• Start
  • Wiadomości
  • Od karalucha do orchidei i wycieczka do mikroświata - idź na “Noc Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim

Od karalucha do orchidei i wycieczka do mikroświata - idź na “Noc Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim

“Noc Biologów” - a właściwie popołudnie i wieczór z biologią w roli głównej, odbędzie się 13 stycznia (piątek) na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowi fascynaci natury przygotowali 133 wydarzenia związane z 62 zagadnieniami z szeroko pojętej biologii. Wstęp wolny.
10.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Noc Biologów - spotkanie z biologią oko w oko

Studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Biologii UG oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii GUMed/UG zapraszają do siedzib wydziałów na kampusie uczelni w Oliwie.

W ramach “Nocy Biologów” zaplanowano popularnonaukowe wykłady, projekcje filmowe, pokazy, warsztaty, gry dydaktyczne i konkursy. Wydarzenia odbywać się będą w godz. 15 - 20.

Na Wydziale Biologii dowiedzieć się będzie można m.in. na czym polega praca chiropterologów i poznać ogromną różnorodność świata nietoperzy. Studenci nauczą odwiedzających jak czytać kod DNA, a podczas pokazu zobaczyć będzie można bakterie pozyskane z różnych mórz świata i z rodzimych wód. Młodzi genetycy zaprezentują modelowe organizmy, które wykorzystywane są w badaniach genetycznych - muszki owocówki i małżoraczki. Naukowcy opowiedzą też o życiu karaluchów i innych karaczanów (odpowiedzą m.in. na pytanie, czy słusznie się ich boimy).

Fani storczyków również znajdą coś dla siebie - znawcy tematu opowiedzą o biologii tych niezwykle popularnych w Polsce roślin i doradzą, jak uprawiać je w domu. Będzie też można obejrzeć kwitnące okazy wyhodowane przez pasjonatów zrzeszonych w Oddziale Pomorskim Polskiego Towarzystwa Miłośników Storczyków oraz pochodzące ze szklarni Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody UG.

Podczas pokazu “Naturalne antybiotyki kontra bakterie” padnie odpowiedź na pytanie, czy można walczyć z bakteriami przy pomocy jedzenia (np. przy pomocy czosnku z przeziębieniem). Uczestnicy będą mogli zaobserwować, jak substancje zawarte w roślinach wpływają na wzrost bakterii i porównać ich działanie z działaniem konwencjonalnych antybiotyków.

Noc Biologów 2015 na Wydziale Biologii UG

Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii proponuje m.in. wycieczkę do mikroświata: pokaz hodowli bakterii, podstawowych doświadczeń i “wizytę” w środku komórki, żeby zobaczyć jak zachodzą w niej reakcje chemiczne.

Biotechnolodzy będą również przekonywać, że każdy może być naukowcem - w kuchni. Podczas “molekularnego gotowania” objawią tajemnicę idealnych muffinów, przygotują czekoladowe chantilly, jadalną ziemię oraz żelki agarowe. Pokażą również jak oliwa zmienia się w puder.

Zwiedzający będą mieli także możliwość wyhodowania swoich “potworów” - bakterii mieszkających na telefonie komórkowym, albo na skórze. Prowadzący zajęcia opowiedzą o tym jakie bakterie rezydują na stałe na człowieku i w jaki sposób korzystają ze swojego “mieszkania”.

W ramach popularnonaukowego święta biologii odbędzie się także nocne zwiedzanie gdańskiego ZOO i Akwarium Gdyńskiego - niestety na te wycieczki i na wiele innych atrakcji przewidzianych dla ograniczonej puli słuchaczy już dawno nie ma miejsc.

- “Noc Biologów” z roku na rok ma coraz większe grono odbiorców. Formularz rezerwacyjny uruchomiliśmy na naszej stronie internetowej 29 grudnia i miejsca rozeszły się błyskawicznie - mówi dr Krystyna Burkiewicz z Wydziału Biologii UG. - W przyszłym roku radzę wizytę na stronie wydziału między świętami a Sylwestrem - zawsze w tym czasie, w całej Polsce, rusza rejestracja uczestników.

Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pierwsza “Noc” odbyła się w 2012 r., Uniwersytet Gdański uczestniczy w tym wydarzeniu od samego początku.

Szczegółowa lista wydarzeń na Wydziale Biologii UG i na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii GUMed/UG

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok