“Okiem kamery” - warsztaty filmowe dla młodych i co z nich wynikło?

Zwiastun thrillera, filmowa legenda i pastisz reportażu z ziemniakiem w roli głównej, a także sondy uliczne o czekoladzie, miłości i emocjach nakręcili młodzi gdańszczanie podczas trzech edycji warsztatów filmowych “Okiem kamery”. Zapraszamy do oglądania filmów.
13.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się trójka uśmiechniętych dzieci stojących na zewnątrz, z których jedno trzyma zapakowany prezent. W tle widać grupę osób dorosłych i młodzieży, prawdopodobnie uczestników jakiegoś spotkania lub warsztatów na świeżym powietrzu.
Na planie "Tajemnic falowca", w ramach warsztatów "Okiem kamery". W środku - Weronika, z lewej Dominik, z prawej Mateusz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

„Okiem kamery”. Warsztaty filmowe dla młodych. W lipcu ostatnia edycja

Warsztaty "Okiem kamery"

Młodzieżowe warsztaty “Okiem kamery” to pomysł Domu Filmowego i Fundacji Inicjatyw Twórczych Fordewind z Gdyni, które pod wodzą Pauliny Pohl i Kryspina Pluty od kilkunastu lat zajmują się edukacją filmową.

W tym roku sprawdzoną formułę zajęć filmowych, w których to młodzi (wiek od 12 do 16 lat) odpowiadają za wszystko - od scenariusza po filmowanie - po raz pierwszy wyeksportowano do Gdańska, po pilotażu w Szkole Podstawowej nr 14 w 2023 roku, gdzie młodzi filmowcy kręcili teledysk.

- Misja Domu Filmowego świetnie wpisała się w gdański program Edukacja do kultury, z którego budżetu, w partnerstwie z domami i klubami sąsiedzkimi, uzyskaliśmy granty na przeprowadzenie warsztatów w trzech dzielnicach: w Siedlcach, na Oruni i Przymorzu - mówi Kamil Kwiatkowski, edukator filmowy, prowadzący warsztaty trzech gdańskich edycji “Okiem kamery”, podkreślając, że lokalizacja warsztatów miała duże znaczenie, bowiem, przy całej wolności twórczej, którą miała młodzież, ich zadaniem było także poznawanie i zgłębianie w sposób filmowy tematów związanych z daną dzielnicą.

- Oczywiście, zapoznanie uczestników z produkcją filmową jest ważne, ale chyba nawet ważniejszy jest nacisk na rozwój umiejętności miękkich. Film zawsze tworzy ekipa, to świetny przykład tego, jak działa praca zespołowa. Każdy ma określone zadanie, ale film wymaga współpracy: trzeba się między sobą komunikować, ktoś też musi tym wszystkim kierować - opowiada Kamil Kwiatkowski. - Podczas warsztatów oddajemy głos młodym, ze wszelkimi konsekwencjami decyzji, jakie podejmują wybierając tematy i tworząc scenariusz.

“Muzyczny słownik wyrazów ważnych”. Nowy projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury dla młodzieży

Na zdjęciu widać mężczyznę w beżowej czapce, który prowadzi rozmowę z trzema młodymi osobami stojącymi przed nim, prawdopodobnie uczestnikami warsztatów filmowych. Jedno z dzieci trzyma kamerę na stabilizatorze, a pozostałe mają notatniki, co sugeruje, że są zaangażowani w projekt filmowy lub edukacyjny na świeżym powietrzu.
Od lewej: Kamil Kwiatkowski, Eryk, Ula i Zuzia, na planie "Tajemnicy falowca"
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Fabuła i reportaż 

Każda z trzech grup przygotowała po dwie produkcje: reporterską sondę wśród mieszkańców oraz film fabularny. 

Realizując swoje filmy, młodzież miała okazję spróbować sił w każdej roli: jako operator i dźwiękowiec, reżyser, klapser, reporter, a wcześniej - autor koncepcji, scenarzysta. 

Zorganizowane zostały także premiery filmowe, w gronie rodziny i znajomych, przy popcornie i słodkościach, które - podobnie jak same warsztaty - odbywały się w domach sąsiedzkich Gościnna Przystań (Orunia), Zakopianka (Siedlce) oraz w klubie sąsiedzkim Przymorze Małe.

ZOBACZ PRODUKCJE MŁODYCH  na kanale YouTube Domu Filmowego

Na planie filmowym

Odwiedziliśmy plan filmowy thrillera “Tajemnica falowca”, realizowanego w falowcu przy ul. Obrońców Wybrzeża w pewne lipcowe gorące popołudnie.

A właściwie - to plan filmowy zwiastuna owego filmu. 

- Przez dwa tygodnie nie zdążylibyśmy nakręcić filmu, więc postanowiliśmy przygotować trailer - tłumaczą Mateusz i Dominik, którzy wraz z Weroniką wcielili się w role trójki przyjaciół - bohaterów niepokojącej “Tajemnicy”. Cała trójka ma już za sobą pierwsze doświadczenia aktorskie.

Jak poinformowała nas Ula, zwiastun składa się z ośmiu scen, ale ujęć było znacznie więcej: - Nie miałam pojęcia, że przygotowanie filmu trwającego 90 sekund może tyle trwać i wymaga pracy tylu osób - mówi nastolatka.  

Na zdjęciu widzimy młodą dziewczynę w czapce z daszkiem, która trzyma kamerę na stabilizatorze oraz klaps filmowy, przygotowując się do ujęcia. Uśmiecha się, stojąc na zewnątrz przed budynkiem, co sugeruje, że bierze udział w warsztatach filmowych lub projekcie filmowym na świeżym powietrzu.
Ula - operatorka, warsztaty "Okiem kamery"
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wyzwaniem było także kręcenie scen na korytarzu falowca, na co wpływała ograniczona przestrzeń planu i intensywny ruch (zdziwionych obecnością młodych filmowców) mieszkańców.

- Fajnie jest się przyglądać, jak powstaje film, to żmudny, ale ciekawy proces, zupełnie mi wcześniej nie znany - dodaje Maja. - Nagrywanie filmów na telefonie to zdecydowanie nie to samo, co profesjonalną kamerą, to bardzo fajne wrażenie, mieć taki sprzęt w ręce. Praca za kamerą podobała mi się chyba najbardziej.

Zuzia, jak przyznaje, nie była fanką udziału w warsztatach filmowych. Mama musiała namawiać ją do ostatniej chwili: - Teraz myślę, że mogłabym wrócić.

W tym roku nie będzie już warsztatów “Okiem kamery”, ale organizatorzy zamierzają po raz kolejny wystąpić o grant programu Edukacja do kultury w kolejnym konkursie, w 2025 roku.  

Na zdjęciu widzimy grupę młodych osób, które razem z dorosłym mężczyzną, prawdopodobnie instruktorem, uważnie przyglądają się obrazowi na ekranie kamery umieszczonej na stabilizatorze. Cała grupa jest skupiona i zainteresowana, co sugeruje, że są zaangażowani w proces nauki filmowania lub uczestniczą w warsztatach filmowych na świeżym powietrzu.
Na planie "Tajemnicy falowca", od lewej: Mateusz, Kamil, Dominik, Ula, Michał i Franek
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Warsztaty dofinansowano ze środków Miasta Gdańska z programu Edukacja do kultury 2024.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic