Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie
Prezentacja okolicznościowej kartki i datownika odbyła w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku w czwartek, 25 maja. Wzięli wzięli w niej udział udział członkowie Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, Jarosław Noch - dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Gdańsku, oraz Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska - kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Bohaterscy obrońcy
Stoczona 1 września 1939 roku walka w obronie budynku Poczty Polskiej w Gdańsku jest jednym z symboli zarówno wybuchu II wojny światowej, jak i niemieckiego terroru. Wszyscy wzięci do niewoli obrońcy zostali bowiem skazani na karę śmierci przez niemiecki sąd polowy pod sfingowanym zarzutem uprawiania partyzantki. Ich procesy odbyły się w dniach 8 i 29 września 1939 roku natomiast wyrok wykonano przez rozstrzelanie 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie.
Trwająca przez kilka dekad walka rodzin o sprawiedliwość doprowadziła do uniewinnienia Obrońców Poczty Polskiej przez Sąd Krajowy w Lubece. W 1996 roku wydał on wyrok w stosunku do Alfonsa Flisykowskiego, rok później podobnie stało się w przypadku Maksymiliana Cygalskiego, a w 1998 roku - pozostałych osób (osobne postępowania przeprowadzono wcześniej w sprawach Kazimierza Rogaczewskiego i Leona Fuza).
Istotną rolę w doprowadzaniu do uniewinnienia pocztowców odegrał Dieter Schenk, niemiecki kryminolog i publicysta, autor książki „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, który w uznaniu zasług dla tej sprawy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.
Tak honoruje się pamięć Polaków z Wolnego Miasta Gdańska
Kartka i datownik „Pamięci Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Niewinni” (według projektu Elżbiety Kaczyńskiej, regionalnej koordynator ds. filatelistyki) są kolejnym przedsięwzięciem Poczty Polskiej, mającym na celu upamiętnienie Polaków z Wolnego Miasta Gdańska.
W ostatnim czasie ukazały się m.in. kartki z okazji setnej rocznicy utworzenia Macierzy Szkolnej i Gminy Polskiej czy też walory filatelistyczne z serii „Polskie Organizacje i Działacze w Wolnym Mieście Gdańsku”, wydane jako Mój Znaczek we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej.
Gdzie kupić niezwykłą pamiątkę?
Okolicznościowa kartka pocztowa dostępna jest w kasie Urzędu Pocztowego Gdańsk 1 przy pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2.
Oprac. AO
Najważniejsze przywileje dla Gdańska po raz pierwszy po polsku