Dwie oferty w przetargu
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG), która nadzoruje prace związane z oczyszczaniem skażonego substancjami ropopochodnymi terenu dawnego Szańca Zachodniego w Nowym Porcie, wyłoniła w grudniu 2023 roku firmę realizującą kolejny etap prac.
Budżet przeznaczony na ten cel wynosił 4,7 mln. Zadanie powierzono firmie Hydrogeotechnika, która oprócz jego realizacji będzie przez trzy lata zobowiązana do monitoringu poremediacyjnego terenu.
Zaawansowanie prac
Jak informuje Aneta Niezgoda z DRMG, Hydrogeotechnika rozpoczęła zadanie w lutym b. r. Obecnie na terenie Szańca Zachodniego prowadzone są następujące prace:
- wydobycie i wywóz zanieczyszczonego gruntu;
- proces sczerpywania ze zwierciadła wody gruntowej w wykopie produktu ropopochodnego w stanie ciekłym;
- wykonywanie pionowej bariery uszczelniającej metodą iniekcyjną.
- Remediacja trwa, co widać, słychać i czuć – mówi odwiedzający teren Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port i współautor uchwały obywatelskiej z 2012 roku, która była zaczynem prac na Szańcu Zachodnim. - Pracują różnego rodzaju urządzenia, które pobierają zanieczyszczenia. Ale najważniejsza informacja jest taka, że do końca czerwca ten teren ma być zdany i wrócić do właściciela, czyli do gminy i teren będzie ogólnodostępny. Sprawy się więc krystalizują. Następstwo historycznej – pierwszej uchwały obywatelskiej z 2012 roku cały czas posuwa się do przodu. Później trzeba będzie liczyć już tylko na to, że jak najszybciej znajdą się środki na utworzenie tutaj terenów rekreacyjno-wypoczynkowych wśród tej zieleni, która pozostała i liczymy na to, że kolejnej, która się pojawi.
Zaczęło się od uchwały obywatelskiej
Początki starań o oczyszczenie skażonego paliwami dawnego Szańca Zachodniego w Nowym Porcie sięgają 2012 roku, kiedy to Rada Miasta Gdańska przyjęła pierwszą w historii uchwałę obywatelską, zgłoszoną przez ponad 2000 osób. Oczyszczenie terenu po bazie paliwowej CPN przy nabrzeżu Zbożowym i urządzenie na nim terenów rekreacyjnych znalazło się w programie rewitalizacji Nowego Portu. Prace nad wyborem sposobu oczyszczenia terenu ruszyły w 2016 roku. Ostatecznie zdecydowano się na remediację poprzez wymianę skażonego gruntu i nawiezienie czystego, spełniającego normy dla zagospodarowania terenu pod park lub teren rekreacyjny.
Remediacja rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Pierwotnie prace miały zakończyć się jeszcze w grudniu 2022, ale wykonawca w ich trakcie natrafił na kolejne źródła zanieczyszczeń, które nie znalazły się we wcześniejszej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z tym konieczne było rozpisanie przez DRMG nowego przetargu na dodatkowe roboty ziemne, wskazane w nowej decyzji RDOŚ.
Nowy Port. Teren Szańca Zachodniego bardziej zanieczyszczony niż wykazała dokumentacja
Szaniec Zachodni – od fortyfikacji przez bazę paliw po park
Szaniec Zachodni to historyczna nazwa miejsca, w którym w XVII wieku zbudowano fortyfikacje obronne w celu zapewnienia bezpieczeństwa portu gdańskiego. Uzupełniały one Twierdzę Wisłoujście, położoną na przeciwległym brzegu Martwej Wisły. W drugiej połowie XX wieku na terenie Szańca Zachodniego mieściła się baza paliwowa CPN, po której pozostała stacja transformatorowa. Infrastrukturę CPN usunięto, a skażony teren zarósł bujną roślinnością.
Obszar, na którym prowadzona jest remediacja leży między ulicami: Starowiślną, Jana Długosza i Władysława IV oraz w pobliżu ul. Na Zaspę w Nowym Porcie. Jego łączna powierzchnia to 4,5 ha. Jest to działka miejska, objęta ochroną konserwatorską - znajduje się w obrębie „zabytkowego zespołu urbanistycznego osady portowej, a także w obrębie portu morskiego w Gdańsku". Według uchwały obywatelskiej z 2012 roku ma tu powstać teren rekreacyjno-wypoczynkowy.