Ograniczą ryzyko powodzi. Na Kanale Raduni powstają automatyczne czyszczarki zanieczyszczeń

Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo powodziowe Śródmieścia i Oruni. Na Kanale Raduni trwają prace związane z montażem dwóch automatycznych czyszczarek krat, w których zbiera się wiele zanieczyszczeń. Średnio w roku pracownicy spółki komunalnej Gdańskie Wody wydobywają stamtąd ok. 200 ton śmieci. Prace budowlane w pobliżu stacji SKM Śródmieście mają się zakończyć pod koniec czerwca. 
28.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Montaż urządzenia do czyszczenia krat
Montaż urządzenia do czyszczenia krat na Kanale Raduni
fot. W. Czaja/ Gdańskie Wody

Czym są automatyczne czyszczarki?

Roboty na zlecenie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) wykonuje, wyłonione w przetargu, Przedsiębiorstwo Melioracyjne z Pruszcza Gd. Gdańskie Wody zadbały zaś o opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.  

Gdańsk gotowy na ulewne deszcze. Po spotkaniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego

Zadaniem dwóch urządzeń będzie utrzymanie czystości w Kanale Raduni. Powstają one w dwóch miejscach: na wysokości ul. Menonitów i Okopowej oraz ul. Zaroślak 10
 
- Czyszczarki będą usuwać zanieczyszczenia, które osadzają się na kratach Kanału Raduni. Nieczystości te mogą blokować swobodny przepływ wody, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej gwałtownego wezbrania. W takiej sytuacji w połączeniu np. z intensywnymi opadami woda z Kanału Raduni może nawet wylać się z koryta - tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Wody.   

Jak często oczyszcza się kraty Kanału Raduni?

Gdy nie mam dużych opadów deszczu czy śniegu lub w Kanale Raduni nie tworzy się kra pracownicy Gdańskich Wód czyszczą ręcznie kraty średnio 2 razy w tygodniu. Gdy pogoda się pogarsza usuwanie zanieczyszczeń odbywa się nawet 3 razy dziennie.
 
 
ZOBACZ FILM Z PODWODNEJ INWENTARYZACJI MOTŁAWY PRZED ROZPOCZĘCIEM REMONTU DŁUGIEGO POBRZEŻA
 
 
 
- Dzięki automatycznym czyszczarkom praca ręczna będzie się odbywała się rzadziej. I tylko w określonych przypadkach np. gdy będziemy mieć do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi, albo gdy pojawi się lód i trzeba go będzie ręcznie skuwać - wyjaśnia rzeczniczka Gdańskich Wód.  

Co zalega w kratach Kanału Raduni?

Z Kanału Raduni wydobywanych jest średnio w roku ok. 200 ton różnego rodzaju zanieczyszczeń. 
 
- Począwszy np. od gałęzi, liści, resztek obumarłych roślin, poprzez odpady budowlane takie, jak folia, styropian, a skończywszy na śmieciach wielkogabarytowych. Wyławialiśmy kiedyś np. fotel czy część pralki - dodaje Agnieszka Kowalkiewicz.  
Projekt budowy automatycznych czyszczarek był opiniowany z Wojewódzkim Pomorskim Konserwatorem Zabytków

Jak będą wyglądać czyszczarki?

Czyszczarki zostaną usytuowane w poprzek przebiegu Kanału Raduni. Będą przymocowane do jego umocnionych, betonowych brzegach poprzez metalowe filary w oliwkom kolorze. Będą zadaszone ceramiczną dachówką.
 
Indywidualnie zaprojektowane chwytaki do nieczystości przypominające złączone łyżki koparki będą przesuwać się po prowadnicach (żółty metal widoczny na zdjęciu - przyp. red.) i wyławiać zanieczyszczenia składowane w przygotowanych do tego celu składowiskach.  

Jaki jest koszt inwestycji?

Automatyczne czyszczarki do zbierania nieczystości działają już w pompowniach w Nowym Porcie i Rudnikach i spełniają tam swoje funkcje.
DRMG podaje, że inwestycja na Kanale Raduni ma się zakończyć pod koniec czerwca.
 
Zadanie jest realizowane w ramach projektu unijnego pn. „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk – etap III”. Jego koszt to prawie 1,8 mln zł, z czego wsparcie z budżetu Unii Europejskiej wynosi 950 tys. zł.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!