"Obywatel Senior” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Druga, tegoroczna edycja olimpiady, otrzymała imię Pawła Adamowicza. 9 listopada br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, odbyły się wojewódzkie eliminacje olimpiady. Udział w wydarzeniu wzięło wtedy stu seniorów. Najlepsi z najlepszych, czyli ci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, będą reprezentować województwo pomorskie podczas ogólnopolskiego finału olimpiady, który odbędzie się 10 grudnia br. w Warszawie. Nazwiska tych osób poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 listopada w auli Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
ZOBACZ FILM Z GALI WRĘCZENIA NAGRÓD LAUREATOM ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH II OLIMPIADY "SENIOR OBYWATEL":
W tegorocznej edycji wojewódzkich eliminacji olimpiady “Senior Obywatel” najlepszy okazał się Wojciech Niedźwiedzki. W dwóch etapach eliminacji uzyskał maksymalną, możliwą do otrzymania, liczbę 50. punktów. Pan Wojciech, razem z pozostałymi finalistami, pojedzie na ogólnopolski finał do Warszawy. Imponujący wynik został doceniony przez Magdalenę Adamowicz. Europosłanka zaprosiła pana Wojciecha na wyjazd studyjny do Brukseli. Warto przypomnieć, że trzydniowy wyjazd do Brukseli w celu zwiedzenia Parlamentu Europejskiego, to główna nagroda, która czeka na dziesięciu laureatów ogólnopolskiego finału olimpiady. Jeśli okaże się, że Wojciech Niedźwiedzki znajdzie się w tej grupie, pojedzie do Brukseli dwa razy.
- Laureaci województwa pomorskiego muszą się dobrze przygotować do ogólnopolskiego finału, ponieważ jest mocna konkurencja ze strony Warszawy, Dolnego Śląska i Bydgoszczy - komentuje Barbara Średniawa z Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel”.
Niezależnie od powodzenia naszych reprezentantów w Warszawie, na uznanie zasługują wszyscy seniorzy, którzy podjęli trud wzięcia udziału w rywalizacji. Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej edycji wydarzenia, do wojewódzkich eliminacji dostało się 70 seniorów reprezentujących 7 miejscowości, a w tym roku liczba ta wzrosła do 115 osób z 15 miejscowości (z przyczyn losowych nie wszyscy wzięli udział w wojewódzkich eliminacjach, dlatego pisaliśmy o stu osobach).
- Cieszę się, że seniorzy chętniej uczestniczą w tej olimpiadzie - dodaje Barbara Średniawa. - W ubiegłym roku najstarsza olimpijka miała 86 lat, w tym roku w olimpiadzie wzięła udział reprezentantka Kościerzyny, która ma 91 lat! Cieszę się też, że w tegorocznej edycji udział wzięli nie tylko uczestnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bo w promowanie naszej inicjatywy bardzo aktywnie włączyły się też ośrodki opieki społecznej, które aktywizowały seniorów.
Pierwotnie, laureatów reprezentujących Pomorze na ogólnopolskim finale olimpiady, miało być dziesięciu. Będzie ich jednak czternastu.
- Biorąc pod uwagę wysoki poziom wiedzy olimpijczyków, komisja i organizator olimpiady, czyli Fundacja Barbary Średniawy, postanowili poszerzyć listę laureatów o cztery osoby - wyjaśnia Barbara Średniawa.
LISTA LAUREATÓW II OLIMPIADY "OBYWATEL SENIOR"
- Wojciech Niedźwiedzki
- Krystyna Szulc
- Tadeusz Łachacki
- Irola Ferlin
- Aleksander Chrupczalski
- Gertruda Kowalczyk
- Grażyna Kowalik
- Walentyna Czapska
- Halina Klein
- Lonisława Jasińska
- Wiesław Kożyczkowski
- Antonina Jędrzejowska - Baj
- Wiesława Felicjancik
- Maria Lejszys
Organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego.