Ogólnopolska Gra Rowerowa (OGR) to kampania promująca regularną jazdę na rowerze w mieście, w której główny nacisk kładziony jest nie na “kilometrówkę” lecz na korzystanie z jednośladu przy dojazdach do pracy poza tzw. sezonem rowerowym.
W jaki sposób? Za każdy przejechany kilometr uczestnik OGR otrzymuje 1 punkt. Za dojechanie i powrót z pracy na rowerze - 100 punktów. Co więcej - wraz z upływem czasu i gorszymi warunkami pogodowymi punktacja będzie rosła. W październiku wszystkie zdobyte punkty będą warte dwa razy więcej niż we wrześniu.
Gra jest organizowana przez firmę Asante Bikes w partnerstwie z miastami: Gdańsk, Gdynia, Sopot oraz Tczew. W naszym mieście kampania ma dodatkowe, dobrze znane hasło „Kręć kilometry dla Gdańska”.
Graj w drużynie
Aby stać się uczestnikiem grywalizacji wystarczy pobrać aplikację „Activy” wykorzystującą dane GPS i dołączyć do drużyny. Uczestnicy będą rywalizować między sobą na poszczególnych poziomach (indywidualnym, pomiędzy uczelniami wyższymi, pomiędzy firmami oraz stowarzyszeniami, pomiędzy dzielnicami).
Żeby zdobyć jak największą liczbę punktów, trzeba jeździć w drużynie firmowej lub uczelnianej, ponieważ tylko osoby w takich teamach zbierają ekstra premie 100 pkt. Dlaczego? W aplikacji oznaczone są lokalizacje poszczególnych firm po to, by móc określić, która podróż rowerowa odbywała się do pracy i z powrotem (tylko takie podróże są premiowane poza”gołą” kilometrówką). Więcej o zasadach gry w dolnej części tekstu.
Zgłoszone do grywalizacji zakłady pracy walczą o tytuł najbardziej rowerowej firmy oraz o największą liczbę „wykręconych” punktów w stosunku do liczby pracowników (w podziale na firmy małe, średnie i duże).
Firmy i uczelnie chętne do udziału w OGR rejestrować mogą swojej drużyny poprzez formularz na stronie internetowej OGR. Aplikacje przyjmowane są przez cały czas trwania kampanii. Konto staje się aktywne po 24 godzinach od zgłoszenia. Po wysłaniu formularza zgłaszający otrzymuje dodatkowe informacje i zaproszenie do odbioru materiałów promocyjnych (plakatów, ulotek), które zachęcać będą pracowników do aktywnego uczestnictwa.
- 4 września w 166 aktywnych drużynach gdańskich firm i uczelni jeździło już 2436 osób - informuje Monika Evini z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Mamy jeszcze 27 zgłoszonych firm, które nie rozpoczęły rywalizacji. Myślę, że w ciągu kilku dni, gdy skończy się wakacyjny okres urlopowy, aktywnych drużyn jeszcze nam przybędzie, a już teraz jest ich więcej niż w trakcie ostatniej, ubiegłorocznej rywalizacji firmowej w ramach European Cycling Challenge.
- Zachęcam gdańszczan i gdańszczanki do włączenia się do Gry i korzystania z roweru, jako ekologicznego środka transportu w codziennych dojazdach do pracy i poruszania się po mieście – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej – Gdańsk wygrywał poprzednie rywalizacje rowerowe miast i mam nadzieję, że w tym roku motywacja do udziału w zmaganiach będzie równie duża.
Zmagania uczestników widoczne są na bieżąco w aplikacji i na dedykowanej stronie internetowej w formie rankingów.
- Oprócz punktacji dowiemy się także między innymi jak bardzo jesteśmy ekologiczni: o ile ograniczyliśmy emisję CO2 w Gdańsku i jakimi trasami jeżdżą nasi rowerzyści, co pomoże w wytyczaniu nowych dróg rowerowych - podkreśla Łukasz Witczak, koordynator OGR w Gdańsku.
Zasady Ogólnopolskiej Gry Rowerowej
Wygrywają te osoby i drużyny, które zdobędą największą liczbę punktów. Każdy przejazd będzie punktowany według poniższych zasad:
- za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt;
- dodatkowo za każdy dojazd lub wyjazd z przypisanego użytkownikowi obszaru (miejsca pracy lub uczelni) z ograniczeniem do dwóch dziennie w ciągu pięciu dowolnych dni tygodnia – 50 punktów (czyli 100 za dojazd i powrót z pracy);
- dodatkowo za każdy inny przejazd o długości minimum 1 km, z przerwą między kolejnymi przejazdami o długości minimum 20 minut – dodatkowe 5 punktów;
- punkty przyznawane od 1 do 31 października będą liczone podwójnie;
- punkty przyznawane są za przejazdy rozpoczynające się lub kończące się w obszarze OGR
- przejazdy można pokonywać zarówno na rowerze zwykłym jak i elektrycznym.
- W odróżnieniu od European Cycling Challenge, który odbywał się w Gdańsku w minionych latach, w tegorocznej grze rowerowej do punktacji liczą się wszystkie kilometry z trasy przejazdu, pod warunkiem, że zaczyna się ona lub kończy w Gdańsku. Można na przykład rozpocząć swoją podróż w Pruszczu Gdańskim i zakończyć w Gdańsku: otrzymamy punkty za wszystkie przejechane kilometry – zaznacza Łukasz Witczak.
Kręć kilometry i zdobywaj nagrody
Dla laureatów przygotowano kilkaset atrakcyjnych nagród. Sportowe kominy z logo OGR będą mogli odebrać już uczestnicy, którzy zdobędą 777 punktów. Dla tych, którzy zdobędą 7777 punktów przygotowano sportowe bluzy. Po zakończeniu rywalizacji nagrodzona zostanie także setka najlepszych uczestników indywidualnych oraz setka z uczelni i najlepsze drużyny firmowe. Lista nagród już wkrótce pojawi się na stronie internetowej OGR.
Platformą wymiany informacji, dobrych praktyk, miejscem zarażania się pozytywnymi emocjami, wzajemnego dopingu jest otwarta grupa Kręć kilometry dla Gdańska na Facebook`u.
Kontakt z gdańskim koordynatorem kampanii: OGR@gdansk.gda.pl, tel.: 58 526 80 84/89.
Kampania „Ogólnopolska Gra Rowerowa – Kręć Kilometry dla Gdańska” jest dofinansowana ze środków europejskiego Programu Region Morza Bałtyckiego, w ramach realizacji projektu BSR-Electric.