Czym są automatyczne czyszczarki?
Roboty na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) wykonuje, wyłonione w przetargu, Przedsiębiorstwo Melioracyjne z Pruszcza Gd. Gdańskie Wody zadbały zaś o opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.
Gdańsk gotowy na ulewne deszcze. Po spotkaniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego
Zadaniem dwóch urządzeń będzie utrzymanie czystości w Kanale Raduni. Powstają one w dwóch miejscach: na wysokości ul. Menonitów i Okopowej oraz ul. Zaroślak 10.
- Czyszczarki będą usuwać zanieczyszczenia, które osadzają się na kratach Kanału Raduni. Nieczystości te mogą blokować swobodny przepływ wody, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej gwałtownego wezbrania. W takiej sytuacji w połączeniu np. z intensywnymi opadami woda z Kanału Raduni może nawet wylać się z koryta - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Wody.
Jak często oczyszcza się kraty Kanału Raduni?
Gdy nie mam dużych opadów deszczu czy śniegu lub w Kanale Raduni nie tworzy się kra pracownicy Gdańskich Wód czyszczą ręcznie kraty średnio 2 razy w tygodniu. Gdy pogoda się pogarsza usuwanie zanieczyszczeń odbywa się nawet 3 razy dziennie.
ZOBACZ FILM Z PODWODNEJ INWENTARYZACJI MOTŁAWY PRZED ROZPOCZĘCIEM REMONTU DŁUGIEGO POBRZEŻA
- Dzięki automatycznym czyszczarkom praca ręczna będzie się odbywała się rzadziej. I tylko w określonych przypadkach np. gdy będziemy mieć do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi, albo gdy pojawi się lód i trzeba go będzie ręcznie skuwać - wyjaśnia rzeczniczka Gdańskich Wód.
Co zalega w kratach Kanału Raduni?
Z Kanału Raduni wydobywanych jest średnio w roku ok. 200 ton różnego rodzaju zanieczyszczeń.
- Począwszy np. od gałęzi, liści, resztek obumarłych roślin, poprzez odpady budowlane takie, jak folia, styropian, a skończywszy na śmieciach wielkogabarytowych. Wyławialiśmy kiedyś np. fotel czy część pralki - dodaje Agnieszka Kowalkiewicz.
Projekt budowy automatycznych czyszczarek był opiniowany z Wojewódzkim Pomorskim Konserwatorem Zabytków.
Jak będą wyglądać czyszczarki?
Czyszczarki zostaną usytuowane w poprzek przebiegu Kanału Raduni. Będą przymocowane do jego umocnionych, betonowych brzegach poprzez metalowe filary w oliwkom kolorze. Będą zadaszone ceramiczną dachówką.
Indywidualnie zaprojektowane chwytaki do nieczystości przypominające złączone łyżki koparki będą przesuwać się po prowadnicach (żółty metal widoczny na zdjęciu - przyp. red.) i wyławiać zanieczyszczenia składowane w przygotowanych do tego celu składowiskach.
Jaki jest koszt inwestycji?
Automatyczne czyszczarki do zbierania nieczystości działają już w pompowniach w Nowym Porcie i Rudnikach i spełniają tam swoje funkcje.
DRMG podaje, że inwestycja na Kanale Raduni ma się zakończyć pod koniec czerwca.
Zadanie jest realizowane w ramach projektu unijnego pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk – etap III”. Jego koszt to prawie 1,8 mln zł, z czego wsparcie z budżetu Unii Europejskiej wynosi 950 tys. zł.