• Start
  • Wiadomości
  • Książki wypożyczysz tylko na zamówienie. Biblioteki od soboty zamknięte, tak jak teatry czy muzea

Od soboty książki wypożyczane tylko na zamówienie. Biblioteki, tak jak teatry, kina i muzea, zamknięte od 13 marca

Od soboty, 13 marca, w całym województwie pomorskim obowiązuje lockdown, tak jak w województwie warmińsko-mazurskim. To oznacza ponowne zamknięcie m.in. hoteli, obiektów sportowych, instytucji kultury: kin, teatrów, galerii sztuki oraz muzeów. Książki w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku będzie można wypożyczać tylko po uprzednim złożeniu zamówienia.
11.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sami książek z półek sobie już nie weźmiemy. Od 13 marca wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Książki będzie można wypożyczać po wcześniejszym zamówieniu
Sami książek z półek sobie już nie weźmiemy. Od 13 marca wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Książki będzie można wypożyczać po wcześniejszym zamówieniu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą wypożyczały książki na zamówienie poprzez katalog online, a także mailowo i telefonicznie. Takie zamówienie możemy złożyć pisząc lub dzwoniąc do konkretnej biblioteki - mówi Marcin Dybuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Czytelnik po odbiór książki lub książek będzie musiał zgłosić się z Metropolitalną Kartą do Kultury w godzinach pracy biblioteki.

To nie nakaz rządzących, ale dmuchanie na zimne. Biblioteka już dzień wcześniej informowała, że cały czas czeka na rozporządzenie dotyczące obostrzeń w województwie pomorskim (w zapowiedziach premiera dotyczących zamknięcia instytucji kultury wymieniane są tylko teatry, kina, galerie sztuki i muzea - brak wzmianki dotyczącej bibliotek i innych instytucji kultury).

Wprowadzane na wszelki wypadek nowe zasady w gdańskiej bibliotece, związane z obostrzeniami w związku z dużą ilością zachorowań na covid-19 w województwie pomorskim, niezależnie od treści rozporządzenia, zaczną obowiązywać od soboty, 13 marca, do odwołania. Jeśli ktoś chciałby po raz ostatni swobodnie zajrzeć do biblioteki i skorzystać z możliwości samodzielnego dostępu do półek, ma na to czas do piątku, 12 marca, w zależności od wybranej filii, do godziny 17:00, 18:00, 19:00 lub, w przypadku Biblioteki Manhattan, 21:00.

Zgodnie z ostatnią zmianą wprowadzoną w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku maksymalnie z jednej filii możemy wypożyczyć pięć tytułów - a nie tylko trzy, jak dawniej. Na koncie można mieć w sumie aż 10 egzemplarzy, dzięki możliwości wypożyczania z różnych placówek instytucji. Katalog online, poprzez który można złożyć zamówienie na interesujące nas pozycje, znajduje się na stronie www.wbpg.org.pl. Tu także znajdziemy adresy, numery telefonów oraz adresy mailowe wszystkich filii.

Termin oddania już wypożyczonych książek zostaje przedłużony do 31 marca.

Biblioteki działały normalnie nieco ponad 3 miesiące

Przypomnijmy, że po poprzednim, ogólnopolskim lockdownie biblioteki publiczne i naukowe ponownie otwarto 28 listopada 2020 roku (w Gdańsku jako pierwsza powitała czytelników z powrotem Biblioteka Manhattan, w kolejnych dniach zapraszały w swoje progi następne filie). Placówki mogły działać normalnie, z wyjątkiem organizowania wydarzeń, i z uwzględnieniem zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. Zbiory mogły być udostępniane czytającym, pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 m kw. powierzchni na osobę, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Jednak o tym, czy się otwierać i w jaki sposób przeprowadzać proces wypożyczania książek decydowali już sami dyrektorzy bibliotek. W Bibliotece Sopockiej na przykład, od momentu otwarcia w listopadzie ubiegłego roku funkcjonowały takie zasady, jakie teraz wprowadza WiMBP: chęć wypożyczenia danej pozycji trzeba było wcześniej zgłosić, a odwiedziny w filiach ograniczono do jak najkrótszych, umożliwiających sprawne odebranie lub oddanie książek. Regały wyłączono z dostępności dla czytelników.

Kolejne zmiany w obostrzeniach

Nowe zasady dotyczące obostrzeń, zgodnie z zapowiedziami rządu z 5 marca w województwie pomorskim miały obowiązywać od 13 do 20 marca - w czwartek, 11 marca, podczas konferencji prasowej rząd podał jednak informację, że zwiększone obostrzenia będą przedłużone do 28 marca.

Swoją działalność na ten czas w województwie pomorskim muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych - dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności);
  • od 15 marca, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część - zdalnie.

Szczegóły podane zostaną w rozporządzeniu.

TV

Każdy może pomóc