• Start
  • Wiadomości
  • Od 1 sierpnia można składać: wnioski 500+, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Od 1 sierpnia można składać: wnioski 500+, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Aż 39 tysięcy wniosków - 500+, świadczenia rodzinne i dotyczące funduszu alimentacyjnego - spodziewają się pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń od 1 sierpnia 2017 roku. Aby poradzić sobie z taką ilością wniosków i sprawnie je rozpatrywać, w różnych dzielnicach Gdańska uruchomionych zostanie 11 nowych punktów obsługi.
24.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od 1 sierpnia 2017 roku wnioski 500+, świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego można składać w jednym terminie

-To jest dla centrum duże wyzwanie - przyznaje Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń. - Ta spodziewana przez nas tak duża ilość osób, które złożą wnioski to wynik zmian w ustawie z 7 lipca 2017, która między innymi umożliwia składanie wniosków o świadczenia rodzinne nie od 1 września, jak było do tej pory, a od 1 sierpnia. Intencją ustawodawcy było umożliwienie składania dwóch czy trzech rodzajów wniosków za jednym razem, co jest korzystne i dla naszych klientów i dla samorządów, które mogą sprawniej je rozpatrywać. Ale od centrum wymagało to nadzwyczajnych środków i wielomiesięcznych przygotowań.


39 nowych pracowników, 11 nowych punktów

Akcja przyjmowania wniosków przez Gdańskie Centrum Świadczeń rusza 1 sierpnia 2017 roku. Od tego momentu można składać wnioski: o świadczenie 500+, świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, pomoc materialną dla uczniów, świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Aby to ułatwić, centrum stworzyło jedenaście nowych punktów obsługi, rozlokowanych w różnych dzielnicach Gdańska.

- Trzeba było pozyskać nowych pracowników - dodaje Arkadiusz Kulewicz. - Dzięki pomocy Gdańskiego Urzędu Pracy centrum pozyskało 39 pracowników, którzy przeszli szkolenia z przepisów dotyczących zasad przyznawania poszczególnych świadczeń, obsługi systemów informatycznych i umiejętności miękkich, niezbędnych do pracy z klientem. To będzie potrzebne wsparcie pracowników podczas przyjmowania i rozpatrywania wniosków.


Wnioski przez internet. Korzyści dla obu stron  

GCŚ przygotowało też kampanię informacyjną dla uprawnionych mieszkanców Gdańska, pojawią się plakaty i ulotki, ale też wysyłanie komunikatów przez SMS. To nie wszystko - pracownicy centrum spotykają się już z gdańszczanami podczas festynów dzielnicowych i spotkań z mieszkańcami, podczas których tłumaczą o zmianach od 1 sierpnia 2017 roku.

- Działanie punktów obsługi jest zaplanowane na dwa miesiące - dodaje Kulewicz. - Bo to będzie czas, ze względu na terminy, kiedy tych wniosków będzie najwięcej. Po upływie dwóch miesięcy będziemy je zamykać. W zeszłym roku, dla potrzeb programu 500+ uruchomiliśmy 18 punktów tymczasowych i rzeczywiście były potrzebne, ale po dwóch, trzech tygodniach już nikt nie przychodził. Wtedy też połowa wniosków była złożona drogą elektroniczną. To jest forma lepsza i dla klientów, którzy nie muszą iść po papierowy wniosek, i dla nas, bo nie trzeba wpisywać ręcznie wniosków.


Wnioski, potrzebne informacje

Wnioski o świadczenia 500+, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie można składać od 1 sierpnia 2017 r. W przypadku stypendiów szkolnych wnioski będą przyjmowane w okresie od 1 do 15 września 2017 r.

Trzeba pamiętać, że wnioski będą przyjmowane jeszcze w trakcie wypłacania świadczeń, które zostały przyznane w ubiegłym roku (świadczenie 500+ oraz świadczenia alimentacyjne do 30 września br., a zasiłek rodzinny do 31 października br.). To komfortowa sytuacja, umożliwiająca wybór dogodnego terminu złożenia wniosku. Co ważne, aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o świadczenie 500+ oraz świadczenie alimentacyjne należy złożyć do 31 października br., a w przypadku zasiłku rodzinnego do 30 listopada br. 

Ważne jest też to, że ustalanie uprawnień do świadczeń na kolejny rok będzie następowało zgodnie z datą złożenia wniosku w okresie od trzech do czterech miesięcy w zależności od rodzaju świadczenia.


Gdzie składamy wnioski?

Głównym punktem przyjmowania wniosków będzie punkt przy ul. 3 Maja 9 w Gdańsku. Na osoby, które tu przyjdą, czeka wiele stanowisk, automatyczny system kolejkowania, poczekalnia i … pokój zabaw dla dzieci. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, mieści się tu też Punkt Informacyjny, w którym dyżurują pracownicy GCŚ.

Gdańszczanie, którzy zdecydują się złożyć wniosek przy ul. 3 Maja 9, mogą wcześniej umówić się na wizytę dzwoniąc pod numer telefonu 513 902 853. Po dokonaniu rejestracji osoba umawiająca się otrzyma maila z potwierdzeniem terminu i godziny wizyty oraz krótką instrukcję postępowania po przyjściu do punktu obsługi.


Wnioski o świadczenia będzie można składać:

Osobiście w głównym punkcie przyjmowania wniosków

Gdańskie Centrum Świadczeń, ul. 3 Maja 9

Godziny otwarcia:

sierpień-wrzesień

  • poniedziałek - piątek w godz. od 8 do 17
  • w wybrane soboty (26.08.2017 r., 23.09.2017 r., 30.09.2017 r.) w godz. 8 - 14

październik - listopad

  • poniedziałek w godz. od 8 do 15
  • wtorek w godz. od 8 do 15
  • środa w godz. od 8 do 17
  • czwartek w godz. od 8 do 15
  • piątek w godz. od 8 do 15


Osobiście w jednym z 10 tymczasowych punktów obsługi, funkcjonujących w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2017 r.

Klub Osiedlowy „Piastuś” (Przymorze Wielkie), ul. Piastowska 98A

  • poniedziałek i czwartek w godz. od 11 do 18
  • wtorek, środa i piątek w godz. od 9 do 16

Szkoła Podstawowa Nr 8 (Chełm), Filia ul. Dragana 22

  • sierpień - poniedziałek - piątek w godz. od 10 do 17
  • wrzesień - poniedziałek - piątek w godz. od 14 do 18

Pozytywna Szkoła Podstawowa (Kokoszki), ul. Azaliowa 18

  • poniedziałek i wtorek w godz. od 10 do 17

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 (Osowa), ul. Wodnika 57

  • czwartek i piątek w godz. od 10 do 17

Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 21 (Piecki-Migowo),ul. Marusarzówny 10

  • poniedziałek i wtorek w godz. od 10 do 17

Szkoła Podstawowa Nr 39 (Wrzeszcz Górny), ul. Obywatelska 1

  • środa i czwartek w godz. od 10 do 17

Szkoła Podstawowa Nr 12 (Ujeścisko-Łostowice), ul. Człuchowska 6

  • poniedziałek i wtorek w godz. od 10 do 17

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 10 (Brzeźno), ul. Krasickiego 10

  • sierpień - czwartek i piątek w godz. od 10 do 17
  • wrzesień - czwartek i piątek w godz. od 14 do 17

Szkoła Podstawowa Nr 16 (Orunia Dolna), ul. Ubocze 3

  • poniedziałek i wtorek w godz. od 10 do 17

Szkoła Podstawowa Nr 61 (Przeróbka), ul. Sienna 26

  • sierpień - środa i czwartek w godz. od 10 do 17
  • wrzesień - środa i czwartek w godz. od 14 do 18


W formie elektronicznej

Podobnie, jak w ubiegłym roku, wnioski można złożyć też w formie elektronicznej, m. in. za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl).

Dodatkowo, w przypadku świadczenia 500+, wnioski będzie można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej wybranych banków, których wykaz znajduje się na stronie

Pracownicy GCŚ zachęcają do składania wniosków przez internet. Ta forma jest optymalna dla wnioskodawców, ponieważ pozwala im złożyć wniosek w dogodnym momencie, bez konieczności przyjazdu do punktu obsługi i dla instytucji rozpatrujących wnioski, ponieważ czas, który pracownicy musieliby przeznaczyć na przyjmowanie wniosków, mogą poświęcić na ich rozpatrywanie.

Oprócz tego wnioski składane elektronicznie są automatycznie wczytywane do systemów informatycznych i nie trzeba ich ręcznie wpisywać.


Korespondencyjnie

Gdańskie Centrum Świadczeń

ul. Powstańców Warszawskich 25

80-152 Gdańsk


Gdzie można znaleźć więcej informacji oraz wymagane formularze wniosków?

Szczegółowe informacje dot. poszczególnych świadczeń oraz wykaz punktów przyjmowania wniosków dostępne są na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Świadczeń. Portal gdansk.pl uruchamia od 1 sierpnia 2017 zakładkę z informacjami dotyczącym omówionych świadczeń.

Formularze wniosków, obowiązujących od 1 sierpnia br. zostaną udostępnione po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.  

Pytania można kierować do pracowników Punktu Informacyjnego, mieszczącego się przy ul. 3 Maja 9. Z pracownikami punktu można skontaktować się również dzwoniąc pod numer telefonu 58 326 79 89, lub pisząc na adres info@gcs.gda.pl.



TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka