„Okiem kamery”. Warsztaty filmowe dla młodych. W lipcu ostatnia edycja

„Okiem kamery” to cykl warsztatów filmowych dla młodzieży w wieku od 12 do 16 lat, prowadzony przez doświadczonych edukatorów z Domu Filmowego i Fundacji Inicjatyw Twórczych Fordewind. Od lipca ruszy kolejna, wakacyjne grupa w klubie sąsiedzkim Przymorze Małe. Udział jest bezpłatny. Jak się zgłosić?
24.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest grupa osób, w tym dzieci i dorośli, siedzących przy stole i oglądających film wyświetlany na ekranie projekcyjnym. W tle stoi mężczyzna, który jest prowadzącym, a na stole znajdują się przekąski i napoje
W poniedziałek, 24 czerwca, w domu sąsiedzkim Gościnna Przystań odbyła się premiera filmów nagranych przez gdańską młodzież
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Gdańskie dzieci i seniorzy razem świętowali na Wyspie Sobieszewskiej. Już po raz 10.

W maju i w czerwcu grupa młodych osób z Gdańska, w wieku od 12 do 16 lat, spotykała się raz w tygodniu na bezpłatnych warsztatach, organizowanych przez Dom Filmowy i Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind, w domu sąsiedzkim Gościnna Przystań na Oruni. Tu, pod okiem specjalistów zdobywała nowe umiejętności i wspólnie pracowała nad swoimi pomysłami na krótkie formy filmowe. 

Na zdjęciu widać mężczyznę w czerwonej bluzie i czapce oraz kobietę w okularach i opasce, siedzących na trawie i trzymających kamerę stabilizowaną na gimbalu. Oboje wyglądają na skoncentrowanych i zaangażowanych w pracę, prawdopodobnie omawiając ustawienia kamery
Kamil Kwiatkowski przygotowuje warsztatowiczów pod kątem technicznym - zdradza podstawowe tajniki pracy z kamerą
mat. Domu Filmowego

Efekt pracy: dwa filmy

Efektem burzy mózgów i pracy z kamerą są dwie produkcje. Pierwsza z nich, to sonda przeprowadzona w jednym z gdańskich dzielnicowych parków, w której młodzież pytała mieszkańców Oruni o to, jak się czują, jak poprawiają sobie nastrój w gorszy dzień, oraz jaką chcieliby zostawić wiadomość dla świata. Druga to „Oruńska legenda o Leniwej Magdzie” w nowym wydaniu – twórcy wraz z widzami przenoszą się w niej do dawnych czasów i poznają lekcję, która płynie z dawnych opowieści. 

- Ideą tych warsztatów jest oddanie sprawczości młodzieży. Zyskują wiele przydatnych kompetencji miękkich, umiejętności współpracy, kreatywnego działania. To też ciekawa odskocznia od zajęć szkolnych - mówi odpowiedzialny za pokazywanie technik filmowania Kamil Kwiatkowski z Domu Filmowego, jednego z projektów Fundacji Inicjatyw Twórczych Fordewind. - To uczestnicy wszystko wymyślają i nawet wybierają temat, których ich ciekawi. Jako edukatorzy, staramy się jedynie, żeby to był temat lokalny, dzielnicowy. Reszta, w tym sama realizacja, jest w rękach młodzieży.

Zobacz fotorelację z finałowego spotkania warsztatów „Okiem kamery” na Oruni

Ostatnie warsztaty w lipcu - zgłoś się

Premierowo przygotowane przez młodzież formy zostały zaprezentowane w poniedziałek, 24 czerwca, w domu sąsiedzkim Gościnna Przystań. Wcześniej podobne zajęcia odbywały się w domu sąsiedzkim Zakopianka na Siedlcach. To nie koniec.

Po domach sąsiedzkich Zakopianka i Gościnna Przystań inicjatywa odwiedzi klub sąsiedzki Przymorze Małe. Tu zajęcia rozpoczną się od lipca i potrwają w intensywniejszym trybie: warsztaty odbywać się będą codziennie, przez dwa tygodnie. 

Uczestnicy, z pomocą profesjonalnego sprzętu filmowego wcielą się w dziennikarzy, konferansjerów, prezenterów, reporterów terenowych. Przeprowadzą wśród mieszkańców dzielnicy sondy, stworzą reportaże z życia okolicy, przeprowadzą wywiady i wyruszą w teren zadać pytania mieszkańcom Gdańska. Powołają do życia ekipę filmową - sami zdecydują jakie tematy i wydarzenia są dla nich ważne. Efekty ich działań będzie można zobaczyć na dużym ekranie podczas premiery.

Na zdjęciu widać kamerzystę filmującego scenę, w której dziewczynka trzyma kukiełkę z maską na twarzy, kapeluszem i oczami. Tło jest rozmyte, a na pierwszym planie skupiono się na ekranie kamery, gdzie wyraźnie widać kukiełkę.
Warsztaty to przede wszystkim dobra zabawa, ale i cenna nauka, która może obudzić w młodzieży pasję
mat. Domu Filmowego

Zgłaszać się można poprzez wiadomość na Facebooku Domu Filmowego – tu też można poznać harmonogram spotkań i wszystkie niezbędne szczegóły. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Z dotychczasowymi produkcjami, nad którymi młodzież pracowała podczas warsztatów „Okiem kamery”, można się zapoznać na kanale Domu Filmowego na YouTube.

Warsztaty zostały dofinansowane z budżetu miasta Gdańsk.

Siedlce. Dom Sąsiedzki "Zakopianka" tętni życiem od rana do wieczora

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu