• Start
  • Wiadomości
  • WAŻNE: nośmy maseczki, kiedy jesteśmy poza domem! Apel lekarza z Izby Lekarskiej w Gdańsku

WAŻNE: nośmy maseczki, kiedy jesteśmy poza domem! Apel lekarza z Izby Lekarskiej w Gdańsku

Coraz więcej lekarzy zaczyna apelować o zakładanie maseczek, kiedy wychodzimy z domu. Roman Budziński, wiceprezes Okręgowej rady Lekarskiej w Gdańsku, mówi wprost: - Na obecnym, wstępnym etapie epidemii kluczowe są trzy filary: maseczki noszone przez wszystkich będących poza domem, dostęp do testów i swobodny dostęp do maseczek i środków dezynfekujących.
25.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańskie debaty lekarskie w Europejskim Centrum Solidarności. Nz. po lewej dr med. Roman Budziński
Poza domem maseczki powinni nosić wszyscy i stale - uważa Roman Budziński, wiceprezes Okręgowej Izby lekarskiej w Gdańsku (z lewej). Nz.Gdańskie Debaty Lekarskie w Europejskim Centrum Solidarności
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Koronawirus. Jak można się zarazić, profilaktyka i leczenie, zwolnienie lekarskie na telefon

Zdaniem Romana Budzińskiego najważniejsza obecnie jest modyfikacja zachowań społecznych, social distancing, ale też powszechna dostępność do maseczek chirurgicznych noszonych przez wszystkich, stale poza domem. 

- Ponieważ w żadnym kraju nie wykrywa się wszystkich bezobjawowych nosicieli można przypuszczać, że po ulicach Trójmiasta chodzi teraz około 150-200 osób zarażonych, które bezobjawowo rozpylają aerozol z wirusami - tłumaczy doktor Budziński. - Maska na twarzy bardzo redukuje emisję aerozolu. Dlatego takie maski słabo działają ochronnie na zdrowych, ale bardzo - jeżeli noszą je zarażeni. Gdy nie wiadomo, kto jest chory - muszą je nosić wszyscy.

 

AKTUALIZACJA: Kolejni chorzy i zmarli. Ograniczenie wychodzenia z domu do 11 kwietnia

 

Gdańszczanka zasłania twarz, 24 marca 2020 r.
Gdańszczanka zasłania twarz, 24 marca 2020 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Zdaniem lekarza kolejną kluczową obecnie kwestią jest dostęp do testów: szybki czyli do sześciu godzin (w praktyce w naszym województwie  - do trzech dób), dla wszystkich osób podejrzanych i z kontaktu z osobą zakażoną. Niemcy przyjęli zasadę testu na życzenie i wykrywają ok. 30 proc. bezobjawowych przypadków. Norwegia programowo bada ludność z obszarów objętych epidemią. Jak mówi wiceprezes gdańskiej OIL, rozwiązanie niemieckie ani norweskie ze względu na koszty nie wchodzą u nas w grę. Dlatego tak ważny jest swobodny dostęp społeczny do maseczek chirurgicznych i środków dezynfekcyjnych. 

 

89714817_3346539535362602_1607994579770933248_o

Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki - apel gdańskiej lekarki i petycja do władz

 

- W placówkach ochrony zdrowia zaś niezbędny jest swobodny dostęp do: ubrań ochronnych i masek filtrujących przy dużej ekspozycji, a przy małej do : fartuchów, masek chirurgicznych i okularów/szyb na twarz, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych - tłumaczy Roman Budziński. - Szpitale mają niewielkie zapasy, rozpaczliwa sytuacja jest w przychodniach. Jeżeli epidemia się rozkręci (czyli za 1 -2 tygodnie) kluczowa będzie też kolejna kwestia, czyli zasoby: sprzęt do tlenoterapii i respiratory oraz dostęp do leków (Arechin, Azytromycyna, leki p-wirusowe). Co do dostępu do leków jestem pełen najgorszych przeczuć.

 

Trójmiejskie organizacje pozarządowe realizujące właśnie ogromny program szycia maseczek dla potrzebujących ich instytucji pod hasłem #ngosySZYJĄMASKI3city, w filmach instruktażowych i opisach pokazują, jak można uszyć bawełniane maseczki samemu.

 

To ma sens! Pierwsze maseczki szyte społecznie trafiły do szpitali. Zamówienia idą w tysiące

Filmowy instruktaż:

 

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu