Jednym z tematów konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 27 czerwca, na chwilę przed XII sesją Rady Miasta Gdańska, był okrągły stół - ten, który gdańszczanie mogli oglądać, i przy którym mogli usiąść, spotkać się i porozmawiać, w czasie czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności. Szczególny mebel, który dotychczas znajdował się na placu przy Europejskim Centrum Solidarności, 10 lipca wyruszy w świat. Dokładniej, w miasto - odwiedzi sześć gdańskich dzielnic. Ma to być nowa forma spotkań włodarzy Gdańska i urzędników z mieszkańcami.
- Zapraszamy każdego do rozmowy, nie tylko radnych miejskich i dzielnicowych czy aktywistów. Spotykamy się publicznie, na dworze. Przyjść może każdy, kto chce porozmawiać o mieście - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Spotkania potrwają przez całe wakacje. W środę, 10 lipca, okrągły stół odwiedzi położoną w południowej części miasta dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce (ul. Gościnna 10, przy Kawiarni Kuźnia). Tydzień później, 17 lipca - Chełm (ul. Cieszyńskiego, pasaż chełmski), 31 lipca Piecki-Migowo (ul. Rakoczego, okolice stacji benzynowej i sklepu), 7 sierpnia Wrzeszcz Dolny (Park Kuźniczki, okolice sklepu i przystanku SKM), 8 sierpnia Przymorze Wielkie (róg ul. Chłopskiej z ul. Obrońców Wybrzeża), a 28 sierpnia obszar Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia (okolice ul. Subisława 28, początek deptaku). |
Rozmowy będą rozpoczynały się o godz. 17:00 i potrwają około dwóch godzin. Podejmowane na nich będą sprawy dotyczące miasta i poszczególnych dzielnic. Będą także okazją do dyskusji o ogłoszonych w trakcie czerwcowych uroczystości 21. tezach o samorządzie - postulatów o dbałość o interesy lokalne i autonomię samorządu. Treść dokumentu będzie dostępna na miejscu, do końca sierpnia będzie można złożyć pod tezami podpis poparcia.
Tematem poruszonym podczas konferencji z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz przedstawicieli klubu Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej, była także sama sesja Rady Miasta Gdańska, która rozpoczęła się o godz. 9:00. Obecni podkreślali jej nadzwyczajny charakter - po raz pierwszy w historii w porządku obrad znalazła się dyskusja nad Raportem o stanie miasta, z udziałem mieszkańców - kilkunastu reprezentantów.
SZCZEGÓŁOWY PORZĄDEK XII SESJI RMG - TUTAJ
- Dzisiejsza sesja jest nie tylko bardzo ważna, ale przełomowa - powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska. - Często dopytujecie Państwo, co my przez ostatnie miesiące robiliśmy. Dzisiaj wprowadzamy uchwały, nad którymi pracowaliśmy przez parę ostatnich miesięcy.
Podczas XII sesji Rady Miasta Gdańska radni będą dyskutowali i głosowali m.in. w sprawie uchwalenia „Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na lata 2019-2021”, i przyjęcia „Programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019-2021”.
- Mam nadzieję, że jednogłośnie i bez większej dyskusji przeprowadzimy uchwałę dotyczącą HPV. To jest rzecz, którą śp. prezydent Paweł Adamowicz obiecał w 2018 roku, a która się właśnie dzisiaj materializuje. W poprzednim miesiącu zarezerwowaliśmy kwotę 3 milionów złotych na trzy lata, na szczepienia dla młodych gdańszczanek i gdańszczan - bo będziemy szczepić chłopców i dziewczęta - podkreśliła Dunajewska.
Pozostałe tematy, nad którymi radni pochylą się w czwartek, 27 czerwca to m.in. uchwała w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Gdańska wotum zaufania, i uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych.
Zobacz zapis całej konferencji przed XII sesją Rady Miasta Gdańska: