Oficjalne, uroczyste włączenie miejskich iluminacji zaplanowano w sobotę o godz. 16. Warto pojawić się o tej porze na Zielonym Moście. Dwie godziny później, o 18.00, świetlne dekoracje rozbłysną w Parku Oliwskim. Oto szczegółowy plan:
2 grudnia 2017 – 6 lutego 2018
Start: sobota 2 grudnia godz. 16.00, Zielony Most - Główne Miasto
Wśród najważniejszych i najbardziej oryginalnych dekoracji zimowych miasta znajdą się migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, które staną się świetlną wizytówką Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na Zielonym Moście zwiedzających zaskoczy z kolei rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy, układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu. Wchodzących na ozdobiony plac Kobzdeja przywita chłopiec grający na bębenku rodem z powieści Güntera Grassa. Po zmroku rozbłyśnie tu także sekstant i fotel Heweliusza. Świątecznie wyróżnione zostaną też atrakcje turystyczne Gdańska i charakterystyczne punkty miasta. Świetlny czar zapewni na Długim Targu rozświetlony Termometr Farenheita, natomiast przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstanie symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni. Fanów selfie z pewnością ucieszy duża świetlista foto-rama z gdańskimi lwami oraz trójwymiarowe świetlne bramy, które staną w pobliżu Zielonej Bramy.
Tradycyjnym świątecznym akcentem będzie ubrana w warkocze świetlne 16-metrowa choinka, która stanie przy pomniku Neptuna, jej charakterystyczne ozdoby w formie gwiazd nawiązują do sklepienia bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zimową metamorfozę Gdańska uzupełnią rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów, przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewnią rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym, w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyska także ulica Szeroka. Iluminację świąteczną miasta będzie można podziwiać aż do 6 lutego.
Iluminacje w Parku Oliwskim
2 grudnia 2017 – 6 lutego 2018
Start: sobota 2 grudnia godz. 18.00
W trosce o parkowe trawniki, w porozumieniu z konserwatorem zabytków elementy dekoracyjne zostaną umieszczone w pobliżu asfaltowych ścieżek i najbardziej uczęszczanych, utwardzonych alejek. Jak zatem będzie wyglądać tegoroczna świetlna dekoracja? Odwiedzających Park Oliwski już od głównego wejścia przy ulicy Rybińskiego powitają świąteczne życzenia „Wesołych Świąt”, wplecione w figurę 6-metrowej świetlnej choinki. Sama brama również nabierze nowego blasku – charakterystyczne słupy zostaną podkreślone dekoracyjną zabudową z lampkami w tonie zimnym i ciepłym. Wprowadzenia w gwiazdkową atmosferę dopełnią imponujące, przestrzenne dekoracje w postaci świetlistych żyrandoli.
Istotny element iluminacji stanowią nowości – w tym roku aleje parkowe w kierunku ul. Grunwaldzkiej zyskają zupełnie niepowtarzalny, morski charakter. To wszystko dzięki 10 figurom świetlnych żaglowców, które będą przypominać te, w odległej historii cumujące w Porcie Gdańskim. W tym roku uwagę zwiedzających park z pewnością przykują także rozświetlające mrok bramy – niektóre z nich zostaną wzbogacone złotymi motywami florystycznymi, inne świetlną kurtyną z efektem płynącej wody.
Powróci najchętniej fotografowana oliwska atrakcja, czyli efektownie rozświetlony szpaler drzew w Alejach Lipowych. Przy wejściu od ulicy Grunwaldzkiej pojawi się znany już mieszkańcom Trójmiasta ogromny świetlny napis GDAŃSK z błyszczącym, czerwonym sercem. Specjalne świąteczne zdobienie zyska też wejście przy ulicy Cystersów. Do zwiedzania ogrodów zachęcać będzie fantazyjna, wisząca dekoracja świetlna z roślinnym ornamentem i złocistym wypełnieniem.
Dzięki energooszczędnym diodom eko-LED cała iluminacja zużyje niewiele prądu, bo tylko 6,4 kWh. Do jej przygotowania wykorzystano niemal 11 km świetlnego łańcucha.
Autorem koncepcji i wykonawcą świetlnych dekoracji Parku Oliwskiego jest Multidekor, który od 21 lat z sukcesami rozświetla miasta i prestiżowe galerie handlowe w Polsce i na świecie: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, we Francji, Kazachstanie, czy na Węgrzech. Swoje sukcesy zawdzięcza między innymi wyobraźni projektantów, bogatemu, międzynarodowemu doświadczeniu zespołu i wysokiej jakości tworzonych dekoracji.
Park Oliwski będzie otwarty w godz. 5.00-22.00. Ekspozycja iluminacji świątecznej: od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00, w soboty i niedziele w godz. 16.00-22.00, w Wigilię (24 grudnia) w godz. 16.00-2.00, podczas Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) w godz. 16.00-22.00.
Komunikacja miejska w okolicach Parku Oliwskiego:
W soboty, niedziele i święta w godz. 15.00-21.00 zwiększamy częstotliwość tramwajów linii 11 do co około 10-15 minut. W dzień powszedni tramwaje łącznie kursują co 4 minuty. Od godz. 21:00 do godz. 23:00 częstotliwość kursów tramwajów linii 6, 2, 12, 11 wynosi w dzień powszedni 10 minut.
SZOPKA Z PIASKU i ŚWIĄTECZNE SMAKI
Plac Inwalidów, Gdańsk-Oliwa
2 grudnia – 6 stycznia
Bożonarodzeniowa Szopka z Piasku w Oliwie to unikalna w skali kraju artystyczna inicjatywa realizowana przez Fundację Wspólnota Gdańska od 2013 roku. W tym roku szopka stanie w nowym miejscu: na Placu Inwalidów (vis-à-vis wejścia do Parku Oliwskiego). Po raz pierwszy też wokół niej pojawią się „Świąteczne Smaki” – kramy z gastronomią.
Scena Bożego Narodzenia stała się inspiracją dla artystów, którzy w ciągu dwóch tygodni wyrzeźbili postaci Świętej Rodziny. Szopkę stworzyli trójmiejscy artyści: Mariusz Otta, Czesław Fankidejski, Maciej Krause i Katarzyna Mikłasz. Autorem projektu jest Mariusz Otta.
Do budowy rzeźby wykorzystano 90 ton piasku ze żwirowni w Skowarczu. Właściwe rzeźbienie poprzedziło kilka etapów przygotowawczych. Najpierw piasek został przesiany, by pozbawić go kamieni i innych zanieczyszczeń. Następnie wsypano go do wcześniej przygotowanych szalunków, które przygotowano zgodnie z planowanymi wymiarami rzeźby. Kolejnym etapem było kompaktowanie surowca, czyli bardzo mocne ubijanie piasku w poszczególnych piętrach szalunków. Liczba pięter szalunków wynika z wysokości rzeźby. Ostatnim etapem było rzeźbienie. Odbywało się ono począwszy od górnego, najwyższego piętra szalunków. Poszczególne warstwy desek były zdejmowane sukcesywnie, w miarę postępu w rzeźbieniu.
Zgodnie z tradycją szopce z piasku co roku towarzyszy Wigilia Oliwska - ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności. Fundacja Wspólnota Gdańska gorąco zaprasza do udziału wszystkich mieszkańców i miłośników Oliwy, bez względu na wyznawaną religię, zamożność i narodowość.
16 grudnia 2017, w sobotę o godz. 17.00 – spotkajmy się przy szopce, przynieśmy własne potrawy, by podzielić się nimi przy wspólnym stole, zaśpiewajmy kolędy, bądźmy razem! Okażmy sobie życzliwość.
Świąteczna gastronomia przy szopce z piasku działać będzie w godzinach: w dni powszednie 17.00-22.00, soboty, niedziele 16.00-22.00
Uwaga od 02 grudnia 2017 r. do 06 lutego 2018 r. w okolicy Parku Oliwskiego obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu!
Projekt organizacji ruchu na ten czas zakłada: - zapewnienie parkingu typu P&R na jednym pasie ruchu ul. Pomorskiej, w obu relacjach, na odcinku od ul. Subisława do ul. Chłopskiej, - wykluczenie możliwości parkowania w ciągu ulic: Opackiej, Opata Jacka Rybińskiego, Starego Rynku Oliwskiego oraz Spacerowej, - wykluczenie możliwości parkowania na Placu Inwalidów (od 17.11.2017 r.), - zamknięcie dla ruchu ul. Biskupa Edmunda Nowickiego (dojazd tylko dla służb miejskich, parafii i osób niepełnosprawnych posiadających niebieską kartę parkingową), - dodatkowy parking dostępny będzie codziennie przy Uniwersytecie Gdańskim: (od poniedziałku do czwartku w godzinach od 17.00 do 21.30 i od piątku do niedzieli w godzinach od 15.00 do 21.30). |
Jakie atrakcje przygotowano w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego?
Łoś Lucek zamieszka tuż obok Wielkiej Zbrojowni w domku pod nazwą Siedlisko Łosia. Lucek to gatunek nadzwyczajnie rzadki, ma niebanalny wygląd, prowadzi dzienny tryb życia (jest aktywny co 15 minut) i występuje jedynie na obszarze Targu Węglowego, bo też jego ulubionym miastem jest Gdańsk. Co najważniejsze - Lucek mówi po ludzku i w różnych językach. Głosu użyczy mu mistrz i legenda polskiego dubbingu, znany z roli Króla Juliana i Kaczora Donalda – Jarosław Boberek.
Anielski Młyn – ośmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami: Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych: Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. Wyrzeźbione w lipowym drewnie postaci wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego – Michała Ostoja-Lniskiego.
Święty Mikołaj - będzie głównym bohaterem Jarmarku od 6 grudnia. Na pamiątkę spotkania z nim każdy otrzyma pocztówkę z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały. A kto będzie miał szczęście, spotka też gdańskie anioły, w które wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.
5 magicznych miejsc: Najbardziej bajecznym miejscem na Jarmarku będzie z pewnością zaprzężona w dwa renifery Zaczarowana Kareta, najbardziej zakręcona będzie Wenecka Karuzela z rumakami, najbardziej całuśnie będzie pod jemiołą, najbardziej kolorowo na ozdobionej dekoracjami wykonanymi przez dzieci Choince Młodych Gdańszczan, a najbardziej wyciszonym miejscem będzie Zagajnik z kapliczką. Wszędzie za to będzie można znaleźć piękne kadry do fotografii. A te najpiękniejsze zdjęcia warto zgłosić do udziału w konkursie fotograficznym Magia Jarmarku, bo na zwycięzcę czekać będzie nagroda.
Sanki. Tuż obok Siedliska Łosia wzniesie się Górka Lodowa, czyli – wysoka na cztery metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów – zimowa zjeżdżalnia. Konieczny do zjazdów sprzęt (sanki, kaski i ochraniacze) dostępny będzie w wypożyczalni. Na górce nie będzie bowiem można zjeżdżać na zwykłych sankach, ale za to będzie można z niej korzystać również przy dodatnich temperaturach. Kolorowe światła LED i świąteczna muzyka umożliwią zabawę również po zmroku (za trzy zjazdy zapłacimy 10 zł, wypożyczenie sprzętu w cenie).
W jarmarkowe soboty odbywać się będą Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie w konkurencji na najlepszy czas zjazdu na sankach z górki lodowej. W każdym z czterech cotygodniowych wyścigów udział weźmie 27 zawodników, z których do półfinału zakwalifikowanych zostanie dziewięciu, a do finału trzech. „Zwycięzca tygodnia” otrzyma tablet oraz bilety na przejazd kołem widokowym AmberSky dla całej rodziny, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca podwójne bilety na przejazd kołem. Udział w Mistrzostwach jest nieodpłatny, a startować może każdy! Zapisy odbywać się będą w dniu zawodów, w wypożyczalni sprzętu przy górce lub w kasie koła widokowego AmberSky. Organizatorem Mistrzostw jest AmberSky, a partnerem Gdański Ośrodek Sportu.
Miód, anyż, imbir i pomarańcze
Świątecznie udekorowane stragany kusić będą aromatycznymi specjałami z różnych zakątków świata. Oj, będzie co smakować: cynamonowe i lukrowane obwarzanki, sękacze, pierniki, migdały w karmelu, miody, konfitury, smakowe herbaty, bakalie i przyprawy, alzackie podpłomyki (laureat Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2017) austriackie sery, litewskie wędliny, wigilijne pierogi, hiszpańskie churrosy, węgierskie kurtosze, tureckie chałwy, sosy i pasty, likiery, nalewki, a nawet soki z tropikalnych owoców aceroli i gravioli.
Rozgrzeje nas cydr z miodem i anyżem, herbata z rumem i cytryną, grzane piwo z sokiem imbirowym i oczywiście grzaniec: korzenny z pomarańczą, miodowy z limonką i bezalkoholowy na miodzie z witaminą C (wersja dla kierowców). A na dzieci czekać będą herbatki owocowe i gorąca czekolada w wersji klasycznej albo z pomarańczą i dynią.
Grzaniec – to już wiadomo – najlepiej smakuje w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze i kolorze. Tym razem będziemy decydować: biały czy czerwony? Kubek można kupić i zabrać na pamiątkę do domu.
Ręcznie tkane, szyte i polerowane
Rzeczy absolutnie wyjątkowe, w duchu eko i w duchu slow fashion znajdziemy na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP (wejście od ul. Piwnej i od strony Targu Węglowego). Miłośników nowoczesnego wzornictwa zachwycą przedmioty upcyklingowe: zegary, lampy, świeczniki, ręcznie polerowane męskie muszki (wykonane z odzyskanego drewna), wełniane dzianiny, kolorowe płaszcze, czapki i kominy (z odzyskanych do ponownego szycia materiałów).
Dbających o styl życia w zgodzie z naturą chwycą pewnie za serce naturalne, ręcznie robione kremy i mydła z czystych, surowych, unikalnych geograficznie i wolnych od przemysłowej obróbki składników (naturalna piana powstaje ze zmydlonego oleju kokosowego i rycynowego).
Będą też mieli w czym wybierać wszyscy ceniący wartość i urodę artystycznego rękodzieła, bo i tu oferta będzie bogata: ludowe szopki, anioły i świątki, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe z kordonku, słomy, bibułki i drewna, bombki z małych polskich manufaktur, nietypowe stojaki na choinki, drewniane i grawerowane wałki do ciasta, ceramiczne ikony, misy, patery, ptaszki i kafle, ręcznie malowane poduszki i narzuty, ręcznie tkane dywany i biżuteria ze srebra, tytanu, bursztynu i tworzyw niekonwencjonalnych. A na wypadek srogiej zimy – nakrycia głowy z kaszmiru i kultowej szkockiej wełny „harris tweed”. Nie zabraknie też pomysłów na prezenty dla najmłodszych: edukacyjne łamigłówki, ręcznie malowane drewniane zabawki, bawełniane szmacianki, ekologiczne lalki i antyalergiczne przytulanki.
Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna. Tym razem, korzystając z karuzeli, można będzie pomóc ośmioletniej Alicji – podopiecznej Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Środki zbierane będą na sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziewczynki. Odwiedzając natomiast stoisko Fundacji Hospicyjnej w Wielkiej Zbrojowni można będzie datkami wesprzeć zakup przenośnego pulsoksymetru dla podopiecznych Hospicjum im. Dutkiewicza. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanych na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum. A nagrody laureatom wręczać będzie w sobotę, 16 grudnia sam Święty Mikołaj!
W soboty i niedziele, tuż po zapadnięciu zmroku na ścianie Muzeum Bursztynu można będzie oglądać wielkoformatowe animacje, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia. Na tę atrakcję zaprasza Grupa GPEC.
Zima z AmberSky na Wyspie Spichrzów
Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w świątecznej odsłonie zaprezentuje się też koło widokowe AmberSky na Wyspie Spichrzów. Fioletowe oświetlenie, świąteczna muzyka, białe choinki, złote bombki, i… po raz pierwszy tuż przy kole cieszyć będą odwiedzających Świąteczne Smaki, czyli kramy z gastronomią i rzemiosłem. Tu na pewno nikt nie zmarznie, bo zimą wszystkie gondole koła są ogrzewane, a oczekujących na przejazd rozgrzeje zainstalowane ogrzewanie na podczerwień.
W tak cudownym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, wędrując uliczkami, które pojawiają się na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt. Ten szczególny klimat doceniają też turyści, nie tylko z Polski. Z myślą o nich na jarmarku działa prowadzony przez GOT Punkt Informacji Turystycznej.
Sprawdź też inne atrakcje, które przygotowano w Gdańsku w okresie świątecznym i przedświątecznym, a także poświątecznym aż do 6 stycznia.
Mikołaje na Motocyklach
3 grudnia
Start: Stadion Energa, godz.11.00
Organizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe parada Mikołaje na Motocyklach to największa motocyklowa akcja charytatywna, której korzenie sięgają 2003 r. Celem jest pomoc dzieciom w trudnej sytuacji materialnej, maluchom z domów dla dzieci i tym, które przebywają w szpitalach lub cierpią na choroby zagrażające ich życiu. W ciągu 15 lat udało się ufundować ponad sto dwadzieścia tysięcy ciepłych posiłków dla wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie woj. pomorskiego, dotarliśmy z podarunkami do tysięcy małych pacjentów przebywających na oddziałach trójmiejskich szpitali i wychowanków domów dziecka. Suma zebranych środków od powstania imprezy do XIV edycji w 2016 roku jest bliska sześciuset tysiącom złotych.
- Tegoroczna edycja Mikołajów na Motocyklach tradycyjnie będzie odbywać się na terenie całego Trójmiasta. Rozpoczynamy o godzinie 9:00 w Gdańsku na parkingu przy Stadionie Energa gdzie zaczynamy formować naszą czerwoną kolumnę. – mówi Szymon Lasek ze Stowarzyszenia Mikołaje na Motocyklach – Około godziny 11:00 wyruszamy ul. Marynarki Polskiej i Jana z Kolna w stronę Zieleniaka w centrum Gdańska, za nim zwrot o prawie 180 stopni na Błędnik i dalej główną arterią, alejami Zwycięstwa, Grunwaldzką, Niepodległości i znowu Zwycięstwa w stronę Gdyni, by przed samym południem, dotrzeć ulicą Świętojańską na Skwer Kościuszki. Stamtąd, po wcześniejszym wstępnym podsumowaniu zbiórek oraz ogłoszeniu wyników konkursów dla uczestników, mniejsze grupy Mikołajów rozjadą się do szpitali i domów dziecka, wioząc uśmiechy i paczki tym, którzy nie mogli dotrzeć na imprezę.
Zarówno na starcie, jak i na mecie, czas umilać będą zgromadzonym pozytywne rytmy oraz Sławek Bieniek (jeden z laureatów Idola) z ekipą. Dzięki uprzejmości miasta każdy będzie mógł się również rozgrzać gorącymi napojami. Zapraszamy wszystkich na start, trasę parady lub metę.
Warunkiem uczestnictwa w paradzie jest wykupienie biletu „cegiełki” w kwocie nie mniejszej niż 25zł (w przedsprzedaży) lub 30zł w dniu imprezy, wykupując ją na bramkach wjazdowych w Gdańsku. Cegiełki na paradę można będzie tradycyjnie nabyć w sklepach i serwisach motocyklowych na terenie Trójmiasta. Lista tych miejsc udostępniona jest na stronie stronie www.mikolaje.gd.pl, oraz profilu parady Mikołaje na motocyklach na Facebook’u http://www.facebook.com/MikolajeNaMotocyklach
Bilet-cegiełka upoważniający do udziału w paradzie, zasila konto zbiórki, z której cały dochód zostanie przekazany na dofinansowanie obiadów dla potrzebujących dzieci. Paczki oraz upominki dla dzieci odwiedzanych w szpitalach i domach dla dzieci finansowane będą ze zbiórki otwartej jaką Mikołaje prowadzą do 24 listopada.
Do składki może dołączyć również publiczność na starcie i mecie, wrzucając datki do puszek ustawionych przez Mikołajów.
Na koniec prośba do kierowców, którzy w tym dniu planują przejazd głównymi ulicami Trójmiasta – liczymy na wyrozumiałość i odrobinę luzu oraz wybranie jeśli to możliwe innej trasy przejazdu w godzinach 11.00-13.00. Jedziemy po to, żeby pomóc potrzebującym dzieciom!
Gdańska Choinka
5 grudnia 2017, wtorek, godz. 17.00
Długie Pobrzeże, Zielony Most, Długi Targ
Gdańsk był pierwszym miastem, w którym w 1989 r. narodziła się tradycja zapalania światełek na drzewku bożonarodzeniowym ustawionym w centrum miasta. Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się każdego roku 5. grudnia. Właśnie tego dnia zgodnie z wieloletnią tradycją Święty Mikołaj przypływa do Gdańska. Nasze miasto jest pierwszym przystankiem w jego podróży po Polsce. Na przybycie Mikołaja szykują się już zespoły wokalne z Pałacu Młodzieży, aktorzy Teatru FETA oraz wszyscy gdańszczanie, którzy rokrocznie wypatrują go z nabrzeży Motławy. Tradycyjnie wraz z Mikołajem rozświetlimy lampki na Gdańskiej Choince i wręczymy nagrody w konkursie na najpiękniejszą ozdobę na Choinkę Młodych Gdańszczan, która stanie na Targu Węglowym.
Mikołajki w tramwaju oraz akcja „Zrób prezent - podziel się sobą”
6 grudnia 2017
W tym roku spółka GAiT zaprasza na nietypowe Mikołajki w tramwaju. Po raz czwarty przyłączamy się do świątecznej akcji „Zrób prezent – podziel się sobą”. 6 grudnia po zmroku na tory ponownie wyjedzie tramwaj, w którym będzie można „podzielić się sobą”.
Fundacja z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką będzie rejestrowała potencjalnych dawców szpiku, zaś Fundacja Organiści będzie udzielała informacji odnośnie możliwości oddawania organów do przeszczepów. Stowarzyszenie Adiutare nauczy chętnych udzielania pierwszej pomocy. Będzie można zmierzyć ciśnienie i poziom cukru w krwi. Pasażerowie dostaną drobne upominki. Tramwaj będzie kursował na trasie PKM Strzyża – Siedlce.
Mikołajki Przed kołem widokowym Amberside
6 grudnia w godz.15.00 -20.00
W okolicy koła widokowego oraz na ul. Stągiewnej odbędzie się szereg bezpłatnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą tam wystawione 4 namioty oraz charakterystyczna ciężarówka Coca-Cola. W namiotach znajdować się będzie pokój św. Mikołaja gdzie będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie/wydruk zdjęcia na miejscu/, w innym namiocie można będzie odbyć wirtualną przejażdżkę saniami św. Mikołaja jeszcze w innym najmłodsi samodzielne wykonają ozdoby i upominki świąteczne, które będą mogli zabrać do domu. W namiocie organizacyjnym odbywać się będą konkursy i zabawy. Serdecznie zapraszamy 6 grudnia na ul. Stągiewną i w okolice koła widokowego w Gdańsku.
Gdańska Wigilia
17 grudnia 2017, niedziela, godz. 16.00
Długi Targ
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. 17 grudnia orszak aniołów, aktorów przebranych w stroje gdańskie
i kolędników zmierza ulicą Długą w kierunku Gdańskiej Choinki, przed którą ustawiono symboliczny wigilijny stół. Gdańszczanie obdarowani opłatkiem mają okazję złożyć sobie życzenia i wysłuchać świątecznych mów władz miasta i dostojników kościoła.
Wigilia dla osób potrzebujących
24 grudnia 2017, godz. 12.00
Targ Węglowy
Dla osób samotnych, potrzebujących nie zabraknie tradycyjnych potraw.
Kuchnia św. Mikołaja, dla osób potrzebujących
24 grudnia, godz.15 00, Centrum Stocznia,
ul. Doki 1
Dla osób samotnych, potrzebujących nie zabraknie wigilijnych potraw oraz paczek.
Świąteczny tramwaj
19-23 oraz 27-29 grudnia 2017
Nie tylko w Budapeszcie, Amsterdamie, Zurichu czy Istambule, bo od kilku lat także w Gdańsku można podziwiać wyjątkowy tramwaj ozdobiony kilkuset metrami lampek choinkowych. Niecodziennie udekorowana czerwona N-ka zacznie kursować już przed świętami, a dodatkowe kursy planowane są także w okresie poprzedzającym Nowy Rok. Już od kilku lat w Gdańsku przyjęła się tradycja, że w okresie przedświątecznym jeden z zabytkowych tramwajów spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje zyskuje niepowtarzalny wygląd. Wszystko za sprawą ponad 150 metrów lampek choinkowych, którymi przyozdabiamy pojazd. W tym roku tramwaj typu N, będzie kursował codziennie, po zmroku, od 19 do 23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 29 grudnia.
Przejazdy będą bezpłatne, jednak każdy z pasażerów będzie mógł drobnymi datkami wesprzeć tych najbardziej potrzebujących. Datki w tramwaju będą zbierać wolontariusze.
Przy okazji zapraszamy wszystkich miłośników komunikacji miejskiej i fotografii do udziału w konkursie fotograficznym „Christmas Tram”. Czekamy na zdjęcia przedstawiające tegoroczną gdańską N-kę przyozdobioną świątecznymi światełkami. Wystarczy opublikować zdjęcie na portalach społecznościowych i oznaczyć #christmastram oraz #gaitgdansk. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają specjalne noworoczne upominki przygotowane przez GAiT.
Spotkania wigilijne w dzielnicach
MOPR przed świętami organizuje lub współorganizuje też m.in. z organizacjami pozarządowymi, szkołami, klubami osiedlowymi w dzielnicach Gdańska kameralne spotkania wigilijne, świąteczne dla podopiecznych, m.in. seniorów, dzieci czy osób niepełnosprawnych (szczegóły tych imprez będą znane na przełomie listopada i grudnia).
VI edycja akcji i projektu „Każdy może pomóc”
To projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, dzięki któremu już po raz szósty mieszkańcy mają możliwość spełnić marzenia dzieci m.in. z rodzin uboższych, mniej zaradnych opiekuńczo, z problemem przemocy oraz zastępczych. Projekt polega na losowaniu i pobraniu przez darczyńców listów, przygotowanych m.in. na podstawie rozmowy pracownika socjalnego z dzieckiem. Następnie, w oparciu o dane w nich zawarte, przygotowaniu prezentu dla anonimowego malucha. List zawiera m.in. imię dziecka, jego wiek, płeć, wiadomość o rodzinie i pasjach (całość opatrzona jest kodem). Darczyńca przygotowuje upominek według uznania, kierując się wyłącznie informacjami z listu. Nie pozna nazwiska dziecka, maluch zaś – ofiarodawcy. W tej edycji akcji pracownicy socjalni przygotowali 800 listów! Podopieczni Ośrodka otrzymają podarunki od mieszkańców podczas grudniowej imprezy świątecznej, 20 grudnia w Międzynarodowych Targach Gdańskich.
Sylwester Gdański 2017
Targ Węglowy w Gdańsku, niedziela 31 grudnia 2017, godz. 22:00
Prezydent Miasta Gdańska i Dyrektor Gdańskiego Archipelagu Kultury serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, 31 grudnia 2017 roku, na Targ Węglowy, gdzie o godzinie 22:00 rozpocznie się muzyczne wydarzenie kończące rok 2017 - plenerowy Koncert Sylwestrowy.
Z myślą o mieszkańcach Gdańska rozpoczynamy przygotowania do organizacji Koncertu Sylwestrowego na Targu Węglowym. Jesteśmy przekonani, że i tym razem Gdańszczanie tłumnie wezmą udział w szampańskiej zabawie podczas wieczornego koncertu, aby w jego trakcie tradycyjnie o północy złożyć sobie życzenia noworoczne.
31 grudnia 2017 roku, o godzinie 22:00 w samym sercu gdańskiej starówki na Targu Węglowym, na dużej scenie plenerowej otoczonej światłami, rozpocznie się Koncert Sylwestrowy. Gwiazdą tegorocznego wieczoru Sylwestrowego będzie zespół De Mono.
2017 rok to dla zespołu DE MONO bardzo ważny czas. Muzycy świętują 30 lat wspólnego grania na scenie. Z tej okazji od marca podróżują po całej Polsce spotykając się z fanami podczas koncertów w ramach trasy 30/30. W trakcie trzydziestu występów na trzydziestolecie DE MONO prezentuje utwory ze swojego najnowszego krążka XXX. Longplay nagrany w stylowych, akustycznych wersjach zawiera dwanaście piosenek stanowiących przekrój twórczości grupy od początku jej istnienia. Na krążku znalazły się tak znane hity jak: Kochać inaczej, Statki na niebie, Póki na to czas, Moje miasto nocą czy Zostańmy sami. Całość otwiera premierowy singiel Próżno nie chcę czekać na twoją miłość, który jest coverem Waiting in Vain – jednego z wielu hitów Boba Marley’a.
Po koncercie przedstawiciele władz miasta złożą zgromadzonym na Targu Węglowym mieszkańców i przyjaciołom Gdańska najlepsze życzenia noworoczne.
Punktualnie o północy niebo nad śródmieściem rozświetli spektakularny 15 minutowy pokaz sztucznych ogni z towarzyszeniem muzyki. Nad projektem i scenariuszem tego wyjątkowego widowiska profesjonalna ekipa pirotechniczna pracuje od początku listopada. Do pokazu zostaną użyte ładunki, których montaż na miejscu zajmie około 48 godzin!
6 stycznia 2018 r., Sobota
Tradycyjnie ulicami Gdańska przejdzie Orszak Trzech Króli
Poczuj magię Świąt z Kartą Turysty!
Z myślą o turystach odwiedzających Gdańsk w okresie przedświątecznym, Gdańska Organizacja Turystyczna przygotowała nowy pakiet Karty Turysty. Pakiet Świąteczny, bo o nim mowa, to przede wszystkim świąteczne akcenty, bogata oferta kulturalna i gwarancja dobrej zabawy!
- Nazwa pakietu zobowiązuje, dlatego zadbaliśmy, by jego użytkownicy mogli poczuć świąteczny klimat podczas pobytu w Gdańsku – mówi Łukasz Wysocki Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Warto wybrać się na Targ Węglowy, gdzie w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można skosztować aromatycznego grzańca w kolekcjonerskich, pamiątkowych kubkach. Z Kartą Turysty obowiązywać będzie specjalna cena 7 zł. Pamiątkowy kubek to natomiast niespodzianka od Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Ilość kubków jest jednak ograniczona, więc lepiej nie zwlekać z zakupem grzańca. To jednak nie jedyne świąteczne akcenty. Miłośnicy sportów zimowych uzyskają 24% zniżkę na przejazd po sztucznym stoku narciarskim Skimondo oraz 36% zniżkę na zakup biletu normalnego na Gdańskie Lodowisko.
Bogata oferta i słodki upominek
Przy zakupie dwóch Kart Turysty, w kolejnym prezencie od Gdańskiej Organizacji Turystycznej, turysta otrzyma pyszne gdańskie słodycze od ZPC Bałtyk. Słodka przekąska z pewnością przyda się w przerwach między kolejnymi odwiedzanymi atrakcjami, których w pakiecie jest blisko 50! Jedną trzecią stanowią bezpłatne wstępy do takich obiektów jak m.in. oliwskie ZOO, Ratusz Głównego Miasta czy Centrum Hewelianum. Ofertę uzupełniają też liczne miejsca rozrywki. Wraz z początkiem jarmarku, do tak popularnych miejsc jak Akwarium Gdyńskie, koło widokowe AmberSky, Stadion Energa Gdańsk (z Planetą RC, Movement Areną i centrum rozrywki PitStop wewnątrz) dołączy ZORKOUT Escape Rooms. Na turystów, w centrum Gdańska, czekać będą aż trzy tajemnicze pokoje pełne rozmaitych zagadek!
– Do grona partnerów Karty dołączyła także Restauracja Korona, znana z zamiłowania do kuchni staropolskiej – dodaje Wysocki. Tym samym turyści mogą skorzystać ze zniżek w aż 15 restauracjach partnerskich.
Gdzie kupić Kartę?
Pakiet Świąteczny dostępny jest w trzech opcjach czasowych, tj. 24 h, 72 h oraz 120 h. Za dodatkową opłatą Kartę można doładować Biletem Metropolitalnym na komunikację miejską. Sprawne poruszanie się po Trójmieście gwarantuje także EcoCar Taxi z 15% zniżką na przejazdy. Kartę Turysty można nabyć za pośrednictwem portalu www.visitgdansk.com oraz w punktach Informacji Turystycznej na terenie Gdańska:
– w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy (ul. Słowackiego 200),
– w tunelu przy Dworcu Głównym PKP (ul. Podwale Grodzkie 8),
– w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29),
– w Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Wały Jagiellońskie 2a),
– w punkcie Informacji Turystycznej (domek nr 24) podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego (ul. Targ Węglowy).
ZOBACZ WIZUALIZACJE ILUMINACJI