Poznaj MOST i Mostownię we Wrzeszczu - przestrzeń nie tylko dla dzieci
Wybitna śpiewaczka operowa i operetkowa, która występowała między innymi na scenach operowych w Warszawie i Szczecinie, ceniona pedagog związana z Akademią Muzyczną w Gdańsku oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni, wreszcie kobieta o nieprzeciętnej sile charakteru, obdarzona niezwykłym poczuciem humoru, urokiem i charyzmą, kochana przez publiczność i uczniów - taka była zmarła w 2001 roku w Gdańsku legendarna Halina Mickiewiczówna.
Jej życie - począwszy od dzieciństwa (urodziła się w 1923 roku w Stołpcach na Białorusi), poprzez czasy wojny spędzone w Warszawie u boku Ady Sari - w czasie okupacji niemieckiej zadebiutowała i występowała w prywatnych mieszkaniach i małych kawiarniach; i rozkwit kariery w tużpowojennej Polsce, aż po sukcesy pedagogiczne - to gotowy scenariusz na film.
Przyjdź w niedzielę posłuchać o śpiewaczce
Najważniejsze i najciekawsze fakty z życia tej niezwykłej postaci znajdziemy w świeżo wydanej książce biograficznej, zatytułowanej „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Części Proste - w serii „Słowa na Wybiegu”.
Jej autorką jest Katarzyna Iga Gawęcka - pisarka i dokumentalistka, która w swoim dorobku ma między innymi znaną i lubianą animowaną serię dla dzieci „Przytulaki”, a także zbiór wierszy „Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem”. Jest również współautorką wielokrotnie wznawianych książek „Kaszëbsczé abecadło” i „Twój pierwszi słoworz”, a także książki „Tyrmand i Ameryka”. Ponadto kojarzyć ją można jako scenarzystkę, reżyserkę i realizatorkę filmów i reportaży dokumentalnych („Zapomniany przyjaciel. Rzecz o Herbercie Hooverze”, „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”, „Amerykańscy eksperci o Polsce”).
Na biografię „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca” Katarzyna Iga Gawęcka poświęciła aż trzy lata. Przeprowadziła w tym celu ponad 50 wywiadów, odwiedziłam większość miejsc, z którymi śpiewaczka była związana, spędziła godziny w czytelniach i archiwach, docierając do nieodkrytych i zapomnianych dokumentów.
- Czułam, jak Halina Mickiewiczówna wciąga mnie w przestrzeń swojego życia - wspomina autorka. - Starannie dokumentowała swoje życie. Wiedziała, że pamięć o ludziach trwa krótko, więc trzeba zapisywać, notować, opowiadać. Podjęła się tego trudu, a teraz ja, pisząc o jej życiu, czerpię z jej pracy pełnymi garściami. I choć nigdy osobiście nie spotkałam Mickiewiczówny, słuchając taśm, na których nagrała swoje wspomnienia, mam poczucie, że ta książka powstała przy jej czynnym udziale.
Więcej o książce oraz samej wybitnej śpiewaczce i fascynującej kobiecie będzie można się dowiedzieć w niedzielę, 29 stycznia, o godzinie 17:00, w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25). Rozmowę poprowadzi Artur Rogoś. Na miejscu będzie można kupić książkę. Wstęp wolny.
Książka otrzymała wsparcie Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw.
Obchody 100-lecia urodzin Maestry
Spotkanie w Oliwie poświęcone książce „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca” otworzy cykl wydarzeń składających się na obchody 100-lecia urodzin Maestry pod hasłem „100 lat Halino!”. Kolejne spotkania z tej okazji odbędą się w miejscach, z którymi śpiewaczka była związana - a poza Gdańskiem były to Warszawa i Szczecin. Obchody zakończą się dużym wydarzeniem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w listopadzie 2023 roku.
Wszystko o gdańskim finale WOŚP: koncert Kasi Kowalskiej, aukcje i inne atrakcje. ZOBACZ