi się po zakończeniu budowy nowego obiektu - zaznacza dyrektor Chys.

 

 

Budowa nowego szkolnego obiektu rozpoczęła się na przełomie maja i czerwca. Zbudowano już pierwszą kondygnację, a obecnie prowadzone są prace murarskie na poddaszu.

Budynek zaprojektowany został jako dwukondygnacyjny (parter i poddasze użytkowe), niepodpiwniczony, z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną. Niektóre ściany imitować będą mur pruski, pozostałe pokryte zostaną okładziną ceramiczną nawiązują do istniejącej zabudowy. W obiekcie znajdować się będzie jedno wejście. Budynek wyposażony zostanie w windę, z myślą o osobach niepełnosprawnych. Dojazd i wejście do budynku zostaną połączone z istniejącym układem komunikacyjnym na terenie szkoły. Zaprojektowano 12 miejsc parkingowych. Dojazd do budynku będzie możliwy poprzez istniejącą wewnętrzną drogę, która jest połączona ze zjazdem z drogi publicznej - ul. Czyżewskiego.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mirosław Guzera ZRBIUT oraz Michał Guzera Wypożyczalnia Sprzętu Budowlanego " AGNES". Koszt prac to 4,15 mln złotych. Te zakończą się w lutym 2021 r.

Projekt jest realizowany w ramach zadania: Gdańsk Miastem Zawodowców - rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Projekt "Gdańsk Miastem Zawodowców" realizowany jest od października 2016 r. Zakończy się w październiku 2022 r. Jego głównym założeniem jest "odczarowanie" edukacji zawodowej i zachęcenie młodych ludzi do wybierania szkół, które przygotowują do konkretnych zawodów, potrzebnych na rynku pracy. Programem tym objęto dziewięć gdańskich szkół zawodowych: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Łączności, Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Energetycznych oraz Zespół Szkół Morskich oraz Szkół Okrętowych i Technicznych „Conradinum”.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!