• Start
  • Wiadomości
  • Oleg Orłow, współtwórca nagrodzonego przez Gdańsk Stowarzyszenia “Memoriał” skazany przez rosyjski sąd

Oleg Orłow, współtwórca nagrodzonego przez Gdańsk Stowarzyszenia Memoriał, skazany przez rosyjski sąd

70-letni Oleg Orłow, aktywista na rzecz praw człowieka i współtwórca - zlikwidowanego w 2021 roku przez rosyjskie władze - Stowarzyszenia Memoriał, został we wtorek, 27 lutego 2024 r., skazany na dwa i pół roku kolonii karnej za rzekomą dyskredytację rosyjskiej armii. Prezes tej organizacji Jan Raczyński Trzy lata temu Medal Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności dla Memoriału przyjął w Gdańsku twórca tej organizacji, Jan Raczyński.
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
NA zdjęciu widać zadbane i młode dłonie mężczyzny trzymające medal wysunięty z pudełka. Jest złoty, okrągły i z wygrawerowanymi napisami
Medal Wdzięczności ECS - takie odznaczenie otrzymało Stowarzyszenie Memoriał, które współtworzył w latach 80. Oleg Orłow, dziś skazany przez rosyjski sąd na 2,5 roku kolonii karnej za rzekome dyskredytowanie rosyjskiej armii
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Aleksiej Nawalny nie żyje. Aleksandra Dulkiewicz: "Pamiętamy o jego poświęceniu"

Na informację, którą przekazała opozycyjna telewizja Nastojaszczeje Wriemia, zareagowało natychmiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, które w oświadczeniu na platformie X, zdecydowanie potępiło skazanie Olega Orłowa.

W oświadczeniu MSZ czytamy: “Jego proces jest kolejnym przykładem parodii sprawiedliwości i pogardy dla podstawowych praw człowieka. Ponawiamy wezwanie do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w Rosji.”


O Stowarzyszeniu Memoriał

Stowarzyszenie Memoriał było jedną z najstarszych i najbardziej zasłużonych pozarządowych organizacji w Rosji. Zajmowało się obroną praw człowieka i dokumentowaniem zbrodni stalinowskich. Do czasu zamknięcia przez reżim rosyjski - 28 grudnia 2021 r. - prowadziło badania historyczne upowszechniając wiedzę na temat ofiar represji w ZSRR. Oleg Orłow, jeden z jego twórców i współprzewodniczący, z ramienia Memoriału był obserwatorem w konfliktach zbrojnych na terenach byłego Związku Radzieckiego, m.in. podczas wojny w Czeczenii - przypomina PAP.

Na krótko przed decyzją Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej o zamknięciu Memoriału (oskarżanego niesłusznie o ekstremizm) kierował nim Jan Raczyński, nagrodzony przez Europejskie Centrum Solidarności Medalem Wdzięczności. Gdańsk przyznał mu to honorowe odznaczenie w dowód uznania za zaangażowanie Memoriału w dochodzeniu do prawdy. 

Rosja zamyka “Memoriał”. Prezes stowarzyszenia jest laureatem Medalu Wdzięczności ECS

Odznaczenia otrzymali tego dnia również inni obrońcy praw człowieka w Rosji:
 
  • Andriej Sacharow (pośmiertnie), Jelena Bonner (pośmiertnie). Medale odbiera: prof. Tatiana Yankelevich, córka Jeleny Bonner
  • Stowarzyszenie Memoriał - Arsienij Roginski (pośmiertnie), Sergiej Kowalow (pośmiertnie), Jan Raczyński, przewodniczący Stowarzyszenia Memoriał. Medale odbiera: Jan Raczyński

Podczas pobytu w Gdańsku, Jan Raczyński udzielając wywiadu portalowi gdansk.pl, stwierdził: - Powiedziałbym, że to nie jest medal dla mnie, a dla organizacji, której teraz przewodniczę. Jak rozumiem, ten medal nie jest przyznawany organizacjom, a konkretnym osobom fizycznym, i zostałem wybrany, aby medal przyznać stowarzyszeniu "Memoriał" za całą pracę, którą wykonuje. Jestem za to bardzo wdzięczny.

Uroczystość w ECS odbyła się 11 grudnia 2021. W październiku 2022 roku Memoriał został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Po zamknięciu Memoriału Oleg Orłow pozostał w Rosji i kontynuował działania. To był już jego drugi proces, wszczęty przez rosyjski reżim pod pretekstem "dyskredytację armii". Pierwsze oskarżenia pojawiły się po opublikowaniu przez Orłowa na FB treści wywiadu, którego udzielił francuskiemu pismu. Krytykował w artykule atak Rosji na Ukrainę. Pierwszy wyrok przewidywał karę grzywny. Po zaskarżeniu go przez prokuraturę, wszczęto drugi proces. Ten skończył się już karą 2,5 roku więzienia dla 70-letniego aktywisty.

PAP przytacza ostatnie słowa skazanego:

"Nie popełniłem przestępstwa. Jestem sądzony za artykuł, w którym nazwałem reżim polityczny działający w Rosji totalitarnym i faszystowskim. (...) Wtedy moim znajomym wydawało się, że przesadzam. Ale teraz jest już zupełnie oczywiste – nie przesadziłem" – oświadczył Orłow w ostatnim słowie, które przytoczył niezależny portal Meduza. Opozycjonista dodał, że państwo kontroluje już nie tylko życie polityczne, społeczne i gospodarcze, ale także pretenduje do całkowitej kontroli kultury, myśli naukowej i ingerencji w życie prywatne. 

ECS: Medal Wdzięczności 2023 dla przyjaciół Solidarności z Europy Wschodniej

O Medalu Wdzięczności ECS

ECS ustanowiło Medal Wdzięczności w 30 rocznicę powstania Solidarności.

W gronie odznaczonych są obcokrajowcy, którzy wspomagali Polaków i polską opozycję w czasach komunizmu – moralnie, politycznie i materialnie, wspierali rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz promowali idee Solidarności. Honorowani są również ci, którzy dziś w duchu ideałów Solidarności bronią uniwersalnych praw człowieka i wzmacniają pokój na świecie, budując dobre relacje między narodami. A także ludzie nauki i kultury, aktywiści, muzealnicy, dziennikarze i publicyści, którzy dokumentują, badają i popularyzują historię ruchu Solidarność.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna