
To kolejna już odsłona badania ZTM, którego celem jest poprawa funkcjonowania transportu publicznego w naszym mieście w obszarach wskazanych przez respondentów.
Badanie jest anonimowe, a samo wypełnienie ankiety zajmie zaledwie kilka minut.
- Pytamy między innymi o powody korzystania z komunikacji miejskiej, o elementy podróży związane z przejazdem autobusami oraz tramwajami wraz z uwzględnieniem charakterystyki tych środków transportu, o kanały sprzedaży biletów, kontrolę biletów czy połączenia między dzielnicami – mówi Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku. – Analiza zeszłorocznych i jeszcze starszych ankiet wskazywała nam obszary, które wymagały większej uwagi i poprawy. W efekcie mogliśmy na przykład polepszyć ofertę komunikacyjną w wybranych dzielnicach, czy też dostosować rozkłady jazdy do faktycznego zapotrzebowania.

Warto podkreślić, że na początku ankiety respondenci odpowiadają na kluczowe pytanie “Jak często korzystasz z komunikacji miejskiej”, jeśli odpowiemy, że nigdy lub bardzo rzadko, postawione zostanie nam jeszcze tylko jedno pytanie: “Co mogłoby Cię zachęcić do korzystania z komunikacji?”. Można tu wybrać do trzech odpowiedzi z kilkunastu przedstawionych wariantów.

Jeśli chodzi o pasażerów ZTM, kwestionariusz dla nich jest znacznie dłuższy i ZAWIERA PYTANIA m.in. o:
- Jakie są najważniejsze powody korzystania przez Pana/ią z komunikacji miejskiej?
- Co mogłoby Pana/-ią zachęcić do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej?
- Czy częściej korzysta Pan/-i z autobusu czy z tramwaju?
- Jak ocenia Pan/-i poszczególne elementy związane z obsługą przewozów pasażerskich przez autobusy i tramwaje w Gdańsku?
- Z jakich kanałów sprzedaży biletów jednorazowych korzysta Pan/-i najczęściej?
- Jak ocenia Pan/-i pracę kontrolerów biletów?
- Skąd pozyskuje Pan/-i najczęściej informacje o komunikacji miejskiej?
- Jak ocenia Pan/-i funkcjonalność strony internetowej ZTM?
- Pomiędzy którymi dzielnicami brakuje Panu/-i bezpośredniego połączenia?
W części pytań można zaznaczyć od 1 do 3 odpowiedzi.
Ankieta przygotowana jest jedynie dla mieszkańców Gdańska. Na jej końcu trzeba zaznaczyć m.in. dzielnicę zamieszkania. Osoba spoza naszego miasta, która pracuje bądź uczy się w Gdańsku i korzysta z miejskiej komunikacji, tego punktu nie wypełni. Szkoda.
Ankieta jest dostępna do 4 grudnia 2017 roku na stronie internetowej ZTM.