• Start
  • Wiadomości
  • Domek na Wyspie Spichrzów zniknął 100 lat temu - teraz odbudowany

Domek na Wyspie Spichrzów zniknął 100 lat temu - teraz odbudowany

Przy Bramie Stągiewnej trwa odbudowa budynku dawnego odwachu Straży Spichrzowej, który istniał jeszcze około 100 lat temu. Chodzi nie tylko o urodę tego miejsca, ważne są też względy praktyczne. Obiekt będzie wkrótce służył użytkownikom mariny, wybudowanej po południowej stronie Mostu Stągiewnego. Inwestycja realizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
01.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zewnętrzny widok budynku w trakcie budowy. Budynek składa się z czerwonej cegły i brązowych pali. Po stronie jednego budynku widać metalową rynnę. Część innego budynku widać w oddali. Jest żółto-biały w kolorze z czarnym dachem.
Kiedyś odwach służył strażnikom. Dzisiaj będzie to... bosmanat
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Efekt współpracy publiczno-prywatnej

Przechodząc obok Bramy Stągiewnej trudno nie zauważyć powstającej tam w ostatnim czasie “przybudówki”. Kończą się w niej intensywne prace budowlane, a za kilka miesięcy będzie służyć miłośnikom żeglarstwa. Co ważne, ta inwestycja stanowi ostatni etap ogromnego projektu rewitalizacji Wyspy Spichrzów, jaka została przeprowadzona w ostatnich latach. 

- Dzięki współpracy sektora publicznego i prywatnego miejsce to odzyskuje swój historyczny charakter i zyskuje nowe funkcje publiczne - podkreślają przedstawiciele Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Czytaj także: Zwodzony Most Stągiewny został oficjalnie otwarty

Był odwach, będzie bosmanat

Odbudowa dawnego odwachu prowadzona jest przy mniejszej baszcie Bramy Stągiewnej. Rekonstrukcję obiektu prowadzi spółka Granaria, która odpowiada też za większą część nowej zabudowy wspomnianej Wyspy Spichrzów.

Obecnie w odtwarzanym budynku trwają prace instalacyjne i wykończeniowe, a sam obiekt osiągnął stan surowy zamknięty.

Odbudowany odwach, niegdyś istotny element obronny Gdańska, zostanie przekształcony w przestrzeń dedykowaną żeglarzom - znajdzie się w nim bosmanat, który dopełni infrastrukturę skierowaną do właścicieli cumujących jednostek i ofertę rekreacyjną nadmotławskich terenów.

Odwach odbudowywany jest zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Widać na nim wyraźne elementy budowy szachulcowej, są dwa okna i drzwi umieszczone od strony rzeki Motławy - co zapewne ma zapobiegać zaglądaniu do budynku przez przypadkowych gości.  

Widok budynku w trakcie budowy. Dach ma żywy pomarańczowy kolor. Dwóch mężczyzn pracuje. Noszą kaski na głowach. Jeden mężczyzna ma na sobie niebieską kurtkę i żółty hełm. Stoi na rusztowaniu, które otacza biały budynek.
Prace przy dawnym odwachu są bardzo intensywne. Tak wyglądał ten budynek jeszcze w pierwszych dniach lutego br.
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przystań jachtowa funkcjonuje 

W połowie 2023 roku do użytku oddano marinę, która powstała po południowej stronie Mostu Stągiewnego. Był to także jeden z celów publicznych, który zrealizował prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego związanego z rewitalizacją Wyspy Spichrzów. Po obu stronach rzeki Nowa Motława zamontowano pomosty pływające. Umożliwiają one cumowanie od 40 do 60 jednostek - w zależności od ich długości.

Marina jest utrzymywana i zarządzana przez partnera prywatnego, zgodnie z umową - do 2032 roku.

Czytaj także: II etap zabudowy Wyspy Spichrzów. Zawieszono wiechę

biało czarne zdjęcie na którym widać zabytkową basztę
Zdjęcie wykonane pod koniec XIX wieku. Widok na Bramę Stągiewną od strony południowo-wschodniej, przy mniejszej baszcie widać dawny budynek odwachu Straży Spichrzowej
Fot. Gedanopedia.pl

Brama jest prywatna

Odwach powstaje przy zabytkowej, ceglanej Bramie Stągiewnej, która budowana była w latach 1517-1519. To ostatnia zachowana gdańska brama z elementami architektury gotyckiej. Wyglądem przypomina dawne stągwie, których używano do przenoszenia mleka. Dlatego nazywana jest też Bramą Stągwi Mlecznych. Obiekt ten, w przeciwieństwie do odbudowywanego odwachu, należy do prywatnego właściciela. Od kilku lat pełni on rolę atrakcji turystycznej. Działa tu m.in. “Dom strachów”, wewnątrz jest też wystawa figur woskowych. 

Brama Stągiewna, która znajduje się tuż nad rzeką Motławą i przy moście Stągiewnym, pełniła funkcje obronne. Był to jeden z elementów dawnych fortyfikacji miejskich dla sąsiedniej Wyspy Spichrzów. Stanowiła ona dobry punkt obserwacyjny i przystosowana była do ostrzału armatniego. 

Czytaj także: Praca wre na Morenowym Wzgórzu. W nowej szkole są już okna

Wydział Polityki Gospodarczej podkreśla, że budowa odwachu jest przykładem skutecznego wykorzystania formuły PPP, dzięki której Gdańsk nie tylko odzyskuje historyczne obiekty, ale także dostosowuje je do współczesnych realiów, podnosząc atrakcyjność poszczególnych kwartałów miasta. Budynek odwachu odbudowano w ramach PPP jako cel publiczny w projekcie rewitalizacji Wyspy Spichrzów.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Wiosna budzi się na gdańskich zieleńcach